خانه / مقالات / چگونه آموزش زبان را شروع کنیم ؟

چگونه آموزش زبان را شروع کنیم ؟

utranslateI

نقطه آغازکجاست؟ چه مطالبی را می بایست خواند؟ با چه روشی؟ اینها پرسش هایی هستند که زبان آموزان جواب آسان ای جهت آنها پیدا نمی کنند.

به گفته بسیاری از زبان شناسان، زبان مهارت است که برای یادگیری آن می بایست تست بسیار زیاد ی کرد. از آنجا که فرایند یادگیری زبان خیلی نماید است، این تست باید متناوب، مستمر زیاد باشد در غیراین صورت موثر ی آن کم می شود. ولی منظورم از متناوب، مستمر وزیاد چیست؟

تناوب یعنی بررسی اندازه محدودی از مواد درسی در فاصله های معین که در مورد زبان انگلیسی سه تا شش روز در هفته پیشنهاد می شود. استمرار یعنی تکرار این بررسی بدون تعطیلی. متاسفانه اکثرا ٌ زبان آموزان بعد از مدتی مطالعه خسته شده و به استآسان چند هفته ای یا چند ماهه می دهند که این امر در فرایند یادگیری اثر بد می گذارد. زیاد بودن به مفهوماین تناوب استمرار می بایست تا مدتها ادامه پیدا نماید . به جمله دیگر، زبان آموز نباید انتظار داشته باشد که در مدت کوتاهی، برای مثال چند هفته یا حتی چند ماه، تمام توقعاتش برآورده شود زیرا همان گونه که قبلا اشاره شد فرایند یادگیری زبان نماید بوده و نیازمند مدت زمانی در حدود دوسال است. اما این کاملا تقریبی است و بسته به میزان آزمایش روزانه،آموزش تحقیق و مواد درسی تغییر می نماید . به طور خلاصه می بایست گفت که قانون طلایی یادگیری زبان بررسی اندازه کمی از مطالب در فاصله زمانی معین ولی همیشگی است.

اما اینکه مواد درسی چه باشند یا روشهای تحقیق چگونه باشند احتیاج به بحثی زیاد دارد که سعی می کنم کلیات آنرا در این نوشته بیان نمایم.

نکته ای که زبان آموزان به آن تذکر ی ندارند این است که زبان انگلیسی را به چه منظور فرا می گیرند؟ اصرار آنها بر کسب مهارتهای گفتاری است یا مهارتهای نوشتاری یا هر دوی آنها؟ هدف آنها هرچه باشد ذکر نکته زیاد پر ارزش است: تا زمانی که نمی توانید گفته های یک انگلیسی زبان را درک کرده به او پاسخی مناسب دهید، فرایند یادگیری زبان در ذهن شما کامل نشده است. به جمله آسان تر، زمانی زبان انگلیسی را یادگرفته اید که بتوانید رابطه گفتاری نوشتاری معناداری با انگلیسی زبان برقرار بکنید . این یعنی درک کامل کلمه ها، اصطلاحها و لهجه ها با همان سرعتی که اکثرا انگلیسی زبانها حرف می کنند.

پس می بینیم که یادگیری یک زبان به آن راحتی که در برخی اگهی ها ادعا می شود، نیست. به همین فراگیری زبانهای مختلف، در سن کودکی نوجوانی توصیه می شود تا حافظه قوی و زمان کافی برای یادگیری وجود داشته باشد. با این همه، چنانچه زبان آموز قانون طلایی را رعایت نماید قطعا به نتیجه ای مطلوب خواهد رسید.

▪ نکات کلی در مورد مواد درسی و روش مطالعه:

ـ مطالبی را انتخاب بکنید که مناسب با سطح دانشتان باشد. به مفهومنکات دستوری تعداد عبارت های متن گزینش ی آنقدرآسان نباشد تا انگیزه مطالعه را ازدست بدهید یا خیلی مساله نباشد تا از رجوع مکرر به کتابهای دستور یا فرهنگ کلمه ها خسته شوید.

ـ تا آنجا که ممکن است مطالبی را بخوانید که نوارهای شنیداری آنها هم در دسدلهره و ترس باشد. یعنی آنچه را می خوانید، بشنوید.

ـ هرگز عبارت ها را خارج از متن حفظ نکنید. سعی بکنید هر کلمه یا اصطلاح را داخل متن فهمیده به خاطر بسپارید. زیرا ممکن است مفهوم بسیاری از واژه ها بسته به موضوع متن و نحوه قرارگرفتن آنها درعبارت تغییر نماید . همچنین ، مطالعه کلمه ها درون یک متن سبب می شود تا مغز رابطه ای منطقی معنادار بین کلمات ایجاد کرده و آنها را خوب به خاطر بسپارد.

ـ برای پیدا کردن مفهوم عبارت ها از فرهنگ های تک زبانه ای مصرف بکنید که واژه را توضیح داده مثال می آورد.

ـ از هر دو ورودی ذهنتان به مفهومگوشها چشم ها به بهتر ی استفاده بکنید . گوش کردن خواندن هر دو به میزان در یادگیری تاثیر می گذارند.

ـ هر روز یک اصطلاح یا ضرب المثل را به خاطر بسپارید.

ـ به انگلیسی فکر بکنید و حرف بکنید . این کار در ابتدا مساله به نظر می رسد ولی رفته رفته با وسعت دایره واژگانی تان آسانتر می شود.

ـ هر مطلبی را با هر موضوعی با شرط اینکه متناسب با دانش شما باشد، بررسی کنید. ممکن است جهت شروع، تحقیق داستانهای آسان شده (simplified stories) که بر طبق آسانی دشواری سطح بندی شده اند، مناسب باشد.

انگلیسی در همه جهان تحت شرایط مختلف ی تدریس می شود. بیشتر زبان آموزان زبان انگلیسی در یادگیری آن موارد ی دارند. اکثر موارد ی که زبان آموزان با آنها مواجهند در نتیجه میزان فرق زبان مادری آنها با انگلیسی است. برای مثال متکلم بومی چینی ممکن است با مشکلات بیشتری مواجه شود تا متکلم بومی آلمانی. فراگیران زبان اکثرا مرتکب غلط ات تلفظی و ترکیبی می شوند، علی رناراحتی این که این غلط ات ناشی از دخالت زبان اولشان (L۱) است. این مداخله بعنوان تداخل زبان اول (زبان مادری ) شناخته شده است. در حالی که زبان انگلیسی پیچیده تر از بسیار زیاد از زبان های اصلی ناست ولی این زبان چندین خصوصیت دارد که برای زبان آموزان ایجاد اشکال می نماید .

صداهای صامت، مصوت هجاها در تلفظ، شمار زیاد وقت ها، کاربدهای افعال کمکی، افعال معین ، اصطلاحات و حروف تعریف در حیطه دستور زبان (گرامر) باعث بسیار زیاد از موارد برای زبان آموزان شده است.

این واقعیت که ایالات متحده انگلستان دو موتور اصلی این زبانند و مقوله ها را با اصطلاحات مفرق ی توصیف می کنند بیشتر اختصارهایی که در حیطه روش و یادگیری زبان انگلیسی مصرف می شوند ممکن است گیج کننده باشند.

اکثر افرادی که در زمان مدرسه از زبان انگلیسی مصرف ای نمی‌برند به علت ناآگاهی از ارزش آن است. همین افراد وقتی وارد دانشکده می‌شوند و می‌بینند که زبان علم جهان و اینترنت رسانه ها انگلیسی است، بیشتر انگیزه جهت یادگیری زبان دارند. گاهی به دنبال آموختن می‌روند بعضی دیگر به همین شکل فارغ‌التحصیل می‌شوند. بسیاری از دانشجویان، حتی در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری درس را تمام می‌کنند بدون آنکه توانایی ترجمه حتی یک متن انگلیسی آسان را داشته باشند چه برسد به متون تخصصی. همان‌ها می‌شوند استاد دانش کده ‌.

● یادگیری زبان انگلیسی تاثیر آن در تحصیل

امروزه یادگیری زبان انگلیسی ضرورت انکار ناپذیر است چراکه زبان انگلیسی، زبان علم است راهنمای رشته‌های مختلف در سطوح عالی تولیدعلم به زبان انگلیسی صورت می گیرد.

با ارتقا روند جهان ی سازی ارتباطات بین المللی، پروگرام ‌های رادیوئی و تلویزیونی، تجارت جهان ی و راهنمای علوم همگی به زبان انگلیسی صورت می‌گیرند عدم آشنایی با این زبان مساوی با عدم زندگی در جهان ی مدرن امروزی است

زبان انگلیسی از زبانهای زنده و بین المللی جهان ست که پر طرفدار ترین زبان مکالمه ای جهان است.

زبان بین المللی جهان زبان انگلیسی است به دلیل یادگیری آسان و روان و آسان بودن در به کار بردن این زبان در مکالمه که زبان انگلیسی را به زبانهای دیگر جهان متمایز تر می نماید .

تذکر : قابل به ذکر است که زبان انگلیسی زیاد فرار است و چنانچه هر چند یک بار آزمایش نکنیم از یآدم ان میرود بخاطر همین هر هفته می بایست وقت ی را جهت تست کردن زبان انگلیسی در نظر بگیریم تمریهایی را انجام بدهیم ومعلم انگلیسی ما میگوید: زبان انگلیسی به یک yesو no خلاصه نمی شود بایستی جهت فراگیری آن تلاش کرد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …