خانه / مقالات / آواز ایرانی در کنار غرش موزیک راک

آواز ایرانی در کنار غرش موزیک راک

دانلود آهنگ روز

نقد آلبوم مست برهوت از فرزاد آجری

چنانچه به دنبال شنیدن اثری در نوع موسیقی نزدیک به هارد راک با حال هوای ایرانی هستید؛ این مطلب را تا انتها دنبال بکنید .
شکی وجود ندارد «مست برهوت» اولین و تنها گزینه، در زمینه تلفیق این دو نوع موزیک است. اثری ویِژگزینشه از فرزاد آجری و با صوت مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان بسیاری به دست آورده است. آلبومی با اشعار بسیار زیاد مفهومی و ولوم دلنشین مصطفی میرزاده که علاقه‌مندان به موسیقی سنتی از آن لذت می‌برند.
این مجموعه با ترکیب «آواز سنتی» از موزیک ایران، با فضاهای موسیقی راک محیط خاصی را برای مخاطبان ایجاد کرده است. جهت بیشتر افرادی که در ایران موسیقی راک را دنبال می‌کنند؛ نام «فرزاد آجری» نام آشنایی است. آثار زیاد بی‌کلام او همیشه گوش نواز بوده است.
آلبوم پیش رو، اثری فکر شده حرفه‌ای، با داخـل مایه فاخر، به نوعی، نوآوری‌هایی در این آلبوم وجود دارد که نسبتا برای شنوندگان جلوه می‌کند.
همان گونه که می‌دانید، موسیقی تلفیقی سال‌ها است که وارد ایران شده و هنرمندان بسیاری به روش‌ها شیوه‌های مختلف سعی در تولید آثار تلفیقی دارند؛ هرچند بسیاری از آن‌ها نیز موفق نبوده اند. این بار اما نوعی تلفیق و شاید ترکیب نو صورت گرفته باشد و آن هم تلفیق «آواز ایرانی» با آهنگ «راک» است. صوت مصطفی میرزاده مانند ساز، به گوش شنونده می‌رسد.
سال‌ها پیش از انتشار این آلبوم، آن‌ها قطعه‌ای با نام Pshyzophernic Eysight را انتشار کرده بودند. در این قطعه میرزاده، ترانه‌ی انگلیسی را با آواز اجرا می‌کرد. این مورد بعدها بوسیله هنرمندان دیگری همچون بهروز قائمی ادامه پیدا کرد، ولی فرزاد آجری گروهش ترجیح را بر عدم دوباره تکرار این چنین موسیقی ‌هایی دید. این قطعه در زمان خود هم به درستی شنیده نشد و با آن که نو آوری خاصی درون آن وجود دارد؛ بعد از گذشت حدود ۵ سال تازگی خاصی دارد.
عمده‌ترین ضعف آلبوم اما مصرف از صداهای آماده درامز است

از آن جایی که آلبوم به سبک ویِژگزینشه و تولید شده است، در نگاه اول زیاد سخت شنوا است. بدین معنا که احتمالا در برخورد اول مورد توجه شنوندگان قرار نگیرد. ولی برای تولید این آلبوم زحمات بسیاری کشیده شده جهت گزینش ترانه‌ها و اشعار ساعت‌ها فکر شده است. از طرف دیگر ولوم خواننده بهتر است قابل قیاس با صداهای معمولی موزیک پاپ نیست.
در بخش ترانه و ترانه سرایی همه اشعار متعلق به شاعران معاصر است که به نوعی بهره گیری از زبان امروز خود ما به حساب می‌آید. بسیاری از منتقدین، با این نگرش مخالف هستند نگارش ترانه‌های گروه‌ها وابسطه به اعضای مهم گروه می‌دانند و هرچیزی خارج از آن را رد می‌کنند. به جز ۳ قطعه‌ای که از اشعار رومی برگزیده شده،بقیه آثار از شاعران بزرگ معاصر با زیرکی خاصی برگزیده شده و برای شنونده قابل تامل است.
اما مساله کار چیست؟ اعتقاد تولید کنندگان این نوع موزیک به عدم وجود ترانه‌سرای حرفه‌ای برای ژانر موسیقی راک، نسبتا قابل قبول است. ما ترانه سرای خوب در نوع موسیقی راک نداریم. اما بسیاری از این افراد هنوز نمی‌دانند از چه سخن بگویند؟ از همین رو، ترانه‌هایی که از دل موزیسین‌های سبک راک برآمده باشد، نسبتا وجود ندارد.
به هر حال عقیده دارم، اشعار دکتر نادر نادرپور یا معین ی کرمانشاهی به موسیقی آن‌ها رنگ خاصی بخشیده و احتمال دارد در آینده بسیار زیاد نزدیک خودشان دست به کار شده ترانه‌هایی بنویسند خوب ظاهر شوند. اما از منظر دیگر شاید استفاده از اشعار افراد نام‌برده کمی به میزان محبوبیت آثارشان نیز اضافه نماید که روی دیگر ماجرا را نمایان می‌کند.
در بخش موسیقی ، بیشترین سنگینی بار برروی دوش «فرزاد آجری» بوده است. او به جز گیتار، کار تنظیم را هم شخصا انجام داده است. تنظیم حتمـا ت شنیدنی است چون از نخستین تجربیات این سبک در ایران به شمار می‌رود، نمی‌توان بر آن خرده گرفت.
ولوم رسای خواننده با آن تحریرهای منحصربفرد خاص، گوش هر شنونده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. تلفیق آواز ایرانی با موسیقی تند تیز و شلوغ غربی چه درست چه غلط، کار راحتی نیست ولی در «مست برهوت»، مثلث ۳ نفری فرزاد آجری، فرهنگ مشتاق و مصطفی میرزاده نسبتا خوب عمل کرده است.
فرهنگ مشتاق فرد ی است که گیتار را به فرزاد آجری آموخته است به نوعی استاد او در این زمینه به شمار می‌رود. در این آلبوم به عنوان نوازنده و تنظیم کننده داشته است. این کار گروهی از یک نواخت شدن آثار پیشگیری کرده است.
عمده‌ترین ضعف آلبوم اما مصرف از صداهای آماده درامز است که به موارد ی که در زمینه میکس مسترینگ در ایران وجود دارد، گاها شنونده را دچار تردید می‌کند. چنانچه در میکس این تاثیر دقت زیادتری صورت می‌گرفت، این مساله نیز به راحتی قابل حل بود. با این حال اثر پیش رو از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …