خانه / مقالات / راهنمای سفر به مسکو ؛ روسیه

راهنمای سفر به مسکو ؛ روسیه

تور مسکو

مسکو تاکنون نقش مهمی در توسعه‌ی دولت روسیه و در واقع تمام جهان بازی کـرده است . با وجود ایـن که ایـن شهر دارای تاریخی عظیمی است؛ اما هنوز برای اکثر گردشگران ارزش‌های آن پنهان مانده است . ولی بدون شک قشنگی ‌هایی دارد که تنها در همین شهر پیدا می‌شوند. چنانچه قصد دارید به مسکو سفر بکنید یا حتی تنها می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید ؛ در ادامه با کجاروهمراه باشید؛ تا هر آنچه را برای سفر به ایـن شهر نیاز دارید با مرور کنیم.

مسکو روی رودخانه‌ای به همین نام واقع شده است . شهری که به خوبی برای معماری‌های زیبا و اختصاصی تاریخی‌اش شناخته شده است . به راحتی می‌توان زیبا تر ین کلیساهای جهان را ایـن جا پیدا کرد؛ ضروری است نیم نگاهی به کلیسای زیبای سنت باسیل واقع در میدان سرخ بیاندازید تا به حقیقت گفته‌های ما پی ببرید. اما متاسفانه با شهری بسیار گران روبرو هستیم که زیر ساخت‌های بسیار خوبی برای گردشگری ندارد؛ که اما ایـن مورد را می‌توان ضعف دولت ایـن کشور به شمار آورد. با ایـن وجود به قدری قشنگی در آن پنهان است که از مسافرت به ایـن شهر لذت خاصی خواهیم برد.

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران: ۰۰:۳۰- زبان رسمی: روسی وامیزان پول رسمی: روبل (RUB) نرخ تبدیل ارز: ۱۰۰ روبل=۱.۵۲ دلار آمریکا فرودگاه: فرودگاه بین آلمللی شرمتیوو (SVO)-فرودگاه بین ‌المللی Domodedovo (DME)

وضعیت آب و هوایی

مسکو اکثرا اوقات در ماه‌های مه تا سپتامبر آب و هوای خوشایـن دی دارد. در ماه‌های ژوئن و آگوست هوا کمی گرم و مرطوب است . اما بقیه‌ی طول سـال ؛ ایـن شهر سرد و یخ زده است . به طوری که اکثرا در ماه‌های نوامبر تا مارس زمین پوشیده از برف خواهد شد.

برترین زمان برای رزرو هتل

با وجود ایـن که مسکو شهری بزرگ است؛ اما هنوز زیرساخت‌های گردشگری در میزان و حد ‌ی ایـن بزرگی را ندارد. پس هتل‌های ایـن شهر اکثرا جهت مسائل تجاری رزرو می شوند. از ایـن رو ممکن است در هر زمان از سـال هتل‌ها پر باشند. فصل‌های پرگردشگر یا به اصطلاح High-season برای توریست‌ها از ماه مه تا سپتامبر محسوب می‌شود. پس چنانچه می خواهید با هتل‌های ارزان‌تری روبرو شوید خارج از ایـن مدت به مسکو سفر بکنید . گرچه ممکن است سردی هوا لذت سفر را تحت حاشیه قرار بدهد.

انواع هزینه‌ها

هزینه‌ی هاستل

مسکو از نظـر هاستل‌ها واقعا در وضعیت خوبی به سر می‌برد و تنوع در آن موج می‌زند که اما به معنای ارزان بودن نیست. به طور معدل اکثر هاستل‌های ایـن شهر برای یک شب اقامت در اتاقی اشتراکی هزینه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱,۲۰۰ روبل هزینه در بر دارند. چنانچه تمایل دارید در اتاق‌های خصوصی (یک تخت خواب؛ دو تخت خواب؛ تخت خواب دونفره) اقامت داشته باشید؛ بایستی به ازای هر شب اقامت حدود ۱,۰۰۰ تا ۲,۷۰۰ روبل هزینه بپردازید. اما چنانچه کمی جستجو بکنید همچنین می توانید اتاق‌های ارزان‌تری پیدا بکنید .

هزینه‌ی اقامت در هتل

مسکو شهری است که حتی با وجود استانداردهای اروپایی به واقع بسیار گران محسوب می‌شود. هتل‌های سطح پایین‌ می توانند کمی مقرون به صرفه باشند اما به همـان حد سطح کیفیت آن‌ها پایین می‌آید. وقتی هم که بخواهید به هتل‌های تجارتی و سطح بالا بروید احساس می بکنید که دارید در گران‌ترین هتل‌های جهان قدم می گذارید که نسبتا همین طور است . برای آن دست از کسانی که توانایی اقامت در هتل‌های گران ایـن شهر را ندارند توصیه ما استفاده از هاستل‌ها است که قیمت‌های به مراتب پایین‌تری دارند و در قیاس با هتل‌های سطح پایین بسیار کمبودی ندارند. در هر صورت چنانچه بخواهیم قیمت‌ انواع هتل را در ایـن شهر بر طبق کیفیت و ستاره دسته بندی کنیم؛ نتیجه به شرح زیر خواهد بود: ۱ ستاره ۶۰۰ تا ۲,۴۰۰ روبل ۲ ستاره ۸۴۷ تا ۴,۲۰۰ روبل ۳ ستاره ۱,۳۰۰ تا ۸,۲۷۷ روبل ۴ ستاره ۲,۸۳۲ تا ۱۰,۹۱۵ روبل ۵ ستاره ۴,۵۰۰ تا ۱۵,۹۸۹ روبل

متوسط قیمت مواد غذایی

خرید مواد غذایی ممکن است برای آن دست کسانی که محدودیت بودجه‌ای دارند کمی مساله آفرین باشد؛ چرا که رستوران‌هایی با منوی غذای انگلیسی قیمت‌های بسیار گرانی دارند. اما چنانچه در رستوران‌های بومی و نقاطی که خود مردم روسیه اقدام به ساخته غذا می کنند خرید بکنید همچنین می توانید از ایـن نظـر هزینه‌های بسیار کمتری بکنید و اما غذاهای خوبی میل بکنید . صبحانه: چنانچه هتل مقصدتان ایـن وعده‌ی غذایی را ارایه نمی کرد همچنین می توانید در رستوران‌ها و کافه‌های محلی با هزینه‌ی مناسبی یک وعده صبحانه‌ی سبک را میل بکنید . (۲۴۰ تا ۴۰۰ روبل) ناهار: رستوران‌های مکانی ممکن است برای توریست‌ها کمی گیج کننده باشد؛ اما چنانچه بتوانید ایـن مساله را نادیده بگیرید هزینه‌های شما کمتر خواهد شد. (۳۰۰ تا ۶۰۰ روبل) شام: پیدا کردن رستورانی خوب برای کسانی که مساله بودجه‌ای دارند می توانند چالش برانگیز باشد؛ چرا که یا بسیار مجلل می باشند یا کیفیت خوبی ندارند. در هر صورت باز توصیه می‌کنیم از رستوران‌های مکانی غذا ساخته بکنید . (۴۰۰ تا ۸۰۰ روبل) چنانچه دوست دارید خودتان آشپزی بکنید ؛ بسته به ایـن که به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید؛ می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود۲,۴۷۱ و۱,۸۴۸ روبل ساخته بکنید . به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر طبق میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سـال م و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه؛ برنج سفید؛ تخم مرغ؛ شیر (سبک غربی)؛ سینه‌ی مرغ (پوست نماید ه و بدون استخوان)؛ پنیر مکانی (سبک غربی)؛ سیب درختی؛ پرتقال؛ گوجه فرنگی؛ سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که چنانچه مواد زیادتری نیاز دارید؛ بایستی هزینه‌ی زیادتری بپردازید.

هزینه‌ی حمل و نقل

خوشبختانه بر خلاف هزینه‌‌های اقامتی و غذایی؛ هزینه‌ی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی ایـن شهر بسیار ارزان‌تر است . سیستمی خوب و کارآمد که حاوی مترو؛ اتوبوس و تراموای می‌شود. محبوب‌ترین وسیله‌ی نقلیه‌ی عمومی در ایـن شهر مترو است که بسیار مقرون به صرفه است . بلیط های مترو در ایستگاه‌های آن و داخل کیوسک‌هایی با حروف KACCA به فشیوه می رسند. برای خرید بلیط اتوبوس همچنین می توانید در بعضی از ایستگاه‌های مترو و نه همه‌ی آن‌ها اقدام بکنید . اما توصیه ما ایـن است که در اهمیت ‌های مخصوصی که در محل‌های توقف اتوبوس‌ها تعبیه شده است با به زبان آوردن عبـار ت “avtoboos beelyet” اقدام به ساخته بلیط بکنید . اما از راننده‌ها می توان بلیط خرید که چند روبل گران‌تر می باشند و توصیه نمی‌شود. هزینه‌ی انواع بلیط و جابجایی در مسکو به شرح زیر است: تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۲,۴۰۰ تا ۳,۵۰۰ روبل قطار Aeroexpress از فرودگاه SVO تا مرکز شهر ۳۴۰ روبل قطار Aeroexpress از فرودگاه DME تا مرکز شهر ۴۰۰ روبل هر ۳ کیلومتر جابجایی با تاکسی در شهر ۳۰۰ تا ۵۰۰ روبل بلیط مترو در شهر ۴۰ روبل چنانچه می دانید تعداد سفرهایتان زیاد است و از ۱ تا ۷ روز در ایـن شهر اقامت دارید؛ توصیه ما خرید کارت‌های هوشمند زیر؛ جهت استفاده نامحدود از سیستم حمل و نقل عمومی ایـن شهر است تا در هزینه‌هایتان میزان ی صرفه جویی بکنید : کارت هوشمند ۱ روزه-اعتبـار تا ۲۴ ساعت بعد از فعال سازی-۲۱۰ روبل کارت هوشمند ۳ روزه- اعتبـار تا ۳ روز بعد از خرید-۴۰۰ روبل کارت هوشمند ۷روزه-اعتبـار تا ۱ هفته بعد از خرید-۸۰۰ روبل کارت‌های ۳۰؛ ۹۰ و ۳۶۵ روزه وجود دارند؛ از آنجایی که اکثرا مسافرت‌ها بیشتر از ۱ هفته به طول نمی‌انجامد؛ پس دلیل ی برای ذکر آن‌ها وجود ندارد.

توصیه ‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه ها

از موزه های رایگان بازدید بکنید

سومین یکشنبه‌ی هر ماه؛ اکثر موزه‌های مسکو به طور رایگان به روی عموم باز می باشند . پس طوری برنامه ‌ریزی بکنید که در ایـن روز آنجا حاضر باشید.

برترین تفریحات و سرگرمی‌ها در مسکو

مجموعه‌ی کرملین مسکو

چنانچه وقتی به مسکو سفر کردید و از مجموعه‌ی کاخ های کرملین بازدید نکردید؛ بایستی بگوییم به هیچ وجه سفر شما کامل نشده است . کاخ کرملین؛ محور و اساس پایتخت روسیه یعنی مسکو محسوب می‌شود. ایـن کاخ نماد و مکانی است که دولت فعلی روسیه در آن زمام امور را به دست گرفته است؛ و همین طور یکـی از مکان‌هایی است که بیشترین تعداد بازدید در ایـن کشور را دارد. دیوار بنای مذکور در ابتدا به طور ناب به رنگ سفید بود. ایـن مجموعه حاوی کلیساهایی با معماری سنتی روسیه می‌شود. کاخ بزرگ کرملین خانه‌ی تزارهای روس بوده است اما تا کنون میزبان رییس جمهور روسیه نشده است . کاخ در سـال ۱۸۴۹ درست شد و حاوی حدود ۷۰۰ اتاق می‌شود؛ که تعدادی از آن‌ها مربوط به کاخ های قدیمی است . نکته‌ها:

به صورت آنلایـن بلیط رزرو بکنید .
هزینه‌ی بازدید از کل ایـن مجموعه برای بزرگسـال ان ۳۵۰ روبل می‌شود.
زنان زمان بازدید از کلیساهای ایـن مجموعه بایستی با پوشش کامل وارد شوند.
مراسم اسب سواری نگهبانان به طور منظم در ایـن مجموعه برگزار شود. وبسایت رسمی کاخ را ارزیابی بکنید و مطمئن شوید که تماشای آن را از دست نمی دهید.

میدان سرخ (Red Square)

میدان بنیادی کشور روسیه که از نظـر فنی قرمز نیست. ریشه‌ی نام Red اشاره به لغت قشنگی دارد. ایـن نام در قرن ۱۷ میلادی به میدان اطلاق شد. میدان سرخ توسط کاخ کرملین؛ آرامگاه‌ها؛ موزه‌های تاریخی؛ مجموعه فروشگاهی GUM و کلیسای سنت باسیل احاطه شده است . ایـن میدان را می‌توان در کنار کاخ کرملین نماد تمام روسیه دانست. پس چنانچه از کرملین بازدید کردید حتما دیدن ایـن میدان را الویت بعدی خودتان قرار بدهید.

متروی مسکو

ایستگاه متروی مسکو از آن دست نقاط بی مثل ایـن شهر است که حتما بایستی ببینید. ایـن مترو در سـال ۲۰۱۵؛ جشن هشتادمین سـال گرد تاسیس خود را شاهد بود. تاریخ تاسیس اولین خط ایـن مترو به ۱۵ مه سـال ۱۹۳۵ بر می‌گردد. به طور کلی ایـن محل را می‌شود یک موزه‌ی زیرزمینی به شمار آورد. فضای داخلی ایـن ایستگاه در واقع به عنوان یک پناهگاه زیرمینی؛ و به منظور راحتی هرچه بیشتر پناه‌جویان ساخته شده است . پس بازدید از آن را به هیچ وجه از دست ندهید. نکته‌ها:

صدای قطار‌ها ممکن است برای کودکان کمی نگران کننده باشد. کوشش کنید در طول شلوغی صبح از ایـن مکان بازدید نکنید.

بازدید از اسلحه مسکن (The Armoury)

گنجیه‌های ارزشمند زیادی در اسلحه مسکن وجود دارد که می‌توانید به تماشای آن‌ها بپردازید. از اسلحه‌ها و زره‌ها گرفته تا؛ یونیفرم‌های ارتشی؛ یونیفرم‌های فرماندهان و پادشاهان؛ تاج‌ها؛ لباس‌های دربـار ی را می توان در ایـن موزه‌ی شگفت‌انگیز دید . ایـن موزه را می توان گنجینه‌ی بنیادی تمام کاخ کرملین دانست. نکته‌ها:

هزینه‌ی بلیط ورود به اسلحه مسکن ۷۰۰ روبل می‌شود که همچنین می توانید از قبل در سایت رسمی کاخ کرملین آن را ساخته بکنید .
از آنجایی که ایـن محل در بین گردشگران بسیار محبوب است؛ احتما لا با جمعیت زیادی روبرو خواهید شد.

کافه پوشکین (Cafe Pushkin)

کافه پوشکین؛ مکانی مجلل است که می توان آن را برترین مثال برای طبخ غذاهای روسی محسوب کرد. مکانی آرام و فوق‌العاده که در آن؛ پیشخدمت‌ها با شما همـان ند یک بانو یا نجیب‌ زاده‌ی قرن نوزدهمی برخورد خواهند کرد. فضای داخلی ایـن کافه به بخش های جداگانه‌ای مثل کتابخانه و داروخانه تقسیم شده است و طراحی آن شما را یاد یک عمارت مربوط به نجیب‌ زاده‌ها خواهد انداخت. نکته‌ها:

ایـن کافه ۲۴ ساعته باز است .
مطمئن شوید توت فرنگی به همراه بستنی و کارامل سفارش می دهید. پیشخدمت‌ها زمان سرو آن یک قصه را برای شما بازگو خواهند کرد.

پارک هنر Muzeon

پارکی که در نزدیکـی گالری Treatyakov و خانه‌ی مرکزی هنرمندان واقع شده است که برای مجموعه‌ مجسمه‌های اتحاد جماهیر شوروی مشهور است . قدم زدن در اطراف ایـن آثار هنری حس مطلوبی به همراه دارد. در ایـن پارک همین طور ؛ تراس های چوبی زیبا برای نشستن؛ تعدادی کافه و یک غرفه‌ی زیاد رو باز وجود دارد که ارزش آن را دوچندان می کنند. هنرمندان متفاوت در ایـن غرفه آثار هنری خود را به فشیوه می‌رسانند. نکته‌ها: ایـن پارک حدود ۵ دقیقه از سنترال پارک Gorkiy که یکـی دیگـر از نقاط زیبای مسکو است فاصله دارد.

سنترال پارک فرهنگ و سرگرمی Gorkiy

به واقع Gorkiy پارکی است که می‌شود به آن افتخار کرد. ایـن پارک در ابتدا برای اوقات فراغت کارگران طراحی شد و امروزه یکـی از به روزترین پارک های شهر به شمار می‌رود. از ویژگی‌های ایـن محل می توان به وجود کافه‌ها؛ غذافروشی‌های خیابانی؛ گاراژ موزه‌ی هنر مدرن؛ مسیرهای دوچرخه سواری؛ قایق‌های اجاره‌ای و حتی یک ساحل در کنار رودخانه‌ی مسکو اشاره کرد. بدون شک از بودن در ایـن جا خسته نخواهید شد. نکته‌ها:

ممکن است در طول فصل تابستان با جمعیت زیادی روبرو شوید.
در طول فصل زمستان؛ می‌توانید برای اسکیت سواری روی یخ به ایـن پارک بیایید.
دقت بکنید که از وای-فای عمومی ایـن پارک با دقت زیادتری استفاده بکنید ؛ چرا که غیر قابل اعتماد است .

کاخ ورزشی لوژنیکـی (Luzhniki)

مجموعه‌ی ورزشی لوژنیکـی در سمت مقابل پارک Gorkiy آنطرف رودخانه‌ی مسکو واقع در مکانی مملو از نقاط ورزشی (مشهور ‌ترین آن‌ها کاخ لوژنیکـی ) است . تاریخ ایـن محل به اتحاد جماهیر شوروی بر می‌گردد. خود معماری کاخ به تنهایی ارزش بازدید بالایی دارد. در بین همه‌ی ایـن جاذبه‌ها و امکانات همچنین می توانید یک استخر روباز و زمین‌های تنیس را مشاهده بکنید . چنانچه می خواهید حداقل نیمی از روز را سرگرم شوید؛ بازدید از ایـن قصر ورزشی را از دست ندهید. نکته‌ها:

توصیه می کنیم یک دوچرخه اجاره بکنید و در محیط به گشت و گذار بپردازید.
هیچ نوع کافه‌ای در ایـن محل وجود ندارد؛ پس از قبل میزان ی خوراکی به همراه داشته باشید.

مستغلات و موزه‌ی Arkhangelskoye

یکـی از برترین املاکی که ی توانید در حومه‌ی شهر مسکو پیدا بکنید . اکثرا بناهای ایـن ناحیه در قرن های ۱۸ و ۱۹ توسط معماران ایتالیایی ساخته شده‌اند. ایـن املاک خانه‌ی شاهزاده‌ها Sheremetev و Yusupovs بوده است . در وصف قشنگی ایـن محل چیزی نمی توان گفت جز ایـن که تا از نزدیک نبینید باورتان نمی‌شود. پس بازدید از ایـن جا را از دست ندهید.


تماشای تئاتر بولشوی (Bolshoi)

در طول تاریخ؛ ساختمان تئاتر بولشوی ۳ بـار سوخته است . در انتها قرن ۱۸ میلادی دسته‌ی نوازندگان ایـن تئاتر حاوی ۱۳ نفر بود ولی بعد از نوسازی و دومساوی شدن محیط ایـن بنا به ۷۰۰ هنرمند رسیده است . چنانچه به تئاتر؛ اوپرا؛ باله و موسیقی به خصوص از نوع روسی آن علاقمند می باشید بازدید از ایـن محل را به هیچ وجه از دست ندهید.
نکته ها:

تورهای تئاتر به زبان انگلیسی و روسی در روزهای دوشنبه؛ چهارشنبه و جمعه برگزار می شـود . گروه‌ انگلیسی یک بـار در روز و از ساعت ۱۲:۱۵ شروع می‌کنند. قیمت بلیط ۱,۳۰۰ روبل می‌شود.

رستوران Lavkalavka

از غذا گرفته تا نوشیدنی؛ هرچیزی در ایـن رستوران بومی و مکانی پیدا ؛ و همه‌ی آن ها در روسیه تولید می‌شوند. دستور‌العمل‌ها خلاقانه و خوشمزه می باشند . غذاهای متنوع روسی که شما را مجاب به بازدید دوبـار ه از ایـن محل می‌کند. چنانچه در سفر به روسیه علاقمند به مزه کردن غذاهای جدید و اما مکانی می باشید بازدید از ایـن رستوران را از دست ندهید.


اسپارو هیلز (Vorobyovy Gory)

چنانچه دنبال مکانی می گردید که شهر مسکو را از دیدی پانوراما به تماشای بنشینید اسپارو هیلز مناسب شما خواهد بود. ایـن ناحیه که در همسایگی دانشگاه مسکو واقع شده است در روز و در شب مکانی عالی برای تماشای شهر به شمار می‌رود. دانشگاه مسکو را می توان مثالی عالی از معماری زمان استالین قلمداد کرد که گفته می‌شود به گونه‌ای ساخته شده است که می تواند در مساوی حمله‌ی اتمی پایداری نشان دهد. برای گشت و گذار در دانشگاه؛ بایستی در یکـی از تورهای مربوطه‌ی موزه‌ی Soil واقع در طبقه‌ی ۱۶ برج دانشکده ثبت نام بکنید . مطمئن باشید خاطره‌ی ایـن بازدید هیچ زمان از ذهنتان بیرون نخواهد رفت. نکته‌ها:

پارک Gorkiy تنها ۲۰ دقیقه از ایـن ناحیه فاصله دارد.
برترین راه برای گشت و گذار در ایـن منطقه؛ استفاده از دوچرخه است که همچنین می توانید در پارک Gorkiy یکـی کرایه بکنید .

موزه‌ی دولتی هنرهای زیبای پوشکین

یکـی از مهمترین و مشهور ترین موزه‌های روسیه که آثار هنری خود را مدیون سه مجموعه‌ی ارزشمند شخصی است . مجموعه‌ی هنر مدرن موزوروف و Schukin (حاوی آثار شگفت‌انگیزی از مونه؛ ونگوگ و ماتیس) و مجموعه‌ی مجسمه‌های یونانی و رومی Ivan Tsevtaev. علاوه بر ایـن آثار ارزشمند ؛ معماری بنای ایـن موزه به تنهایی ارزش بازدید را دارد که به طرز خاصی از دوره‌های متفاوت هنری از جمله معابد مصری تا سبک رنسانس در تهیه آن الهام گرفته شده است . نکته‌ها:

برای صرف ناهار روی کافه‌ی ایـن موزه حساب باز نکنید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …