خانه / مقالات / روش مسافرت به آتن ؛ یونان

روش مسافرت به آتن ؛ یونان

تور یونان

آتن پایتخت یونان، و میزبان بزرگترین آثار معماری باستانی این کشور است. اکثرا گردشگرانی که به یونان سفر می‌کنند، اولین مقصدشان این شهر خواهد بود. می شود این شهر را حداقل جهت افرادی که عاشق فرهنگ تاریخ می باشند یکی از با کیفیت ترین ‌های جهان دانست. شهری برخواسته از دل افسانه‌های خدایان یونان، که یادآور قدیم ‌های باشکوه، یاس ها پیروزی‌ها است. در ادامه با کجارو همراه باشید تا در مطلبی جامع، هر آنچه را جهت مسافرت به این شهر نیاز داریم با هم مرور کنیم.
آتن جهت توقفی چند روزه شهری بسیار زیاد عالی است. خوشبختانه می‌شود طی ۲ الی ۴ روز، بیشتر جاذبه ‌های ارزشمند برجسته‌ی ان را بازدید کرد. این شهر در مقایسه با نقاطی همچون رم پاریس ارزان‌تر است، ولی نه آنقدری که بسیاری از ماها انتظار داریم. در هر صورت واضح است که می توان با کمی دقت نظر به میزان قابل توجه ی از زیر بار هزینه ‌های زائد اضافی شانه خالی کرد. اگر کمی قناعت کنیم می توانیم باز هم تعرفه ‌ها را کم شدن دهیم.
اطلاعات ضروری
اختلاف زمانی با تهران: ۱:۳۰- زبان رسمی: یونانی واحد پول رسمی: یورو جهت رانندگی : راست فرودگاه‌: Athens International Airport (ATH)

وضعیت آب و هوایی
آتن دارای آب هوایی مدیترانه‌ای است، اگر چه این شهر به خصوص در طول تابستان، نسبت به شهرهای نزدیکتر باران کمتری به خود می‌بیند. زمستان‌ها هوا سرد است و تا ماه آوریل به قدری گرم نمی‌شود که بدون گرم پوش و ژاکت بیرون از خانه قدم گذاشت. تابستان‌ها و به خصوص ماه‌های جولای تا آگوست احتمالا هوا بسیار زیاد مه آلود شود. همه‌ی این‌ها را در کنار گرمای شدید و رطوبتی که اکثرا اوقات حتی در اواخر شب وجود دارد قرار دهید تا درک بهتری از هوای آتن در طول این مدت داشته باشید. به دلایل آشکار، بهار و پاییز را می توان مناسب‌ترین فصول سال جهت مسافرت به این شهر در نظر گرفت. جاذبه ‌های آتن بیرونی در فضای باز قرار دارند از ماه آوریل تا اوایل ژوئن و همین طور از سپتامبر تا اوایل نوامبر، نسبتا می توان با اطمینان کامل گفت که با آب و هوا و درجه گرما مطبوع و بهتر ی روبرو هستیم. عملا هیچ گونه بارانی در طول تابستان نمی‌بارد تنها می توان به صورت نادر انتظار رعد و برق را داشت. با این حال باز هم در این مدت هوا همـواره مرطوب خواهد بود.
بهتریـن وقت برای رزرو هتل
در آتن قیمت‌ هتل‌ها در تمام طول سال به جز در نقاط خاصی تغییرات چندانی ندارد. فصل‌های کم گردشگر یا به اصطلاح off-season به طور معمول از ماه اکتبر تا اواسط مارس به طول می انجامند، با این وجود حتی در این مدت با وجود جمعیت زیاد به سختی می‌توان جای ارزان‌تری پیدا کرد. فصول پرگردشگر یا به اصطلاح High-Season جهت هتل‌های آتن از اواسط مارس تا سپتامبر شروع می‌شود. البته اگر چه در تابستان این شهر نسبتا غیر قابل تحمل می‌شود، ولی وجود گردشگـران داخلی سبب می شود که هتل‌ها قیمت‌هایشان را همچنان بالا نگه دارند. به طور کلی هتل‌های این شهر از آنچه مردم انتظار دارند گران‌تر است. بهتریـن کار این است که از قبل به صورت انلاین دنبال برترین زمان برای رزرو اتاق در هتل‌های گران‌قیمت با قیمتی ارزان‌تر بگردیم، برای چه که پیدا کردن هتل مناسب در بدو ورود می تواند کمی ناامید کننده باشد.
انواع تعرفه ‌ها
تعرفه ‌ی هاستل

خوشبختانه هاستل‌ها در آتن زیاد ارزان هستند . هزینه ‌ی اتاق‌های اشتراکی به ازای هر شب اقامت از ۱۲ یورو اتاق های خصوصی از ۳۰ یورو شروع می‌شوند. چندین هاستل نو در نزدیکی آکروپولیس تاسیس شده‌اند که ابه احتمال زیاد لا گزینش بهتر ی خواهند بود.
هزینه ‌ی اقامت در هتل
همان گونه که پیش تر گفتیم، هتل‌های خوب این شهر کمی پرهزینه می باشند ، اما در قیاس با یونان. ولی می‌شود با کمی توجه اتاق های ارزانی نیز پیدا کرد. چنانچه بخواهیم قیمت انواع هتل را بر طبـق کیفیت ستاره دسته بندی کنیم به شرح زیر خواهد بود: ۱ ستاره ۱۲ تا ۵۵ یورو ۲ ستاره ۱۹ تا ۱۱۰ یورو ۳ ستاره ۲۲ تا ۱۰۶ یورو ۴ ستاره ۴۱ تا ۱۵۹ یورو ۵ ستاره ۸۶ تا ۲۷۰ یورو

متوسط قیمت مواد غذایی

قیمت انواع غذا و آشامیدن ی بسته به مکانی که در آن دارید مفرق است. چنانچه در نقاطی که بیشتر مردم مکانی از آن‌ها خرید می کنند توقف بکنید غذای‌های خوب و ارزانی پیدا خواهید کرد. اما در رستوران‌های که منوی انگلیسی دارند قیمت‌ها کاملا پرهزینه می باشند . صبحانه: بسیاری از هتل‌های این شهر وعده‌ی صبحانه را ارایه می‌کنند. ولی در غیر این صورت می توانید از مغازه‌های کوچک غذا کیک صبحانه تولید و ساخت بکنید . (۴.۴۹ تا ۶.۷۴ یورو) ناهار: یک وعده سوولاکی بهتر (نوعی کباب فوری یونانی) در فست فودهای مکانی می تواند گزینش خوشطعم مقرون به صرفه‌ای باشد. رستوران‌های نشستنی نرخ ‌ی بیشتری خواهند داشت. (۴.۴۹ تا۸.۹۹) شام: رستوران‌های مکانی آتن جهت چانه زنی گزینش مناسب تری هستند . از طرف دیگر نسبت به رستوران‌هایی با منو انگلیسی قیمت‌های پایین‌تری هم دارند. احتمالا جایرو (نوعی غذای یونانی) پیتزا گزینه‌های بهتر ی جهت صرف یک وعده شام خوشطعم مقرون به صرفه باشند. (۸.۹۹ تا ۱۳.۴۸)

سوولاکی
چنانچه رفیق دارید خودتان آشپزی بکنید ، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود۴۲.۵ و۳۳.۵ یورو تهیه و تولید بکنید . به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر طبـق میزان کالری استاندارد مواد غذایی مورد نیاز یک آدم سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست نماید ه و بدون استخوان)، پنیر مکانی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که چنانچه مواد زیادتری نیاز دارید، می بایست هزینه ‌ی بپردازید.
هزینه ‌ی حمل نقل
قبل از هرچیز باید بگوییم، که در استفاده از سیـستم حمل و نقل عمومی آتن شدیدا دقت بکنید . تهم اکنون خیلی ی از گردشپرهزینه اموال پول‌هایشان بوسیله جیب‌برها به سرقت رفته است. این سیـستم حاوی مترو، اتوبوس و تراموای می‌شود. انواع نرخ ‌ها به شرح زیر است: تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر ۳۹.۳۳ تا ۵۶.۱۸ مترو از فرودگاه تا مرکز شهر ۸.۹۹ اتوبوس عمومی از فرودگاه تا مرکز شهر ۵.۶۲ هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در شهر ۶.۲۴ تا ۷.۸۷ مترو یا اتوبوس در شهر ۱.۳۵ مترو به سمت بندره پیره ۱.۳۵ چند نوع بلیط در سیستم حمل و نقل این شهر وجود دارد که می توانید با توجه به نیازهایتان یکی از آن‌ها را تولید و ساخت بکنید . این کار میزان ی از تعرفه ‌های جابجایی شما را کم خواهد کرد: بلیط یکپارچه (Integrated tickets)/۱.۲۰ یورو/۷۰ دقیقه اعتبار/استفاده در انواع وسایل نقلیه عمومی همه‌ی ایستگاه‌ها (به جز ایستگاه مترو فرودگاه) بلیط تفریحی ۳ روزه/۲۰ یورو/استفاده نامحدود داخـل شهر به مدت ۳ روز به علاوه‌ی ۱ بار استفاده از آتن به سمت فرودگاه یا بالعکس/قابل استفاده در همه‌ی انواع وسیله‌ی نقلیه بلیط ۷ روزه‌ی فرودگاه/۵۰ یورو/قابل استفاده در انواع وسایل نقلیه (به جز خط اتوبوس X80)
توصیه ‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه ‌ها
جایرو میل بکنید

جایرو نوعی غذای یونانی تهیه و تولید شده از گوشت بریانی است که شبیه کباب ترکی به سیخ کشیده می‌شود. اگر می خواهید به میزان قابل تذکر ی نرخ ‌های غذایی را کم شدن دهید، توصیه اول ما این است که در صورت فراهم بودن شرایط خودتان آشپزی بکنید ، در غیر این صورت می توانید جایرو را که فقط ۴ یورو و حتی کمتر قیمت دارد و به علاوه دارای طعم دلپذیر مطبوعی هست تولید و ساخت بکنید .
در محله‌ی اومانیا اقامت داشته باشید

البته اگر چه نمی‌توان این محله را قشنگ ترین نقطه‌ی آتن نامید، اما واقعا مقصد ارزانی به شمار می رود. به خصوص برای افرادی که محدودیت بسیاری از نظر بودجه دارند.
برترین تفریحات و سرگرمی‌ها در آتن
آکروپولیس

آکروپولیس یکی از خیره‌ کننده ترین نقاط آتن جهان است که هرکسی در سفر به این شهر بایستی بار که شده از آن بازدید نماید . آکروپولیس را می توان نماد تمدن کهن غربی دانست. این بنا در شمال شرقی قسمت ون واقع شده است. قسمت نون و دیگر بناهای اصلی آکروپولیس در قرن پنجم قبل از میلاد نوسط پریکلس به عنوان یک اثر تاریخی جهت دستاورد‌های سیاسی فرهنگی ساکنان آتن تولید و ساخته شدند. بازدید از این مجموعه را به هیچ وجه از دست ندهید.
نکته‌ها:
چنانچه در طول تابستان به آتن سفر کردید، سعی بکنید اوایل صبح یا نزدیک غروب از آکروپولیس دیدن بکنید ، برای چه که گرمای هوا می تواند طاقت فرسا باشد.

معبد زئوس

مقابل معبد زئوس باید د، به این ناحیه قدیمی که شبیه خورشید آتن می درخشد خیره شوید حس ی مطلق از آتن باستانی را لمس بکنید . ستون‌های این معبد عظیم هم از نظر اندازه هم از نظر مقیاس خیلی قابل توجه هستند . این بنای باشکوه بین سال‌های ۴۷۰ تا ۴۵۶ قبل از میلاد تهیه و تولید شده‌ است.
نکته‌ها:
با خرید بلیط آکروپولیس، می توانید از معبد زئوس بازدید بکنید .

موزه‌ی آکروپولیس

اما اگر چه جای جای شهر آتن یک موزه‌ی ارزشمند به شمار می‌رود، ولی موزه‌ی پر زرق برق و جدید آکروپولیس با طراحی زیبا یش مکملی جهت بازدید از خود آکروپولیس است. این موزه درست کنار متروی آکروپولیس واقع شده است. به محض ورود به این مکان، آن را یکی از با کیفیت ترین موزه‌های جهان خواهید یافت. با یکی دو ساعت گشت و گذار در اینجا تجربه‌ی بازدید از آکروپولیس را تکمیل خواهید کرد.
نکته‌ها:
موزه در روزهای دوشنبه تعطیل است. ولی روزهای جمعه تا ۱۰ شب باز خواهد بود.

محله‌ی Psiri

در خیابان‌های اطراف محله‌ی Psiri سرگردان شوید به تماشای بناهای تاریخی بپردزاید، یک سر به خیابان Aischylou بزنید تا از هنرهای خیابانی به نمایش در آمده در آن حیرت بکنید . به علاوه در لایه‌های پنهان خیابان‌های اینجا کافه‌های کوچکی وجود دارد. با کیفیت ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در یکی از این کافه‌ها بنشینید، فنجان کاپوچینو سفارش دهید، در حالی که آن را می نوشید به جهان ی در حال حرکت اطرافتان بنگرید. این محله در بین مردم آتن از محبوبیت بالایی برخوردار است، چرا که تجربه‌ای مفرق از دیگر نقاط این شهر را در اختیارشان می گذارد. چه ایرادی دارد؟ شما نیز جهت یک بار که شده چنین چیزی را تجربه بکنید .
نکته‌ها:
از گم شدن در این محله نترسید، چرا که بهتریـن راه برای دیدن زیبا یی‌های آن است.

میدان Constitution (قانون مهم )

میدان Constitutionیا Syntagma در بین زیاد دیده شده ترین نقاط یونان قرار دارد. ساختمان مجلس این کشور در این میدان که مهم ‌ترین میدان شهر آتن به شمار می‌رود قرار دارد. اگر به اینجا بیایید می توانید نگهبانان پارلمان یونان را در لباس ‌های فرم سنتی مشاهده بکنید . می شود گفت که این نقطه در اوایل ۱۹۰۰ در با کیفیت ترین حالت خود قرار داشت، زمانی که هیچ اتومبیل و اتوبوسی در آن رفت و آمد نمی‌کرد درختان بلند بر روی آن سایه افکنده بودند. با این وجود امروزه نیز دیدن این میدان قدیمی خالی از لطف نخواهد بود.

گورستان Keramikos

Keramikos از ۱۲ قرن قبل از میلاد تا زمان رومی‌ها قبرستان شهر آتن بوده است. این محل در اصل مسکن سفالگرانی بوده است که به خاطر خاک‌های رس ساحل رودخانه‌ی Iridanos جذب این ناحیه می‌شدند ولی به خاطر جاری شدن سیل‌های مکرر در نهایت تبدیل به گورستان شد. اما بعدها زیر خاک مدفون شد در سال ۱۸۶۱ طی تهیه و تولید سازهای خیابان Pireos دوباره کشف شد. Keramikos در حال حاضر محل سرسبز و آرام به همراه موزه‌ای جذاب است.
نکته‌ها:
این محل روزهای دوشنبه تعطیل است.

محله‌ی ‌Kolonaki

Kolonaki‌یک‌محله‌ی مسکونی زیبا به همراه‌ فروشگاه‌های لوکس و گران‌قیمت است که در آغوش تپه‌ی Lykabettus قرار دارد. طبقه‌ی ثروتمند شهر آتن در این منطقه ساکن هستند به نوعی می توان آن را بالاشهر آتن دانست. در این محله می توانید بوتیک‌های گران، رستوران‌های لوکس گالری‌های هنری شخصی را مشاهده بکنید . نسبتا می توان همه‌ی برندهای لوکس را اینجا پیدا کرد. حتی اگر توان خرید بالایی نداشته باشید، ارزش اینکه یکی دو ساعت از وقتتان را به تماشای اطراف و ویترین مغازه‌ها بپردازید دارد.

بازار خیابانی Pandrossou

اگر مشتاق خرید در آتن باشید، پیشنهاد اول ما بازار Pandrossou است. در اینجا می توانید به طور عمده اجناسی از عبارت پوشاک، وسایل هنری، صنعتی و محصولات سنتی یونانی مانند عسل حتی صابون را پیدا بکنید . در روزهای یکشنبه که بازار تعطیل است، در این محل حس ی شبیه بازار‌های خاصی مانند دست دوم فروشی‌ها به وجود می‌آید، چرا که مردم مکانی غرفه‌های خیابانی برپا می کنند در آن‌ها وسایل دست و دوم و کهنه منازلشان را به فروش می‌رسانند. گاهی وقتها اوقات ممکن است به موارد جالبی برخورد بکنید . حتی چنانچه قصد خرید هم نداشته باشید گشت و گذار در این بازار خالی از لطف نخواهد بود.
نکته‌ها:
چنانچه از شلوغی خوشتان نمی‌آِید، سعی بکنید زودتر در اینجا حاضر شوید. از آنجایی که این بازار مکانی محبوب است، از ساعت حدود ۱۰:۳۰ صبح به بعد خیلی شلوغ می‌شود.

رستوران Thanasis

اگر رفیق دارید یکی از برترین سوولاکی های شهر آتن را طعم بکنید ، رستوران Thanasis مکانی عالی جهت این منظور است. سوولاکی های این رستوران به میزانی عالی هستند که همـواره با جمعیت مشتاق بسیاری (هم محلی‌ها هم توریست‌ها) در آن روبرو خواهید شد. علاوه بـر سوولاکی می توان جوجه، بیفتک سوسیس‌های خوشطعم ‌ای را اینجا میل کرد. مهمتر از همه‌ی این‌ها اینکه چنین رستوران‌های به میزان بسیاری تعرفه ‌های غذای شما را کم خواهند کرد.
نکته‌ها: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این رستوران Monastiraki است که تنها چند دقیقه با آن فاصله دارد.

رستوران Taverna Tou Psirri

با وجود سرو محدوده‌ی وسیع ی از پیش غذا غذاهای مهم و همچنین قیمت‌های معقول و مقرون به صرفه، این رستوان را که در محله‌ی Psirri واقع شده است، می توان یکی از بهتریـن ‌های آتن دانست. به دلیل داشتن دو محیط مفرق برای نشستن، یکی داخلی و دیگری در حیاط تر و تمیـز پشتی، گزینه‌ای خوب برای تمام فصول محسوب می‌شود.
نکته‌ها:
حتمـا درباره نوع گوشتی که پخت شده است سوال بکنید .

منطقه‌ی باستانی Amphiaraion

Amphiaraion در شهر کوچک Oropos که در حدود ۴۰ کیلومتری آتن قرار دارد واقع شده است. این منطقه درون دره‌ی عمیق در میان یک جنگل کاج نزدیک چشـم ه‌ی مقدس است. در زمان باستان این ناحیه‌ی مقدس حاوی پناهگاه مرکز پیشگویی بهبود ی بود. همچنین این‌ها، معبد Amphiaraios (پادشاه آرگوس)، ایوان، تئاتر، یک مسافرخانه و ساعت آبی klepsydra را می‌توان دید . این ناحیه مکانی عالی جهت استآسان کردن، گوش دادن به ولوم دلنشین پرندگان و تمرکز حواس است. نکته‌ها: ورود به این منطقه است، ولی دروازه‌های آن از ساعت ۸ صبح باز می شوند در طول شب بسته می باشند . می توانید با اجاره اتومبیل و طی ۴۰ تا ۴۵ دقیقه مسیر از آتن به این ناحیه برسید.

آگورا

آگورای آتن، میدانی باستانی و نقطه‌ای آرام و سرسبز در مرکز توریستی پر ازدحام این شهر است. آگورا جایی بود که بیشترین مناسبات تجاری و اجتماعی آتن در آن انجام می گرفت. همچنین سقراط در این میدان با مخالفان فلسفی به بحث و گفتگو می‌پرداخت. از عبارت جالب‌ترین آثار به جا مانده در این میدان می توان به معبد حفاظت شده‌ی هفاستوس (خدای موسیقی ری در افسانه‌های یونان)، خرابه‌های معبد آرس، زئوس، آپولو، یک بولتریون (مکان نشست اجتماعات در یونان باستان) و محراب خدایان دوازده گانه اشاره کرد. همان گونه که متوجه شده‌اید بازدید از همین محل به تنهایی می تواند چندین ساعت از شما را بگیرد.نکته‌ها:
بلیط را می توان جلوی درب ورودی خریداری کرد.
چنانچه بلیط آکروپولیس را خریداری کردید می توانید از آگورا هم بازدید بکنید .

معبد هفاستوس

بخش نون

معبد آتنای قسمت نون در آتن شکی وجود ندارد شناخته شده‌ترین بنای باستانی این شهر به شمار می رود. به همین دلیل چنانچه به آتن سفر کردید و از این نقطه بازدید نکردید مسافرت شما کامل نخواهد شد. در یونان باستان این معبد دوریسی به طور مخصوص به الهه‌ی حامی شهر یعنی آتنا اختصاص داده شده بود. این بنا در حال حاضر (از ۱۹۷۵ تهم اکنون ) تحت مرمت مراقبت است، به همین دلیل نسبتا غیر شاید که از نمایی بدون داربست مصالح ساختمانی از معبد عکـس تهیه و تولید کرد. بازدید از بخش نون را به هیچ وجه از دست ندهید. نکته‌ها:
سطح زمین این ناحیه ناهموار است، پس پوشیدن کفش‌های مناسب را فراموش نکنید.

کوه لیکابتوس

اگر می خواهید نمایی به نظیر از هر سوی شهر تاریخی آتن را به تماشا بنشینید، یا به جمله دیگر تمام آثار باستانی و زیبا ی آن را جا با هم ببینید، نقطه‌ای خوبتر از بالای کوه لیکابتوس پیدا نخواهید کرد. رفتن بر فراز این کوه خسته کننده است ولی شکی وجود ندارد ارزشش را خواهد داشت. صرف نظر از وضعیت آب و هوا، قله‌ی این کوه بهتریـن نقطه برای گرفتن عکس زیبا های پانوراما است. همین طور در مسیر سمت دریا به روشنی می توان بندر پیره جزیره‌ی سالامیس را دید . علاوه بـر آن، یک کلیسای کوچک بر فراز کوه قرار دارد و در زیر آن یک تئاتر رو باز واقع شده است. چنانچه توسط پله‌ها از کوه پایین بیایید هم می توانید از میان ناحیه دلپذیر و سرسبز گذشتن بکنید .


در انتها باید ذکر کنیم که جاذبه ‌های تفریحی آتن بیشتر بر مبنای آثار تاریخی تهیه و تولید شده است، به همین دلیل نمی توان روی دیدنی ‌های طبیعی آن زیاد حساب باز کرد. نکته‌ی دیگر اینکه تعداد معابد بناهای تاریخی این شهر زیاد بیشتر از این لیست هستند امکان اینکه به معرفی همه‌ی آن‌ها بپردازیم وجود ندارد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …