خانه / اخبار خراسان / بوروکراسی اداری تمایل جهت گرفتن وام مسکن در مشهد را کاهش داده/ رکود مسکن در مشهد آشکار می باشد

بوروکراسی اداری تمایل جهت گرفتن وام مسکن در مشهد را کاهش داده/ رکود مسکن در مشهد آشکار می باشد

بوروکراسی اداری تمایل جهت گرفتن وام مسکن در مشهد را کاهش داده/ رکود مسکن در مشهد آشکار می باشد

|بوروکراسی اداری تمایل جهت گرفتن وام مسکن در مشهد را کاهش داده/ رکود مسکن در مشهد آشکار می باشد از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس،  یکی از قسمت و بخش‌های خیلی زیاد مهم در به گردش در آمدن کار در بازار مسکن مشاوران املاک خواهند بود که در واقع با سرمایه زندگی انسان‌ها سر و همچنین کار دارند که اهمیت صنفی آنها را بالا می‌برد.

در شهرستان مشهد مقدس اهمیت آن صنف به لحاظ تعداد افراد آن هم نیز بالاتر رفته و همچنین آن رسته صنفی پهناور و بزرگ با مشکلاتی روبه‌رو خواهند بود که حل کردن آنها یک الزام می باشد در آن راستا و همچنین با توجه به اهمیتی که آن صنف دارد با صادق عابدزاده ریاست اتحادیه مشاورین املاک مشهد مقدس گفت‌وگویی داشته‌ایم که مشروح آن هم را در زیر می‌خوانید.

مهم‌ترین موضوعات آورده شده در گفت‌وگوی روزنامه نویس و خبرنگار تسنیم خراسان رضوی با ریاست اتحادیه مشاورین املاک مشهد مقدس به شرح زیر می باشد:

– ۹۰۰۰ واحد صنفی در قسمت و بخش مشاورین املاک در مشهد مقدس فعالیت دارند.
– رکود موجود در بازار مسکن مشهد مقدس از سال شمسی ۹۲ آغاز شده و همچنین سنگین‌ترین رکودی می باشد که در ۲۰ سال شمسی قبل آن بازار متحمل شده می باشد.
– از سال شمسی ۹۰ تا پایان ۹۳ حدود ۴۰۰ هزار فرد یا شخص ساعت آموزش جهت افراد اتحادیه مشاورین املاک مشهد مقدس برگزار شده می باشد.
– تأسیس رشته مشاورین املاک در دانشگاه جامع علمی اصولی و کاربردی نیز در دستور کار قرار گرفته می باشد.
– نرخنامه مشاورین املاک مشهد مقدس ۱۴ سال شمسی بدون تغییر و همچنین اصلاح باقی مانده می باشد.
– بوروکراسی شدید اداری موجود در خراسان رضوی سبب تشدید رکود بازار مسکن در آن استان شده می باشد.
– افزایش نرخ ناگهانی سمی می باشد که دوره رکود بعدی در بازار مسکن را شدیدتر و همچنین طولانی‌تر می‌کند.

تسنیم: در مورد صنف مشاورین املاک در مشهد مقدس توضیحاتی کلی را ارائه فرمایید.

عابدزاده: صنف مشاورین املاک در مشهد به عنوان دومین صنف پهناور و بزرگ کشور بعد از تهران شناخته می‌می شود و همچنین در استان نیز به عنوان پهناور و بزرگ‌ترین صنف فعالیت دارد که تعداد افراد مجاز آن هم ۹۰۰۰ فرد یا شخص خواهند بود؛ در صورتی که در نظر بگیرید که در هر دفتر املاک ۳ تا ۵ فرد یا شخص شاغل خواهند بود با احتساب خانواده‌های آن تعداد می‌قدرت گفت افرادی که از صنف مشاورین املاک در مشهد مقدس ارتزاق می‌کنند بیش از ۱۲۰ هزار فرد یا شخص خواهند بود.

متأسفانه از ابتدای سال شمسی ۹۲ بازار مسکن به حالت رکودی فرو رفته که البته آن موضوع طبیعی می باشد، به آن معنا که در بحث مسکن چرخه‌های رونق و همچنین رکود خود به خود به وجود می‌آید ولی باید توجه داشت بایستی و حتما گفت در آن دوره، رکود آن هم تقریبا بی‌سابقه بوده و همچنین در ۲۰ سال شمسی قبل سنگین‌ترین رکودی بوده که آن بازار متحمل شده  و همچنین طبیعی می باشد که در آن اوضاع تعدادی از افراد آن اتحادیه ریزش داشته باشند؛ در ۳ ماه قبل حدود ۱۶۰ فرد یا شخص مجوزهای خود را ابطال نموده اند.

تسنیم: به نظر تو تعداد بالای مشاورین املاک در مشهد یک فرصت می باشد یا تهدید؟

عابدزاده: به آن موضوع می‌قدرت از ۲ دیدگاه نگاه کرد؛ نخست آنکه سیاست حکومت اشتغال‌زایی از طریق اصناف بوده که در دستور کار قرار گرفته بنابراین سقف تمام اتحادیه‌ها باز شده و همچنین لذا تعداد افراد اتحادیه مشاورین املاک در مشهد مقدس از ۳۰۰۰ عضو در سال شمسی ۸۵ به ۹۰۰۰ عضو فعلی رسیده می باشد.

دیدگاه نخست آن می باشد که تعداد مشاوران املاک از حد معمول آن هم اکثرا و بیشتر می باشد ولی باید توجه داشت دیدگاه دیگر آن می باشد که بازار رقابتی بوده و همچنین افرادی که می‌توانند به روزتر بوده و همچنین یا سرویس ها و خدمات بهتری را ارائه دهند در  آن صنف باقی می‌مانند ضمن آنکه اشتغال‌زایی نیز در آن قسمت و بخش به وجود می‌آید بنده به شخصه با دیدگاه دوم یعنی باقی ماندن افرادی که قدرت ادامه فعالیت را دارند موافق هستم؛ بایستی و حتما در نظر داشت که صنف معاملات املاک خیلی زیاد پراهمیت می باشد زیرا با تمام سرمایه عمر اشخاص سر و همچنین کار دارد بنابراین افرادی که در آن صنف فعالیت دارند بایستی و حتما اطلاعات کامل داشته و همچنین بتوانند سرویس ها و خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند.

تسنیم: از دیدگاه تو مهم‌ترین چالشی که در صنف مشاوران املاک در مشهد وجود دارد چیست؟

عابدزاده: یکی از معضلات موجود در آن قسمت و بخش مقدار و اندازه و میزان تحصیلاتی می باشد که جهت صاحبان واحدهای صنفی در آن حوزه در نظر گرفته شده که در واقع مدرک سیکل را در آن قسمت و بخش به عنوان پایه قرار داده‌اند و همچنین با وجود درخواست‌هایی که اتحادیه جهت بالا بردن مقدار و اندازه و میزان تحصیلات و همچنین قرار دادن مدرک دیپلم جهت آن هم داده هنوز اقدامی در آن قسمت و بخش انجام نشده می باشد.

جهت رفع آن مشکل آموزش‌های اجباری جهت افرادی که نیت و اراده گرفتن جواز کسب را دارند قرار داده شده که در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف اطلاعات ابتدایی و اولیه صنف را در اختیار اشخاص قرار می‌دهد.

از سال شمسی ۹۰ تا پایان ۹۳ حدود ۴۰۰ هزار فرد یا شخص ساعت آموزش جهت اشخاص برگزار شده که آن پیشامد جدید سبب شده تعداد شکایات از صنف مشاورین املاک مشهد مقدس به شدت کاهش داشته باشد.

بازه زمانی رسیدگی به شکایات هم اکنون به ۱۵ روز رسیده و همچنین حجم شکایات نیز کاهش داشته که علت آن هم آموزش‌ها و همچنین کتاب‌های تخصصی می باشد که در اختیار اعضا قرار داده شده همچنین تأسیس رشته مشاورین املاک در دانشگاه جامع علمی اصولی و کاربردی نیز در دستور کار قرار گرفته که می‌تواند به بهبود عملکرد آن صنف کمک دهنده باشد.

تسنیم: مهم‌ترین تخلفاتی که در صنف مشاورین املاک مشهد مقدس وجود دارد چیست؟

عابدزاده: تخلفاتی که به اتحادیه اعلام می‌می شود اکثرا و بیشتر در  حوزه نرخنامه بوده که البته آن موضوع خود ناشی از یک آسیب می باشد به آن معنی که نرخنامه صنف مشاورین املاک در شهرستان مشهد مقدس بیش از ۱۴ سال شمسی می باشد که اصلاح نشده و همچنین با آنکه شاهد تورم بوده‌ایم و همچنین هزینه مشاوران املاک هم افزایش داشته ولی باید توجه داشت تعرفه آنها افزایش نداشته می باشد.

۱۴ سال شمسی پیش اعلام شده که سقف تعرفه خرید و همچنین فروش در شهرستان مشهد مقدس ۵۰۰ هزار تومان و همچنین رهن و همچنین اجاره ۱۵۰ هزار تومان می باشد و همچنین هنوز نیز همین مقدار و اندازه و میزان باقی مانده در صورتی که آن موضوع در هیچ جای کشور نیست و همچنین تعرفه جهت موارد رهن و همچنین اجاره یک سوم یا یک چهارم از هر طرف می باشد و همچنین علیرغم ارائه آنالیز نرخ‌  و همچنین درخواست‌های متنوع و گوناگون و مختلف هنوز دگرگونی و تغییری در نرخنامه داده نشده و همچنین سبب شده که مقدار و اندازه و میزان شکایات  بالا رود.

تسنیم: اوضاع پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در صنف مشاورین املاک به چه صورت می باشد؟

عابدزاده: جهت آن صنف ۹ قسمت و بخش مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده که بایستی و حتما از طرفین قرارداد اخذ می شود ولی باید توجه داشت طرفین معامله آن وجه را پرداخت نمی‌کنند و همچنین آن موضوع در حالی می باشد که دارایی آن مبالغ را جهت صنف مشاوران املاک در نظر می‌گیرد و همچنین همچنین و علاوه بر خود مالیات جرائم خیلی زیاد سنگینی نیز جهت کسبه قرار می‌گیرد که معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری را جهت آنها ساخته یا ایجاد کرده می باشد.

همچنین همچنین و علاوه بر مالیات بر ارزش افزوده و همچنین جرائم آن هم نیز مالیات خیلی زیاد سنگینی جهت دخل و درآمد مشاورین املاک با آنکه ۳ سال شمسی می باشد صاحبان واحدهای صنفی در آن رسته در اوضاع رکود مطلق به سر می‌برند نیز در نظر گرفته شده می باشد.

تسنیم: اوضاع استقرار صندوق مکانیزه در صنف مشاورین املاک در مشهد مقدس به چه صورت می باشد؟

عابدزاده: آن موضوع نیز جهت صنف مشاورین املاک در نظر گرفته شده می باشد که هزینه‌های بسیاری را به کسبه تحمیل می‌کند همچنین و علاوه بر آن با آنکه سقف زمانی جهت نصب صندوق مکانیزه در صنف مشاوران املاک در نظر گرفته شده بود ولی باید توجه داشت جهت اشخاص جریمه‌های سنگینی نیز در همین قسمت و بخش در نظر گرفته شده و همچنین ممیزین مالیاتی در آن قسمت و بخش به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند.

هم اکنون اکثر اعضا به آن صندوق مجهز شده‌اند و همچنین دوره‌هایی جهت توجیه و همچنین آموزش آنها نیز برگزار شده که در طول آن هم روش‌های بهره بری و استفاده از صندوق را به اشخاص آموزش داده می باشد.

تسنیم: مشکلاتی که در حوزه ساختمان در شهرستان مشهد وجود دارد از دیدگاه تو چیست؟

عابدزاده: بوروکراسی شدید اداری که در شهرستان مشهد مقدس و همچنین استان خراسان رضوی وجود دارد در بسیاری از نقاط کشور دیده نمی‌می شود و همچنین همین پیشامد جدید سبب شده که سرمایه‌های بسیاری در آن قسمت و بخش از استان خارج و همچنین وارد شهرهایی شامل شیراز، اصفهان و همچنین تهران شوند همچنین بخشی از رکود صنعت ساختمان به علت سیاست‌هایی می باشد که در شهرداری و همچنین شورای اسلامی آن شهرستان و همچنین سایر نهادهایی که بایستی و حتما نقش حمایت کننده داشته باشند به وجود آمده می باشد.

جذب مجدد سرمایه‌های گریز و فرار کرده از خراسان رضوی خیلی زیاد مشکل بوده و همچنین لطمه آن موضوع را نیز تمام شهروندان و مردم شهر استان می‌خورند زیرا در خراسان رضوی و همچنین به ویژه شهرستان مشهد مستلزم و نیاز می باشد تا مجموعه اقداماتی انجام می شود تا ماندگاری زائران افزایش یابد، در واقع با افزایش مدت زمان ماندگاری زوار جهت خراسان رضوی دخل و درآمد به وجود آمده و همچنین اقتصاد به گردش درمی‌آید.

نبود قسمت و بخش بسیاری از امکانات مورد مستلزم و نیاز جهت زائران می باشد که ماندگاری آنها را خیلی زیاد پایین آورده و همچنین اقتصاد استان را با مشکل مواجه کرده در سال شمسی‌های قبل تعداد بسیاری از زائران در شهرستان مشهد اقدام به خرید منزل و خانه می‌کردند که هم اکنون شاهد آن نوع از خریدها نیستیم و همچنین آن موضوع خود به خود به رکود قسمت و بخش مسکن در مشهد مقدس افزوده می باشد.

تسنیم: انجمن‌های مرتبط با ساخت و همچنین ساز و همچنین اتحادیه مشاورین املاک به چه صورت با هم تعامل دارند؟

عابدزاده: در صنعت ساختمان حدود ۳۵۰ صنف با هم ارتباط دارند و همچنین در آن قسمت و بخش نوک پیکان انبوه سازان و همچنین مشاورین املاک خواهند بود که دسته اول ساخت و همچنین ساز و همچنین دسته دوم گردش کار حوزه را هدایت می‌کنند؛  مستلزم و نیاز به تعاملاتی در آن قسمت و بخش وجود  دارد که به جز میان انبوه سازان و همچنین مشاورین املاک بایستی و حتما میان عده غیره ای شامل نمایندگان شهرداری، مهندسان و همچنین سرمایه گذاران بایستی و حتما به وجود بیاید.

در مشهد آن نوع از ارتباط نیز کمرنگ بوده گرچه در یکی دو سال شمسی اخیر آن مقدار و اندازه و میزان افزایش یافته ولی باید توجه داشت هنوز هم در آن باره جای کار خیلی زیاد بسیاری وجود دارد.

تسنیم: راهکار تو جهت خروج از رکود صنعت ساختمان در شهرستان مشهد مقدس چیست؟

عابدزاده: در مشهد رکود صنعت ساختمان چشمگیرتر از سایر شهرها و روستاها بوده و همچنین نخستین دلیل آن هم نیز سیاست‌های شورای شهرستان و همچنین شهرداری بوده که جریمه‌های خیلی زیاد سنگینی جهت تخلفات ساخت و همچنین ساز در نظر می‌گیرند حال آنکه اصل سود سازنده در پیشروی‌ها و همچنین یا طبقات اضافه می باشد که ساخت و همچنین ساز را برایش توجیه پذیر می‌کند.

به همین علت اکثر سازندگان سرمایه‌های خود را به شهرهای دیگر برده‌اند و همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که آن سرمایه‌ها به شهرهایی شامل شیراز، اصفهان و همچنین تهران برده شده همچنین و علاوه بر آن کمبود نقدینگی و همچنین کاهش خرید نیز مزید بر علت شده که رکود قسمت و بخش ساخت و همچنین ساز در مشهد عیان‌تر و همچنین سنگین‎تر از سایر نقاط کشور باشد.

همچنین وام‌های مسکن در نظر گرفته شده در سال شمسی‌های قبل به میزانی نبود که بتواند به خرید مسکن در مشهد مقدس کمکی داشته باشد و همچنین در مورد وام‌های جدید که جهت خرید مسکن مبلغ آن هم افزایش پیدا کرده نیز بوروکراسی شدید اداری در مشهد وجود دارد که رغبت اشخاص را جهت گرفتن آنها کاهش می‌دهد.

تسنیم: به نظر تو سیاست‌های انبساطی که جهت قسمت و بخش مسکن در بودجه سال شمسی جدید در نظر گرفته شده تا چه حد می‌تواند جهت خروج آن قسمت و بخش از رکود کمک دهنده باشد؟

عابدزاده: بازار مسکن دوره‌های رونق و همچنین رکودی داشته که بازه زمانی ۳ تا ۵ سال شمسی دارد قطعا آن اوضاع امسال تغییر می‌کند زیرا قیمت و نرخ ها هم اکنون به کف رسیده و همچنین خیلی زیاد بعید می باشد که از آن مقدار و اندازه و میزان نیز کاهش پیدا کند همچنین تقاضاهای روی هم انباشته شده در امسال وارد بازار شده و همچنین رونقی در آن قسمت و بخش به وجود می‌آید.

بایستی و حتما در نظر داشت افرادی که در قسمت و بخش مسکن سرمایه گذاری می‌کنند انتظار سود داشته و همچنین به همین علت جهت ارتقا سرمایه گذاری در آن قسمت و بخش مستلزم و نیاز می باشد که نرخ مسکن افزایش پیدا کند با توجه به آن موضوع تنها می‌قدرت گفت در صورتی که تمام شاخص‌های وابسته به مسکن افزایش قیمتی نداشته باشند در آن هم صورت ساخت و همچنین ساز با نرخ کنونی توجیه داشته و همچنین می‌قدرت به افزایش آن هم امیدوار بود.

بایستی و حتما با گردش اقتصادی و مالی و همچنین در اختیار گذاشتن تسهیلات مناسب جهت خرید و همچنین ساخت مسکن بازار را با یک شیب ملایم قیمتی مدیریت کرد تا دچار جهش نرخ نشویم زیرا افزایش ناگهانی نرخ در یک قسمت و بخش در واقع سمی جهت بازار آن هم می باشد که منتج به رکودهای خیلی زیاد طولانی و همچنین شدید می‌می شود.

تسنیم: مشکلاتی که در قسمت و بخش نوع اسناد و همچنین املاک در مشهد مقدس وجود دارد چیست؟

عابدزاده: شهرستان مشهد مقدس شامل بیشترین نوع اسناد در حوزه زمین و همچنین مسکن می باشد انواع آن هم شامل ثبتی، قولنامه‌ای، آستانه‌ای، وکالتی و همچنین دیگر مواردی از آن دست بوده که قرار بر آن بود جهت تمام زمین‌ها و همچنین ساختمان‌های موجود در شهرستان سند رسمی صادر می شود که آن امر خیلی جدی گرفته نشد ولی باید توجه داشت سامانه املاک و همچنین مستغلات که به صورت واحد طراحی شده از بسیاری معظلات و مسائل و مشکلات شامل چند بار فروشی زمین‌های قولنامه‌ای پیشگیری می‌کند.

در صورتی که آن سامانه املاک و همچنین مستغلات به روش جدی مورد بهره بری و استفاده قرار گیرد از افزایش دعاوی پیشگیری می‌می شود زیرا تمام مشخصات خریدار، فروشنده و همچنین ملک در آن سامانه ثبت شده و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات بعدی را می‌قدرت با آن هم مدیریت کرد.

تسنیم: اوضاع خرید و همچنین فروش ساخت و همچنین سازهایی که در حاشیه شهرستان انجام می‌می شود به چه صورت می باشد؟

عابدزاده: بهتر می باشد که آن نوع از خرید و همچنین فروش‌ها توسط مشاورین املاک رسمی انجام می شود که قرارداد آنها روی سامانه ثبت شده و همچنین جهت آن هم کد رهگیری صادر می شود و همچنین امکان سوءاستفاده از اشخاص کاهش یابد؛ ولی باید توجه داشت متأسفانه در مشهد به علت نبود فرهنگ سازی اکثرا و بیشتر شهروندان و مردم شهر به جای آنکه اصرار داشته باشند جهت آنها کد رهگیری صادر می شود علاقه دارند تا معاملات آنها بدون ثبت در سامانه انجام می شود در حالی که آن مورد امنیت معاملات را بالا برده و همچنین آن هم روش که گفته شد از سوءاستفاده‌های بعدی پیشگیری می‌کند.

گفت‌وگو از شهرزاد حسینی قهستانی

انتهای پیام/

بوروکراسی اداری تمایل جهت گرفتن وام مسکن در مشهد را کاهش داده/ رکود مسکن در مشهد آشکار می باشد در تاریخ ۳ April 2016 | 8:05 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …