خانه / مقالات / جاذبه های گردشگری صربستان

جاذبه های گردشگری صربستان

تور صربستان

اطلاعات کلی کشور صربستان
پایتخت: بلگراد
زبان رسمی: نوعی از صربوکرواتی که با خط سیریلی نوشته می‏شود -‏ ( حاوی مونته‏نگرویی؛ ۸۰% )، آلبانیایی (۱۳%)، مجاری (۴%).
واحد پول: دینار یوگوسلاوی و یورو
مذهب: ارتودوکس ( بیش از ۷۵% )، اسلام سنی ( بیش از ۱۲% )، اقلیت کوچک کاتولیک رومی
امید طول عمر: ۶۰سال
صربستان با نام رسمی جمهوری صربستان، یک کشور محاط در خشکی در مرکز جنوب خاوری اروپا است که بخش جنوبی جلگهٔ پانونی و جنوب شبه جزیره بالکان را در برگرفته است. این کشور با مجارستان در شمال، رومانی و بلغارستان در خاور، جمهوریمقدونیه و مونته نگرو در جنوب، کرواسی و بوسنی هرزگوین در باختر مرز است. بلگراد پایتخت این کشور است.
جغرافیا
صربستان در اروپا، در شبه جزیره بالکان و در جلگه پانونین قرار دارد. جایی که پیوندگر بین مرکز، جنوب خاور اروپاست. رودخانه دانوب (۲۸۵۰ کیلومتر) در یک سوم شمال کشور جاری است. طول ۵۸۸ کیومتری این رودخانه در کشور، مرز با کرواسی بخشی از مرز با رومانی را تشکیل داده است. از دیگر رودخانه های صربستان می توان «ساوا»، «تیمیش»، «درینا» «بگج» را نام برد. بیش ار یک چهارم سرزمین صربستان (۲۷٪) پوشیده از جنگل است.
شرایط طبیعی به ویژه ناهمواری ها و شرایط توپوگرافیک صربستان به گونه ای است که برخلاف دیگر جمهوری های قبلی یوگسلاوی که غلبهٔ مناطق کوهستانی در آن ها چشم گیر است، بهره مند از دشت های واسطه ای کوچک و بزرگ است که به همراه اقلیمی نسبتاً مساعد متنوع وجود منابع آب تقریباً کافی به بزرگترین مرکز تولیدات فراورده های کشاورزی یوگوسلاوی تبدیل شده بود. عبور کردن رودخانه دانوب شاخه های آن نیاز آب کشاورزی ۹۴% از زمین های زیر کشت صربستان و وویوودینا را بر طرف می نماید .
رودهای با اهمیت : دانوب، تیسا، موراوا، درینا
بلندترین نقطه : تیتو وره، ۲۷۴۷ متر
آب و هوا : مونته‏نگروی ساحلی آب و هوای مدیترانه‏ای دارد؛ باقی یوگسلاوی آب هوای معتدلی دارد.
شهرهای مهم: نووی ساد, نیش, پریشتینا, سوبوتیتسا, پودگوریکا
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد

تاریخ
صربستان به همراه مقدونیه، مونته نگرو و بوسنی هرزگوین از سال ۱۳۸۹ میلادی زیر سلطهٔ امپراتوری عثمانی رفت و بعد از ۴ سده در سال ۱۹۱۲ به دنبال جنگ کوزوو به آزادی دست یافت و بعد از آن به عنوان یکی از جمهوری های سه گانه، همراه با کرواسی اسلوونی، پادشاهییوگسلاوی را تشکیل داد که این حکومت تا سال ۱۹۴۵ و به قدرت رسیدن تیتو ادامه داشت. مهاجرت صربها به سوی مناطق غربی تر به دنبال ورود ترک های عثمانی صورت گرفت کلا ً اولین هسته های تداخل تلفیق در جهت یوگسلاوی کنونی از همین شروع شد
حکومت و سیاست
طبق مفاد قانون مهم نو فدرال ( آوریل ۱۹۹۲ )، یوگسلاوی متشکل از دو جمهوری مساوی -‏ صربستان و مونته‏نگرو -‏ است. مجمع فدرال و رئیس جمهور فدرال با رأی همه افراد بالغ گزینش می‏شوند. رئیس جمهور نخست‏وزیر شورای وزیران را انتصاب می‏کند. جمهوریها مکامل قانون‏گذاری با اختیارات خیلی می باشند . ریاست جمهوری صربستان اختیارات تقریباً مستقلی به خود گرفته است و هردود جمهوری به صورت کشورهای تقریباً مستقل عمل می‏کنند. ü احزاب عمده سیاسی عبارتند از : • حزب سوسیالیست صربستان ( کمونیست سابق ) • حزب دموکراتیک سوسیالیستها ( کمونیست مونته‏نگروی سابق ) • اتحاد نیروهای اصلاح ‏طلب • جنبش احیایصربستان ( راست‏گرا ) • حزب ملی کشاورزان ( صربی ). ü جمهوریهای یوگسلاوی نام جمهوری مساحت(کیلمتر مربع) مرکز مونته‏نگرو ( کران گورا ) ۱۳,۸۱۲ پودگوریکا ( تیتوگراد سابق ) صربستان ۸۸,۳۶۱ کیلومترمربع حاوی استانهای سابقاً خودمختار کوسووو ( ۱۰,۸۱۷ کیلومترمربع ) و وویوودینا (۲۱,۵۰۸ کیلومترمربع ). بلگراد؛ مراکز کوسووو وویوودینا به ترتیب عبارتند از : پریشتینا نووی‏ساد
عضویت: سازمان ملل متحد ( معلق )، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا ( معلق )
دین مذهب
جهت قرن ها دین های ارتودوکس و کاتولیک و بعد از آن اسلام در این کشور نفوذ داشته اند. صربستان از لحاظ مذهبی یکی از ناهمگون ترین کشورهای قاره است. استان کوزوو با ۹۰ درصد مسلمان، استان وُیوودینا با ۲۵ درصد کاتولیک یا پروآزمایش ان وصربستان مرکزی و بلگراد با بیش از ۹۰ درصد مسیحی ارتودوکس نشاندهنده این گوناگونی است.
اقتصاد
بیش از یک چهارم قوت کار در بخش کشاورزی اشتغال دارد. بیشتر زمین در تملک خصوصی است. کشتهای عمده حاوی ذرت، گندم، چغندرقند، سیب‏زمینی، مرکبات و گیاهان در اطراف بلگراد متمرکز است -‏ حاوی فراوری غذایی، نساجی، فلزی، وسایل نقلیه موتوری و کالاهای مصرفی است. جنگ داخلی که از ۱۹۹۱ شروع شد، تورم افسارگسیخته -‏ بیش از ۲۰۰۰% در ۱۹۹۲ -‏ تحریم بین‏المللی صربستان و مونته‏نگرو شدیداً به اقتصاد این کشور آسیب رسانده است.

مناطق دیدنی کشور صربستان

برج آوالا (avala tower)

موزه ملی صربستان (national museum of serbia)

کلیسای سنت ساوا (church of saint sava)

موزه نیکولاتسلا (nikola tesla museum)

تئاتر ملی بلگارد (national theatre in belgrade)

دریاچه پالیک (palic lake serbia)

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …