خانه / اخبار مسکن / آنچه جلوی نوسازی بافت‌های فرسوده را گرفته‌ می باشد

آنچه جلوی نوسازی بافت‌های فرسوده را گرفته‌ می باشد

آنچه جلوی نوسازی بافت‌های فرسوده را گرفته‌ می باشد

|آنچه جلوی نوسازی بافت‌های فرسوده را گرفته‌ می باشد از خراسان مسکن|

http://www.bananews.ir/

مدیرعامل شرکت عمران و همچنین بهسازی شهری گفت: بدون توجه به شرایط و همچنین الزامات بافت‌ها و همچنین تامین بودجه‌ی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری، نوسازی و همچنین بهسازی بافت‌های فرسوده در حد حرف باقی خواهد ماند.

به به گفته بنانیوز(BanaNews.ir)؛ محمدسعید ایزدی اظهار کرد: رییس جمهور بر نوسازی بافت‌های فرسوده تاکید دارند. هم‌چنین در طرح جامع مسکن سهم ۴۰ درصدی به بهسازی و همچنین نوسازی شهری داده شده و همچنین روی آن امر صحه می‌گذارد که بهسازی و همچنین نوسازی می‌تواند تامین کننده قسمت و بخش قابل توجهی از مسکن مورد مستلزم و نیاز باشد. ما نیز در آن راستا که سیاست کاملا درستی می باشد برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی کرده‌ایم.

او همچنین با اشاره به صحبت رییس‌جمهور مبنی بر آن‌که فرآیند نوسازی بافت‌های فرسوده با محوریت قسمت و بخش خصوصی انجام می شود، گفت: آن هم‌روش که دکتر روحانی گفتند حکومت به هیچ عنوان نباید مجری باشد بلکه سعی کند انبوه‌سازان و همچنین سرمایه‌گذاران قسمت و بخش خصوصی را در آن فرآیند دخیل کند.

ایزدی تصریح کرد: رییس‌جمهور گفتن کردند می‌قدرت منطقه‌ای که ۱۰۰ پلاک وجود دارد را خریداری و همچنین آن هم را تغییر پیدا کردن به فضای سرویس ها و خدمات عمومی کنیم و همچنین به جای آن هم دو سه تا برج بسازیم. البته آن نقطه ظریفی می باشد که مستلزم و نیاز به تامل دارد؛ چرا که جهت اجرایی کردن سیاست بهسازی و همچنین نوسازی راه حل‌های متعددی وجود دارد شامل پیشنهادی که رییس جمهور دادند.

دست یار وزیر راه و همچنین شهرسازی در عین حال گفت: ما هم‌اکنون جهت بهسازی مدل‌های متفاوتی را پیش می‌بریم. به روش مثال در همت آباد اصفهان مدل تنظیم مجدد زمین را داریم، در تبریز مدل اسکان پایا را اجرا می‌کنیم، در بندرعباس و همچنین چابهار با مشارکت نهاد ملی زمین و همچنین مسکن به سنددار کردن اراضی بدون سند و همچنین نوسازی و همچنین تولید مسکن می‌پردازیم، در تهران مدل شمس ایرانیان را دنبال می‌کنیم. هم‌چنین در مدل مشارکتی با شهرداری تهران و همچنین بانک شهرستان که مدل جذابی جهت سازنده‌ها می باشد ۱۰ قسمت و بخش یارانه سود بانکی را ما می‌دهیم و همچنین ۱۰ قسمت و بخش را بانک شهرستان می‌پردازد که بدین ترتیب تسهیلات آن قسمت و بخش نوعی وام قرض‌الحسنه می‌می شود.

ایزدی تاکید کرد: آن هم‌گونه که شرح داده شد ما با مدل‌های مختلفی سیاست بهسازی و همچنین نوسازی را اجرا می‌کنیم ولی هرکدام از آن مدل‌ها مکان خاص خود را دارد. ما نمی‌توانیم در بافت تاریخی مدل پیشنهادی دکتر روحانی را پیاده کنیم ولی در بافت میانی می‌توانیم؛ چرا که در آن نقاط با ارزش‌ها و همچنین میراث ماندگار مواجه نیستیم که مانع از تخریب بافت می شود. لذا تحقق آن سیاست در وهله‌ی اول نیازمند مدل‌های متناسب با منطقه، بافت و همچنین شرایط خاص هر کدام از شهرهای هدف برنامه جذاب و جالب و خوب می باشد.

او همچنین با گفتن آن‌که اجرای مدل‌ها و همچنین سیاست‌ها الزاماتی دارد که در صورت عدم تحقق، سیاست‌ها در حد حرف باقی می‌ماند، گفت: ما در طول دو سال شمسی قبل حکومت تلاش کردیم آن الزامات را به شکل قوانین و قانونی فراهم کنیم. یعنی هیات وزیران مصوبه‌ای به ما داد که سالانه ۳۰۰ هزار تسهیلات نوسازی را اعطا کنیم. آن تسهیلات بایستی و حتما وام‌های ارزان وام‌های ارزان قیمتی باشد که مابه‌التفاوت سود تسهیلات را حکومت پرداخت کند تا سرمایه‌گذار حمایت و همچنین تشویق می شود. ما شرایط تحقق را فراهم کردیم ولی بودجه آن اجازه را نداد و همچنین تخصیص‌ها هم به آن سمت سوق پیدا نکرد.

دست یار وزیر راه و همچنین شهرسازی هم‌چنین گفت: مساله‌ی دیگر، تخفیف‌هایی می باشد که حکومت تقبل کرده به شهرداری پرداخت کند. طبق ماده ۱۶ قانون ساماندهی، حکومت تعهد کرده در صورتی که شهرداری‌ها در صدور پروانه‌های ساختمانی به متقاضیان بافت تخفیف دهد حکومت آن هم را بپردازد. در حال حاضر شهرداری بیش از هزار میلیارد تومان به ساکنین بافت تخفیف داده که به عنوان تعهد حکومت باقی مانده و همچنین شهرداری دیگر انگیزه و همچنین قدرت پرداخت ندارد.

او همچنین با اشاره به تقاضا از مجلس مبنی بر پیش‌بینی دو تقاضای ذکر شده در بودجه ۹۵ تاکید کرد: از مجلس درخواست کردیم بودجه ای را به ما اختصاص دهند تا بتوانیم وام‌ها را با سود پایین به شهروندان و مردم شهر بدهیم. اینها ابزارهای تشویقی می باشد که باعث می‌می شود قسمت و بخش خصوصی جهت نوسازی جلب می شود و همچنین تمایل پیدا کند.

مدیرعامل شرکت عمران و همچنین بهسازی شهری خاطرنشان کرد: خوشحالیم که همه ارکان حکومت و همچنین مجلس روی آن موضوع اتفاق نظر دارند که نوسازی می‌تواند راه حل مقرون به صرفه‌ای جهت تولید مسکن باشد. امیدوارم در سال شمسی ۹۵ شرایط آن الزامات فراهم می شود تا شاهد تحقق اهدف و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی باشیم که مورد اثبات و یا تایید رییس جمهور، وزیر راه و همچنین شهرسازی و همچنین رییس کل بانک مرکزی می باشد.

به گفته‌ی ایزدی، وزارت راه و همچنین شهرسازی حکومت یازدهم جهت قسمت و بخش مسکن برنامه جذاب و جالب و خوب دارد و همچنین آن هم برنامه جذاب و جالب و خوب «طرح جامع مسکن» می باشد ولی آن مساله به آن علت در جامعه کمرنگ دیده می‌می شود که حکومت تلاش کرده نقش خود را از تولیدکننده به سیاست‌گزار تغییر دهد. حکومت جهت قسمت و بخش مسکن برنامه جذاب و جالب و خوب دارد ولی نیت و اراده ندارد به عنوان تولیدکننده در کوه و همچنین دشت منزل و خانه بسازد.

او همچنین یادآور شد: همه وجوه متنوع و گوناگون و مختلف تامین مسکن در ۴-۵ قسمت و بخش متنوع و گوناگون و مختلف دیده شده می باشد. بخصوص جهت قسمت و بخش بهسازی و همچنین نوسازی که خوشبختانه آقای دکتر روحانی روز شنبه به آن مساله صحه گذاشتند و همچنین ضمن تاکید بر نقش مسکن در اقتصاد کشور، بر کیفیت مسکن تاکید داشتند که صحبت خیلی زیاد درستی می باشد و همچنین ما نیز تا کنون همین مسیر را طی کرده‌ایم. ولی باید توجه داشت اجرای آن سیاست‌ها نیازمند بسترهای مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد.

 

ایسنا

آنچه جلوی نوسازی بافت‌های فرسوده را گرفته‌ می باشد در تاریخ ۱۲ April 2016 | 9:06 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

2433178

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان زن روستایی با لبخندی می‌گوید «خوب شد زلزله …