خانه / دسته‌بندی نشده / نکاتی در مورد یادگیری زبان انگلیسی

نکاتی در مورد یادگیری زبان انگلیسی


ویرایش انگلیسی

تجربه‌ی هر فرد در زندگی نسبت به فرد دیگر می‌تواند مفرق باشد. این مطلب که بر پایه‌ی تجربه‌ی شخصی نگارنده است، ممکن است با برخی اصول علمی شناخته‌شده در یادگیری زبان انگلیسی فرق داشته باشد. در لابه‌لای این متن خواهم نوشت که بهتر است زبان انگلیسی را چگونه و از روی چه کتاب‌هایی بخوانیم.

قبل از هر چیز باید اصرار کنم که به نظر من اعتماد به نفس پشتکار دو علت با اهمیت در یادگیری می باشند . در انتخاب کلاس زبان، کتاب زبان، نوع لهجه و… وسواس به خرج ندهید. وسواس بسیاری شما را از ادامه خواندن دلسرد می‌کند. کتاب را شروع کنید. ی شروع کردید به تدریج فرصت می‌کنید که تمام چیز را اصلاح بکنید .
رفتن به کلاس زبان برای یادگیری زبان انگلیسی ضروری است؟

من تنها ترم کلاس زبان انگلیسی رفتم بعد از آن هم کلاس زبان را ادامه ندآدم . اما الان از همان ترم رفتن به کلاس زبان پشیمان نیستم. با همان ترم خوب فهمیدم که برای یادگیری زبان انگلیسی الزاماً نیازی به معلم استاد نیست. این همان دستاورد اصلی من از یک ترم کلاس زبان رفتن بود. زمان ی کلاس زبان رفتم ۱۱-۱۲ ساله بودم. با این حال بدون آزمون تعیین سطح، در کلاس American Headway 2nd کمپانی کردم.

سطح کلاس بسیار بالاتر از سطح زبان من بود. اکثرا هم‌کلاسی‌ها چند سالی از من بزرگتر بودند. چون رفیق نداشتم سطح پایین‌تر بروم، بالاخره بعد از اولین جلسه تصمیم گرفتم چند کتاب قبل از این کتاب که در آن زبان‌سرا تدریس می‌شد را بخوانم تا بتوانم آن کتاب را بفهمم. خوشبختانه در همان ترم، علاوه بر آن کتاب، شش کتابی را که قبل از این کتاب تدریس می‌شد نیز خواندم و همان کتاب که اقطعا لا در دو یا سه ترم تدریس می‌شد نیز تمام کردم.

بعد از انتها ترم، تصمیم گرفتم که دیگر کلاس زبان نروم. چون علاوه بر این‌که فاصله خانه ما تا زبان‌سرا کمی خیلی بود، به این نتیجه رسیده بودم کلاس زبان تنها کاری که می‌کند این است که به دلیل تعرفه ‌ای که پرداخته‌ایم، ما را مجبور می‌کند که هر هفته به طور مرتب سر کلاس بیاییم زبان بخوانیم. در واقع نقش کلاس زبان یعنی این‌که آدم خودش را ملزم به تحقیق هفتگی نماید از این فضا خارج نشود. در هر صورت اگرچه بعد از آن کلاس زبان انگلیسی را ادامه ندآدم اما مطالعه زبان را متوقف نکردم.

در زمان دبیرستان خصوصاً دانشگاه سعی کردم مهارت‌هایم را در زبان انگلیسی‌ تقویت کنم. اگرچه هنوز در حرف کردن مسائل بسیاری دارم، امّا در خواندن، نوشتن و مهارت شنیداری پیشرفت‌ بهتر ی کردم. سعی کردم در دانشگاه چند تا از کتاب‌های تخصصی را از روی کتاب اصلی بخوانم. به جز دو یا سه ترم، بقیه ترم‌ها در دانشگاه، خواندن زبان انگلیسی را روزانه و مرتب ادامه می‌دآدم .
چگونه مهارت‌های زبان انگلیسی خود را تقویت کنیم؟

برای این‌که دامنه واژگان خود را افزایش دهید، طبیعتاً نیاز به مطالعه منظم هر روز دارید. هر روز هم کلمه جدید یاد بگیرید هم کلمات قبلی را مرور بکنید . حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه را صرف اصلاح زبان بکنید . کلمات جدید را در دفتری جداگانه یادداشت بکنید و سعی بکنید با کاربرد کلمات در عبارت آشنا شوید. از همان شروع برنامه، سعی بکنید با فونتیک‌ها آشنایی پیدا بکنید تا بتوانید تلفظ درست کلمات انگلیسی را یاد بگیرید. استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مثل دیکشنری لانگمن مفید است. در همین زمینه توصیه می‌کنم مطلب قبلی را با عنوان «از کدام دیکشنری انگلیسی مصرف کنیم؟» بخوانید.

سعی بکنید پیشوندها پسوندهایی که اسم، فعل یا صفت تولید می‌کنند را خوب یاد بگیرید. چند جدول از مهم‌ترین این پیشوندها در اول کتاب کلمات ضروری تافل (Barron’s Essential words for the TOEFL) نوشته شده است. با یادگیری پیشوندها پسوندها، به راحتی می‌توانید با دانستن یک کلمه، مفهوم مشتقات آن کلمه را بفهمید.

برخی برای یادگیری و مرور کلمات انگلیسی از جعبه‌های لایتنر ( یا G5) مصرف می‌کنند. با این‌که تجربه‌ای در مصرف به همین دلیل ش‌ها ندارم، توصیه می‌کنم نوشتن کلمه بر روی کارت‌ها، یک یا دو عبارت هم از آن کلمه بنویسید تا کاربرد کلمه را بهتر یاد بگیرید. همین طور نوشتن مشتقات، مترادف، متضاد یا کلمات مشابه در کنار کلمه مفید خواهد بود.
چه کتابی برای شروع مناسب است؟

یکی از کتاب‌هایی که از خواندنش پشیمان شدم، کتاب ۵۰۴ واژه کاملاً ضروری بود. من این کتاب را کلمه به کلمه حفظ کردم. همه کلمات انگلیسی را که در لابه‌لای متن‌ها بود، به خاطر سپردم. فکر می‌کنم اکثرا کلماتی که نویسنده این کتاب معرفی کرده ، اصلاً پرکاربرد نیست. به نظرم این انرژی را می‌توان روی کتاب دیگری گذاشت. اگر قرار است به جای این کتاب، کتاب دیگری را نخوانید، پس خواندنش خوبتر از نخواندنش خواهد بود. همان‌طور که پیشتر گفتم، خیلی وسواس به خرج ندهید. اگر کتاب بهتری نمی‌شناسید، خواندن همین کتاب را از دست ندهید.

سعی نکنید انگلیسی را با خواندن کتاب‌های سنگین پر از کلمات نو شروع کنید. ممکن است بسیار زود خسته و دلسرد شوید. کتاب نباید چنان آسان باشد که با خواندن یک کتاب انگلیسی، چیز بسیاری یاد نگیرید. من فکر می‌کنم کتاب انگلیسی که در هر صفحه آن، ۴ تا ۸ کلمه نو داشته باشد، برای خواندن شروع مناسب باشد. نبرخی به مجموعه کتاب‌های English Vocabulary in Use که دانشگاه کمبریج منتشر کرده ، بیندازید. ممکن است کتاب مناسبی را در این بین پیدا بکنید . اگر فکر می‌کنید سطح زبان انگلیسی شما چندان بهتر نیست، بالاخره باید از جایی شروع کنید. زیاد تردید نکنید. شروع کردن به بررسی هر کتابی ممکن است کمی دشوار باشد. ممکن است چند درس اول کلمات تازه‌ی بسیاری داشته باشد. زیاد سخت نگیرید و سعی بکنید زودتر شروع کنید.
معرفی چند مجموعه صوتی فیلم جالب یی برای تقویت مهارت شنیداری

چنانچه دامنه لغات شما چندان خیلی نیست و تازه‌کار هستید، زمان خود را با دیدن فیلم زیبا ‌های زبان اصلی تلف نکنید. با این حال چنانچه می‌خواهید فیلـم ببینید، فیلم جالب را با زیرنویس انگلیسی ببینید. برای تقویت مهارت شنیداری (listening) همزمان با یادگیری لغات انگلیسی، سعی بکنید گفت‌وگوهای کوتاه آسان را گوش دهید. فایل‌های صوتی شش دقیقه انگلیسی (Minutes English 6 ) یا Landon Life همچنین مجموعه فیلم جالب یی Study English IELTS Preparation Series 1-3 بسیار مفید خواهد بود. دیدن مجموعه مستند Future که به زبان انگلیسی است در مورد فناوری‌های گوناگون توضیح می‌دهد، جذاب است. دیدن برخی از مستندهای BBC با زیرنویس انگلیسی نیز می‌تواند به تقویت مهارت شنیداری شما کمک کند.

سعی بکنید متن انگلیسی فایل‌های صوتی که برای گوش دادن گزینش می‌کنید، بیابید تا مهارت شنیداری شما زودتر پیشرفت نماید . زمان زیادتری را برای یادگیری مرور کلمات (نسبت به دیدن مستند گوش دادن به فایل‌های صوتی) در نظر بگیرید. از آن‌جا که در مورد وضعیت کپی رایت این مجموعه‌ها اطلاعی ندارم، از گذاشتن لینک دانلود خودداری کرده ‌ام.

برای تقویت Speaking، اعتماد به نفس نیاز دارید. نترسید خجالت نکشید. چنانچه کسی ندارید که بتواند با شما انگلیسی حرف نماید ، با خودتان حرف بکنید . با در و دیوار حرف بکنید . مطمئن باشید آن‌ها عبارات شما رو گوش می‌کنند! چنانچه سه مهارت دیگر را خوب فرابگیرید، ممکن است نتوانید عبارات خود را تصحیح بکنید اما به غلط پی می‌برید. کم‌کم تمام چیز خوب می‌شود.
دانستن گرامر ضروری است؟

بسیار از دوست ها زمان بسیاری را صرف یادگیری گرامر می‌کنند. من به جز همان گرامری که در زمان دبیرستان یاد گرفتم، هیچ چیز دیگری نخواندم. پیشنهاد می‌کنم زمان بسیاری را برای یادگیری گرامر صرف نکنید. بچه ۴-۵ ساله انگلیسی با این‌که نه از گرامر چیزی خوانده نه فعل فاعل را می‌شناسد، بسیار بهتر انگلیسی حرف می‌کند.

علی‌رناراحتی این‌که وضعیت ما با کودکان قابل قیاس نیست اما زمان ی تحقیق هر روز داشته باشید، نیازی به خواندن گرامر نخواهید داشت. وقتی عبارات بسیاری را خوانده باشید کاربرد کلمات را خیلی دیده باشید، خودبه‌خود بدون آن‌که چیزی از گرامر بدانید ، دستور زبان انگلیسی را رعایت می‌کنید. اگر به دنبال گرفتن نمره بالا در آزمون تافل یا آیلتس نیستید، می‌توانید خواندن زبان انگلیسی را با دانستن گرامر کتاب‌های انگلیسی دبیرستان شروع کنید.
خواندن متن مجلات و سایت‌های انگلیسی

سعی بکنید متنی را در مورد مساله مورد علاقه‌تان پیدا بکنید و آن را بخوانید. متن‌های آسان و جدید را گزینش بکنید . خودتان متن مناسب را بیابید. چنانچه رشته شما ادبیات است، خواندن متنی در مورد آب‌بندی کمپرسورها برای شما سودی نخواهد داشت. چنانچه رشته شما مهندسی شیمی است دنبال متن انگلیسی نمایش‌نامه‌های شکسپیر نگردید. مجموعه کتاب‌های Cambridge Vocabulary for the IELTS به صورت خودخوان می باشند و متن‌های عمومی خوب و ی را گزینش کرده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اهمیت و لزوم تبلیغات اینترنتی در دنیای کسب و کار

ثبت آگهی اینترنتیثبت آگهی رایگان تبلیغات اینترنتی به استفاده از اینترنت به عنوان یک کانال …