خانه / اخبار مسکن / دوربرگردان فروش اقساطی مسکن به مسیر بانک‌ها

دوربرگردان فروش اقساطی مسکن به مسیر بانک‌ها

دوربرگردان فروش اقساطی مسکن به مسیر بانک‌ها

|دوربرگردان فروش اقساطی مسکن به مسیر بانک‌ها از خراسان مسکن|

http://www.bananews.ir/

طرح فروش اقساطی مسکن که از ابتدا قرار بود بعضی معظلات و مسائل و مشکلات رکود قسمت و بخش ساخت و همچنین ساز را حل کند و همچنین هم‌چنین اقتدار و قدرت خرید بعضی متقاضیان را بالا ببرد، با مشخص کردن سود بانکی ۲۲ قسمت و بخش عملا به مسیر ایده‌آل بانک‌ها تغییر جهت داد.

به نقل از بنانیوز(BanaNews.ir)؛ از زمانی که در سال شمسی ۱۳۹۳ انبوه‌سازان به دنبال رکود قسمت و بخش مسکن، طرح فروش اقساطی را به حکومت ارایه کردند کش و همچنین قوس‌ها جهت مشخص کردن نرخ کارمزد بین انبوه‌سازان و همچنین بانک‌ها آغاز شد.

طرح مدنظر انبوه‌سازان آن بود که واحدهای خود را اقساطی به متقاضیان واگذار کنند و همچنین بانک‌ها مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری نیست منابعی اختصاص دهند بلکه تنها تضمین اقساط را با نرخ سود حداکثر ۲ قسمت و بخش بر عهده بگیرند. ولی باید توجه داشت بانک‌ها به کمتر از ۵ قسمت و بخش قانع نبودند تا آن‌که سرانجام طی هفته‌های اخیر که وام ۱۵۰ میلیونی به قسمت و بخش ساخت و همچنین ساز تصویب شد که بانک‌ها آن هم را طرح فروش اقساطی مسکن نام گذاشتند. حال آن هم‌که آن توافق آن هم چیزی نیست که انبوه‌سازان از ابتدا دنبال می‌کردند بلکه نوعی وام بانکی با بهره ۲۲ قسمت و بخش می باشد.

آن‌که چرا بعد از ماه‌ها گفت‌وگو بین انبوه‌سازان و همچنین بانک مسکن چنین پس نتیجه آن می شود که‌ای بیرون آمده مشخص نیست ولی باید توجه داشت ظاهرا آن هم‌چه در جلسات پیگیری می‌شده آن بوده که انبوه‌سازان منزل و خانه‌های خود را با سود متناسب با نرخ تورم با اقساط حداکثر ۵ ساله بفروشند و همچنین به بانک مسکن هم ۵ قسمت و بخش کارمزد بدهند (البته نظر انبوه‌سازان کارمزد ۲ قسمت و بخش بود) بانک مسکن هم قرار نبود منابعی اختصاص دهد ولی باید توجه داشت دقیقه ۹۰ همه چیز تغییر کرد.

یک عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان در آن‌باره به ایسنا گفت: طرح ما آن بود که خودمان با مشتریان وارد مذاکره شویم و همچنین بر سر مدت اقساط و همچنین سود تسهیلات توافق کنیم، بانک مسکن هم تضامین اقساط را بر عهده بگیرد تا در صورتی که به روش مثال مشتری یکی دو ماه اقساط خود را پرداخت نکرد توافقنامه را فسخ کند.

ایرج رهبر با گفتن آن‌که ما از بانک‌ها درخواست منابع نداشتیم افزود: آن هم‌چه که هم‌اکنون بانک مسکن تصویب کرده آن می باشد که ۵۰ قسمت و بخش مبلغ منزل و خانه را وام بدهد که حداکثر مبلغ آن هم ۱۵۰ میلیون تومان با بهره ۲۲ قسمت و بخش می باشد، آن هم هم از منابع بانک‌ها. بدین صورت که در صورتی که متقاضی اقساطش را پرداخت نکرد بانک ۱۵۰ میلیون تومان به ما پرداخت کند. بدین ترتیب هیچ تضمین و همچنین پشتوانه‌ای جهت ۵۰ قسمت و بخش مابقی مبلغ که قرار می باشد ما تامین کنیم باقی نمی‌ماند. لذا انبوه‌سازان طبیعتا حاضر به پذیرش ریسک آن طرح نیستند.

رهبر، طرح فروش اقساطی را صرفا در جهت منافع بانک‌ها دانست و همچنین گفت: بانک‌ها زیر بار طرحی که هزینه‌اش جهت آنها صفر بود نرفتند؛ در حالی که از امکانات و همچنین قوه انسانی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری برخوردار خواهند بود. بانک‌ها می‌توانستند طبق قانون پیش‌فروش، تضامین را بر عهده بگیرند ولی باید توجه داشت آن هم طرح را هم اجرا نکردند.

 

ایسنا

onlineblackjack.money

دوربرگردان فروش اقساطی مسکن به مسیر بانک‌ها در تاریخ ۱۴ May 2016 | 4:12 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

2433178

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان زن روستایی با لبخندی می‌گوید «خوب شد زلزله …