خانه / مقالات / چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید

چهار نوع بدافزاری که باید از آن ها دوری نمایید


antikadeh

امروزه بسیاری از افراد با خواندن خبرهایی که پر از اصطلاحات فنی رایانه ایی است سردرگم می شوند. از روی دیگر از آنجایی که زیاد ی از مجموعه ها ادارات دولتی مورد حملات اینترنتی واقع می شوند بخش اعظمی از این خبرها را موارد امنیتی تشکیل می دهد. به همین جهت این خبرهای امنیتی احتمال دارد اصطلاحات فنی پیچیده ایی را در درون خود داشته باشند که احتمال دارد باعث سردرگمی هرچه بیشتر خوانندگان این مطالب گردد.

بدین منظور در این نوشتار تلاش کرده ایم تا واژه نامـه ایی کوچک را در مورد بد افزارهایی که شاید اخیرا نام آن ها را شنیده باشید گرد آوریم. پس با خواندن این نوشتار می توانید سطح آگاهی را در زمینه های امنیت آنلاین به میزان هرچه بیشتری ارتقا دهید.

تروجان ها – تجلیگرهای نیرنگ

کلمه ” تروجان ” ریشه در اساطیر یونان باستان دارد. نحوه شکل گیری این نام به وقتی باز می گردد که سربازان یونانی در داخـل اسب چوبی بزرگی که آن را به عنوان هدیه ایی جهت تروایی ها تهیه و تولید بودند پنهان می شوند. وقتی که تروایی ها این اسب چوبی را به درون شهر می برند، سربازان یونانی با مصرف از سکوت و تاریکی شب از داخـل کادوی ساخـته شده اشان خارج می گردند و شهر را به تسخیر خود در می آورند.

تروجان های امروزی مشابه همان اصل عمل می نمایند. تروجان ها دسته ایی از بدافزارها هستند که را در پوشش پروگرام های مفید کاربر دی در می آورند یا در دورن این برنامـه های مفید پنهان می گردند. تروجان ها اکثرا ٌ بر روی رایانه های فرد ان به وسیله فریب آن ها نصب می شوند. شیوه کار آن ها بدین صورت است که در ابتدا فرد گمان می نماید فایـل یا پیوستی که جهت او ارسال شده است امن است مشکلی ندارد، پس به بارگیری آن می پردازد آن را نصب می نماید و بعد از آن است که تروجان پنهان شده شبیه آنچه که در بالا نیز گفته شد با استفاده از تاریکی شب ( یا حتی در روز روشن ) شروع به کار می نماید. تروجان شروع به پاک کردن فایل های کاربر می نماید، اطلاعات او را از بین می برد و اجازه می دهد تا هکرها به رایانه او دسترسی پیدا نمایند. بهتر است بدانید که تروجان ها دیگر فایل های موجود در رایانه قربانیشان را آلوده یا تکثیر نمی نمیاند، آن ها حتی خودشان را تکثیر نمی دهند.

کرم ها – خطرات خاموش

این دسته از بدافزارها پروگرام های مستقلی هستند که می توانند از طریق رایانامـه ها یا به وسیله راه های گوناگون دیگری در همه اینترنت انتشار گردند. کرم اکثرا در درون فایل پیوست پنهان می گردد، پس وقت ی که فایل پوست آلوده شده ایی را باز می نمایید، کرم پنهان شده در آن بر روی رایانه شما نصب می شود. جذاب است بدانید تا زمانی که یک کرم بر روی رایانه شما قرار داشته باشد تلاش می نماید تا خود را به وسیله راه های گوناگونی منتشر نماید. از عبارت این راه ها می توان به تلاش کرم برای پست الکترونیکی کردن به آدرس هایی که در داخـل دفترچه آدرس شما وجود دارند تا جستجو در بین درایوهای شما برای پیدا کردن نشانی رایانامـه های گوناگون را اشاره کرد. کرم ها همین طور می توانند درهای پشتی ( Backdoors ) رایانه شما را فعال نمایند. با فعال سازی این درها هکرها می توانند به رایانه شما دسترسی یابند. کرم ها همچنین این توانایی را دارند تا از رایانه شما برای ایجاد یک حمله DoS مصرف نمایند.

کرم ها جزو بد افزارهایی هستند که می توانند به صورت مستقل بدون دخالت آدم به تکثیر بپردازند. آن ها این توانایی را دارند تا با تکثیر خود ( گاهی وقتها تا هزار نسخه ) بر روی رایانه قربانیشان و دستیابی به نشانی رایانامـه های افراد در رابطه با فرد قربانی پیام هایی را به آن اشویِژگزینشه ارسال نمایند. چنانچه افراد فوق فریب بخورند فایل پوست ارسال شده توسط کرم را بارگیری باز نمایند رایانه آن ها آلوده می گردد.

جاسوس افزارها – همانگونه که به نظر می آیند

این دسته از بدافزارها حاوی پروگرام هایی می شوند که بر روی رایانه فرد کار به جاسوسی می نمایند. جاسوس افزارها شاید با گردآوری اطلاعات شخصی ( شبیه نام های فرد ی، گذرکلمه ها، شماره حساب ها … ) یا با رصد تارنماهای بازدید شده مانیتور پیام های دریافتی و ارسالی شخص قربانی، اقدام به جاسوسی نمایند. به صورت کلی جاسوس افزارها اکثرا ندانسته و در زمان نصب پروگرام دیگر سیـستم تان را آلوده می نمایند. اطلاعات جمع آوری شده بوسیله جاسوس افزارها اکثرا جهت اهداف تبلیغاتی مصرف می گردد ولی این دسته از بدافزارها این توانایی را دارند تا با کم شدن سرعت رایانه اتان یا مشکلات دیگری که شاید برای تان به وجود آورند باعث اختلال در کار های سیستم شما بشوند.

ویروس ها – فراتر از گلو درد

از آنجایی که این دسته از بدافزارها خصیصه های مشابه خیلی ی را با نیز نوعان بیولوژیکی دارند آن ها را ” ویروس ” نامیده اند. ویروس ها می توانند شبیه نوعان بیولوژیکیشان منتقل گردند، فقط فرق بین آن ها آن است که نوعانشان از بدن یک بیمار به بدن بیماری دیگر انتقال می یابند ولی این دسته از بدافزارها از رایانه ایی به رایانه دیگری خود را انتقال می دهند. ویروس ها این توانایی را ندارند تا بدون وجود میزبان ( پروگرام یا سند ) خود را تکثیر نمایند، پس برای آنکه ویروسی بتواند به صورت درست عمل نماید نیاز به آن دارد که را تکثیر نماید.

هنر اجتناب

تا بدین جای کار ما تلاش کرده ایم تا شما را با انواع بدافزارهای گوناگون آشنا نماییم. ولی آیا می دانید که چگونه می توانید از خود در مساوی این بد افزارها حفاظت نمایید ؟ در انتها این نوشتار ما شما را با چند راهکار مفید آشنا می سازیم که می توانند باعث شوند تا شما در مساوی این بدافزارها ایمن بمانید. پس شدیدا پیشنهاد می نماییم تا به این راهکارهای گرد آوری شده عمل نمایید.

۱ ) یک آنتی ویروس مناسب را بر روی رایانه اتان ( یا هر دستگاه دیگر ) نصب نمایید. توجه نمایید از آنتی ویروسیمصرف نمایید که بتواند از شما در مساوی آخرین تهدید های امنیتی موجود حفاظت نماید. پیشنهاد می کنیم تا از صفحه فروش آنتی ویروس های فروشگاه ” آی پروتکت ” بازدید نمایید آنتی ویروس دلخواه را برگزینید. چنانچه هنوز در تصمیم گیری مساله دارید می توانید با با متخصصین ما ارتباط بگیرید تا شما را در خریدتان آموزش ی نماییم.

۲ ) اطمینان حاصل نمایید که سیستم علت و کاوش گری ( browser ) که از آن استفاده می نمایید به روز باشد. به روز رسانی ها اکثرا ٌ آخرین نقصیه های امنیتی در ورژن های قبلی خود را رفع می نمایند.

۳ ) همیشه عاقلانه رفتار نمایید. اگر در حال بازدید از تارنمایی هستید که به نظر مشکوک می آید دیگر از آن بازدید ننمایید. همانگونه که در نوشتارهای قبلی انتشار شده در بلاگ هم گفته ایم به هیچ عنوان هیچ فایل پیوستی را باز ننمایید.

۴ ) تلاش بکنید از وای فای های عمومی مصرف نکنید. این کار احتمـا ل هک شدن شما را ارتقا می دهد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …