خانه / اخبار مسکن / مالیات منزل و خانه‌های خالی در فریب چراغ‌های روشن

مالیات منزل و خانه‌های خالی در فریب چراغ‌های روشن

مالیات منزل و خانه‌های خالی در فریب چراغ‌های روشن

|مالیات منزل و خانه‌های خالی در فریب چراغ‌های روشن از خراسان مسکن|

http://www.bananews.ir/

مالیات منزل و خانه‌های خالی که قرار می باشد بعد از راه‌اندازی سامانه لحاظ می شود، به احتمال زیاد با اقدامات فریبکارانه‌ای همچون روشن کردن چراغ‌ها و همچنین کشیدن پرده‌ها گرفتار خواهد شد.

 

به نقل از بنانیوز(BanaNews.ir)؛ قرار بود از ابتدای سال شمسی ۱۳۹۵ بر اساس “اصلاحیه طرح مالیات‌های مستقیم” منزل و خانه‌های خالی مشمول مالیات شوند که البته هنوز سامانه آن هم راه‌اندازی نشده می باشد. با آن وجود کارشناسان معتقدند جهت مالکانی که نیت و اراده اجاره یا فروش واحد مسکونی خود را ندارند گریز و فرار از مالیات کار سختی نیست.

مالکان ممکن می باشد با کشیدن پرده، چیدن اثاث و همچنین روشن نگه داشتن چراغ منزل و خانه جهت چرخش کنتور، اداره مالیات را گول بزنند که آن منزل و خانه خالی نیست و همچنین به نظر می‌رسد راه‌هکار جدی جهت مقابله با آن اقدامات احتمالی وجود ندارد.

رییس اتحادیه مشاوران املاک در آن‌باره به ایسنا می‌گوید: به نظر من با جرایم مالیاتی و همچنین حرکات تعزیراتی نمی‌قدرت توازن بین عرضه و همچنین تقاضا را در مسکن برقرار کرد. کسی که می‌خواهد منزل و خانه را خالی نگه دارد یک پرده می‌زند، چراغ منزل و خانه را روشن نگه می‌دارد و همچنین می‌گوید کنتور کار کرده می باشد و همچنین افرادی در آن منزل و خانه زندگی می‌کنند و همچنین منزل و خانه را به کسی اجاره نمی‌دهد. لذا ما بایستی و حتما فرهنگ تولید مسکن را آن هم‌قدر بالا ببریم که شهروندان و مردم شهر از نگه داشتن منزل و خانه خالی احساس ضرر کنند.

حسام عقبایی افزود: موافق مالیات بر منزل و خانه‌های خالی هستم ولی باید توجه داشت اجرای آن هم بایستی و حتما به عنوان آخرین راهکار باشد. در مسائل حقوقی می‌گویند مجازات بایستی و حتما آخرین راهکار باشد. اولین راهکار پیشگیری می باشد. در حوزه اقتصاد نیز تقریبا همین می باشد و همچنین مجازات بایستی و حتما به عنوان آخرین راهکار مطرح می شود.

ولی باید توجه داشت یکی از دلایلی که حکومت را به اخذ مالیات از منزل و خانه‌های خالی مجبور کرد، وجود ۱٫۷ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور می باشد که بایستی و حتما وارد بازار مصرف می شود؛ چرا که با وجود حجم منزل و خانه‌های خالی، تعداد بسیاری اشخاص بی‌منزل و خانه در کشور وجود دارد.

البته اخذ مالیات از منزل و خانه‌های مسکونی نوساز چندان به مزاج انبوه‌سازان خوش نیامده می باشد؛ چرا که معتقدند واحدهای آنها در شرایط رکود سه ساله قسمت و بخش مسکن به فروش نرفته و همچنین سرمایه‌های آنها خوابیده می باشد. لذا اخذ مالیات از آن منزل و خانه‌ها اجحاف در حق تولیدکنندگان مسکن محسوب می‌می شود. با وجود همه‌ی مخالفت‌ها حکومت در سال شمسی قبل “اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم” را تصویب کرد که بر اساس آن هم بایستی و حتما مالیات منزل و خانه‌های خالی اخذ می شود و همچنین هم‌اکنون منتظر راه‌اندازی سامانه مربوطه می باشد.

دست یار مسکن و همچنین ساختمان وزارت راه و همچنین شهرسازی در آن‌خصوص گفته می باشد: اجرای مالیات بر منزل و خانه‌های خالی مستلزم و نیاز به یک سامانه ای دارد که ما در حال طراحی آن سامانه هستیم که به زودی آماده می‌می شود.

حامد مظاهریان با گفتن آنکه در قانون آمده که در سال شمسی اول از منزل و خانه‌هایی که خالی خواهند بود، مالیات گرفتن نشود، افزود: بعد از اجرای قانون مالیات بر منزل و خانه‌های خالی در سال شمسی اول وصولی از آن منبع نداریم تا زمانیکه بیش از یکسال از خالی بودن واحد قبل باشد.

او همچنین با اشاره به آنکه مشخص کردن مالیات بر عهده نهاد مسائل مالیاتی می باشد، گفت: وزارت راه و همچنین شهرسازی تنها و فقط سامانه مرتبط به اطلاعات املاک را طراحی می‌کند و همچنین تمامی اطلاعات مرتبط به املاک در آن سامانه به ثبت می‌رسد.

به گفته‌ی مظاهریان، آن سامانه با سامانه‌های دیگر دستگاه‌ها هم افزایی دارد و همچنین به سامانه ملی املاک و همچنین اسکان کشور تغییر پیدا کردن می‌می شود تا تمامی اطلاعات املاک بر روی آن هم به ثبت برسد به همین دلیل طوری طراحی می‌می شود که با دیگر سامانه ها ارتباط داشته باشد.

 

ایسنا

مالیات منزل و خانه‌های خالی در فریب چراغ‌های روشن در تاریخ ۱۵ May 2016 | 12:45 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

2433178

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان زن روستایی با لبخندی می‌گوید «خوب شد زلزله …