خانه / اخبار خراسان / سرانه مصرف ماهی در شهرستان سبزوار ۷۵ قسمت و بخش رشد داشته می باشد

سرانه مصرف ماهی در شهرستان سبزوار ۷۵ قسمت و بخش رشد داشته می باشد

سرانه مصرف ماهی در شهرستان سبزوار ۷۵ قسمت و بخش رشد داشته می باشد

|سرانه مصرف ماهی در شهرستان سبزوار ۷۵ قسمت و بخش رشد داشته می باشد از خراسان مسکن|

محمد نبوی در گفت وگو با روزنامه نویس و خبرنگار تسنیم در سبزوار با اشاره به آنکه شیلات سبزوار از سال شمسی ۸۰ پیاده سازی و راه اندازی شده می باشد، اظهار داشت: آن مجموعه از سال شمسی ۸۳ با پنج استخر و همچنین تولید حدود ۳۵ تُن ماهی کسب و کار خود را به روش عملی آغاز کرد.

او همچنین افزود: از سال شمسی ۸۵ همزمان با افزایش تولیدات آبزیان، کشاورزان را به ۲ منظوره کردن چاه‌ها جهت تولید ماهی تشویق و همچنین ترغیب و همچنین همزمان کلاس‌های طبخ ماهی را در خانواده‌ها برگزار کردیم تا سرانه مصرف ماهی را در خانواده‌ها افزایش دهیم زیرا در کنار تولید بایستی و حتما به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن بازار فروش و همچنین مصرف مواد هم باشیم.

نبوی با اشاره به آنکه استان خراسان رضوی غیر ساحلی می باشد، عنوان کرد: در استان‌های غیر ساحلی عدم دسترسی به ماهی جدید و تو و تازه مشکل می باشد و همچنین آن امر سبب شده بود که سرانه مصرف پایین باشد.

مدیر شیلات شهرستان سبزوار با تاکید بر رشد ۷۵ برابری سرانه مصرف ماهی در سبزوار در مدت ۱۱ سال شمسی، یادآور شد: سرانه مصرف ماهی در سبزوار در سال شمسی ۸۳، صد گرم در سال شمسی بوده که با دو سیاست افزایش تولیدات و همچنین نمایش کلاس‌های روش طبخ، آن سرانه اکنون به ۷ هزار و همچنین ۵۰۰ گرم در سال شمسی ۹۴ رسیده ولی ما هنوز هم با سطح سرانه مصرف ایران که ۹ کیلوگرم و همچنین جهان که ۲۰ کیلو گرم در سال شمسی می باشد فاصله داریم.

نبوی با اشاره به توانمندی شهرستان در تولید ماهی، اظهار داشت: سبزوار در سال شمسی قبل با تولید حدود ۲ هزار و همچنین ۵۲۰ تن ماهی، ۳۷ قسمت و بخش تولید استان را داشته و همچنین آن شهرستان به تنهایی از ۱۰ استان کشور در تولید آن فرآورده غذایی جلوتر می باشد.

او همچنین ادامه داد: در سال شمسی قبل ۵ میلیون و همچنین ۷۹ هزار بچه ماهی به منظور پرورش وارد شهرستان شده می باشد.

نبوی با تاکید بر فایده‌های ساخته یا ایجاد استخرهای پرورش ماهی در رشد اقتصاد کشور خاطرنشان کرد: با گذشت حدود ۱۵ سال شمسی از تاسیس اداره شیلات در سبزوار تعداد پرورش دهندگان ماهی در آن شهرستان از ۵ فرد یا شخص به ۱۳۴ فرد یا شخص رسیده که آن آمار رشد صعودی قابل توجهی داشته و همچنین امیدواریم در بعدی نزدیک بالاتر هم برود.

مدیر شیلات سبزوار با گفتن آنکه تقریبا ۹ قسمت و بخش چاه‌های کشاورزی در شهرستان ۲ منظوره شده‌اند، گفت: از یک هزار و همچنین ۵۰۰ حلقه چاهی که در شهرستان می باشد، ۱۳۴ مورد آنها دو منظوره می باشد و همچنین هدف ما آن می باشد که آن ۹ قسمت و بخش را تا سال شمسی ۱۴۰۰ به ۲۵ تا ۳۰ قسمت و بخش برسانیم، که با آن ۳۰ قسمت و بخش سبزوار می‌تواند کل تولید حال حاضر استان را به تنهایی انجام دهد.

نبوی با تاکید بر انجام کنترل هوشمند و همچنین با گفتن آنکه استان خراسان یکی از استان‌های خشک و همچنین نیمه خشک کشور می باشد، یادآور شد: یکی از دلایلی که کشاورزان به سمت ۲ منظوره کردن چاه‌ها می روند کاهش هزینه‌ها و همچنین به دنبال آن هم کنترل آب مصرفی می باشد، آن امر که آب قبل از رها سازی در استخرهای پرورش ماهی بهره بری و استفاده می شود نه تنها سود آور می باشد بلکه با توجه به وجود کود ماهی در آب، تا ۳۰ قسمت و بخش افزایش محصول را به همراه دارد.

او همچنین با اشاره به تجهیز استخرها به انواع فیلترهای تصفیه کننده تصریح کرد: با آن روش آب تصفیه شده و همچنین به عنوان آب جدید و تو و تازه دوباره وارد استخر می می شود همچنین هوشمند کردن چاه‌ها سبب شده که برداشت کنندگان در هر سال شمسی مقدار مشخصی آب برداشت کنند و همچنین بجای آنکه در سال شمسی ۱۰ ماه برداشت آب داشته باشند با مدیریت بهینه منابع آبی هر ۱۲ ماه سال شمسی برداشت را داشته باشند، که با اجرای آن سیستم‌ها مصرف آب به حداقل می‌رسد.

مدیر شیلات سبزوار با تاکید بر آنکه هنوز بازار استان خراسان در باره تولید ماهی اشباع نیست، افزود: مستلزم و نیاز استان در آن باره در سال شمسی حدود ۴۵ هزار تن می باشد در صورتی که در حال حاضر تولید استان ۷ هزار و همچنین ۷۰۰ تن می باشد و همچنین سالانه ۳۷ هزار تن ماهی جدید و تو و تازه، منجمد و همچنین کنسرو وارد استان می می شود.

او همچنین از کشاورزان خواست تا به منظور کاهش هزینه‌ها و همچنین باقی ماندن در عرصه رقابت به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن دو منظوره کردن چاه‌های خود باشند و همچنین در کنار کشاورزی حتماً پرورش ماهی را انجام دهند.

نبوی با تاکید بر تاثیر ماهی در افزایش هوش و همچنین کاهش ابتلا به بیماری‌های غیر مُسری تصریح کرد: کشور ژاپن  با مصرف ۸۰ کیلوگرم ماهی جهت هر فرد یا شخص در سال شمسی رکورد دار مصرف ماهی در جهان می باشد و همچنین ما می‌بینیم که بهترین و همچنین باهوش ترین مدیران نیز در آن کشور زندگی می‌کنند که آن امر نشان دهنده ارتباط نزدیک و همچنین مستقیم مصرف آبزیان با هوش می باشد.

انتهای پیام/

سرانه مصرف ماهی در شهرستان سبزوار ۷۵ قسمت و بخش رشد داشته می باشد در تاریخ ۲۷ April 2016 | 9:44 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …