خانه / مقالات / آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا

آشنایی با زبان پروگرام نویسی جاوا

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

جاوا JAVA زبان برنامـه نویسی است که درسال ۱۹۹۴ توسط یکی از مهندسین شرکت سان (sun) به نام جیمز گوسلینگ نوشته شد، جیمز از نوشتن پروگرام با ++C خسته شده بود و جاوا را جهت رفع نیازهای خود طراحی کرد. مثل لینوکس ترودلز که لینوکس (Linux) را جهت استفاده پدید آورد.
جیمز ابتدا نام این برنامـه را oak گذاشت. در آن‌زمان کمپانی sun از گسترش oak منصرف شد ولی با پیشرفت گسترش اینترنت معین شدن امکانات برنامـه و تطابق بعضی خصوصیات ی آن با نیازهای اینترنت شرکـت sun پروژه oak را فعال نمود و نام جاوا را برای آن برگزید.
نام جاوا از Jsut Another Vague Acronym گرفته شده است و دلیل آن این بود که تیم پروگرام نویسان جاوا به قهوه زیاد علاقه داشتند. این مساله در لوگوی جاوا هم مشهود است!!

نگارش ورژن اول جاوا در سال ۹۵ شروع شد در سال ۹۷ نسخه ۱/۱ و در سال ۹۸ نسخه ۱/۲ به بازار ارایه شد. اما تا کنون نسخه های مفرق با امکانات مفرق به بازار ارایه شده است. جاوا زبان مادر جهت سیستم علت سولاریس است، مثل بیسیک برای سیسـتم علت ویندوز و زبان سی برای یونیکس.
با اهمیت زیاد ترین ویژگی جاوا این است که اساسا شی گراست به این مفهوم که توانایی استفاده مجدد مکرر از کدهای از پیش نوشته شده را دارد.
ویژگی دیگر جاوا این است که بر روی سیـستم های مختلف کار می نماید جهت مثال برنامـه ای که شما با سیـستم اینتل نوشته اید به راحتی روی سیستم مکینتاش و یونیکس اجرا می شود این علت مهم خوب یت جاوا است.
سادگی، قابل انتقال بودن، کارایی بالا، استحکام، پویایی ایمنی بالا از دیگر امکانات جاوا است.
معمول ترین برنامـه هایی که با جاوا نوشته می شود Applet ها هستند . Applet برنامـه ای پویا است که در یک صفحه وب اجرا می شود و جهت دیدن آن به مرورگری نیاز است که جاوا را پشتیبانی نماید . همچنین این شما می توانید با جاوا پروگرام های کاربر دی، چند منظوره وسطح بالا بنویسید مثل نرم افزار های سرویس دهی شبکه یا سرویس دهنده پست الکترونیک.
جاوا در واقع زبان برنامـه نویسی شی گرا وزیاد قدرتمند است تمام خصوصیت های ++C C را داراست. اما خصوصیت های مساله ساز آن مثل وراثت و اشاره گرها را کنار گذاشته است. پروگرام نویسانی که با C++ آشنا می باشند بسیار زیاد راحت سریع می توانند JAVA را یاد بگیرند. با جاوا کد نویسی زیاد آسان تر است کدها و کلاس ها و کتابخانه های آماده جاوا باعث می گردد نوشتن برنامـه با جاوا از نظر تعداد خطوط و وقت ضروری تقریبا سوم پروگرام ++C است.

.NET رقیب JAVA؟

.NET فرمی است که به وسیله مایکروسافت MicroSoft جهت تهیه و تولید وب سایت ها با امکانات زیاد مفرق ایجاد شده است به طوری که سری ی از یک پروژه را می توان با ++CV بخش دیگر را با برنامـه ای دیگر نوشت و در نهایت کل آن بوسیله واسطه به نام MSIL ترجمه شده در محیط .NET قابل اجرا است.

J2EE (نسخه جدید JAVA) به وسیله شرکت SUN و با همکاری شرکت های IBM و HP تهیه و تولید شده است. در این قالب تنها زبانی که مورد مصرف قرار می گیرد جاوا است، بر خلاف .NET که فقط روی محیط های سازگار با ویندوز عمل می نماید ، مستقل از سخت افزار است.
بین .NET و JAVA کدام را گزینش کنیمًـ؟
– قابلیت انتقال برنامـه ها روی سیسـتم های مختلف شعار اصلی جاوا یعنی: “یک بار بنویس هر جا مصرف کن” (Writeonce-Run anywhere) موضوعی زیاد حایض ارزش است که بسته به نیاز شما و نوع برنامـه شما می تواند زیاد مهم باشد.
– در محیط هایی که چند نوع سیـستم سخت افزاری وجود دارد به احتمال زیاد پروگرام های تحت جاوا مناسب تر است ولی چنانچه در محیط مورد نظر شما از سیسـتم علت ویندوز مصرف می شود استفاده از .NET تعرفه کمتری در برخواهد داشت.
– .NET خصوصیات یی دارد که با آن می توان وب سایت های جذاب و زیبا تری ساخت ولی در سایت های پیچیده و بزرگ جایی که کارایی مهمتر از ظاهر است خوب است از جاوا استفاده کنیم.
– تصور بکنید نیاز به پروگرام ای دارید که در آن چیزهایی به صورت دینامیک ایجاد می شوند بعد از طی سری عملیات بر روی آنها از بین می روند، در این نوع برنامـه ها تعقیب اشیایی که در پروگرام ساخـته می شوند، تخصیص مدیریت حافظه تماما بر عهده پروگرام نویس است. اما جاوا دارای یک سیستم اتوماتیک مدیریت پاکسازی حافظه است که بسیاری از موارد را آسان کرده است.
هر تکنولوژی که ایجاد می شود؛ هر پروگرام ای که مورد توجه عموم قرار می گیرد حتمـا مورد توجه نفوذگران واقع می شود، هر سیسـتم ی که بخواهد بماند پیشرفت نماید نیاز به ایمنی دارد و اینجاست که سدهای حفاظتی جاوا مـدل های امنیتی آن که حاصل تلاش زبردست ترین پروگرام نویسان جهان ست مورد تذکر قرار می گیرد. مد چهار لایه امنیتی جاوا جلوی زیاد از اقدامات خرابکارانه و نفوذی را می گیرد، ولی هیچ سدی ۱۰۰درصد غیر قابل نفوذ نیست!!
در هر حال گزینش بین این دو نیاز به ارزیابی دقیق، آینده نگری و معین شدن اهداف دراز مدت میزان سرمایه گذاری شما دارد زیرا نرخ هایی که برنامـه جاوا دربر دارد در اکثر موارد چندین مساوی یک برنامـه .NET خواهد بود.

جاوا اسکریپت JAVA Script:

افرادی که با جهان ی اینترنت و رایانه آشنایی دارند به احتمال زیاد این اسم را شنیده‌اند. ولی غلط نکنید JAVA Script با جاوا تفاوت دارد. JAVA Script پروگرام کاملا مستقل است که توسط کمپانی SUN مجموعه NetScape تولید و ساخته شده است. جاوا به صورت فایـل اجرایی (exe) و هم در صفحات وب قابل مصرف است. ولی JAVA Script فقط به منظور استفاده در اینترنت طراحی شده است. شما می توانید متن جاوا اسکریپت را در آسان ترین ویرایشگرها مثل «وردپد» word pad ویرایش بکنید . دستورات JAVA Script درون تگ های HTML قرار گرفته بعد درون فایلی با پسوند .htm ذخیره می شوند و در مرورگرهای وب قابل مشاهده هستند .
خلاصه این که جاوا پروگرام ای قوی فرد دی است ابتدا فقط مورد توجه برنامـه نویسان آمریکایی بود ولی اکنون به قدری افزایش کرده است که برنامـه نویسان همه جهان به آن اعتقاد پیدا کرده اند، ولی از آنجا که جاوا وسائل ی است جهت پروگرام های پیچیده بزرگ که بوسیله تعداد معدودی از سیسـتم ها مورد مصرف قرار می گیرد، کمتر مورد تذکر پروگرام نویسان سیسـتم های کوچک قرار گرفته ولی با تمام اینها وسائل های بسیار زیاد قدرتمند پیشرفته ای دارد که امکانات زیادی به این زبان پروگرام نویسی داده است.

سان به بازاری وسیع می اندیشد

جاوا ۲ ؛ آخرین تلاش برای بقا
۱۳ سال قبل, ۱۳ نفر از کارمندان سان میکروسیسـتم جهت انجام پروژه پر تشویشی با عنوان “موج پردازش کامپوتری“ پرداختند.
این مساله از قدیم وجود داشت اما فقط دستاورد این تیم, جوابگویی به این پرسش بود که چگونه نیازهای نوین پردازش اطلاعات برطرف می شود. ۵ سال طول کشید وافکار ونظرات توصیه ات زیادی بیان شد تا فناوری جاوا به جهان یان شناسانده شود. جاوا اولین فضای ی است که امکان برنامـه نویسی قدرتمند تجاری را ایجاد کرد.
جاوا به صورت فناوری نوپا وارد بازار شد بعدها در اینترنت ریشه گرفت. این روزها نام HotJava کمتر به گوش می خورد. این محصول اولین مرورگری بود که Applet ها را پشتیبانی می کرد. Applet ها برنامـه های کوچکی بودند که در بروزر ذخیره می شدند قادر بودند صفحات HTML ثابت را به فرد دهایی جالب همچون گیم های شطرنج دوسویه, چت روم های چند نفری و حتی فرد دهایی در تجارت سهام تبدیل کنند.

توانایی های بالقوه جاوا با نیازهای روز اینترنت همخوانی پیدا کرد سریع به صورت زبان بالفعل اینترنت محاسبات تجاری درآمد. جاوا سریع گسترش یافت طریقه محاسبات همین طور استفاده از اینترنت را تغییر داد, به طوری که وقتی شما به صورت آنلاین کتابی می خرید یا سهامی را به فروش می رسانید در حال مصرف از جاوا هستید.

حال بعد از گذشت ۸ سال کار جاوا,این پرسش بیان می شود که جاوا چطور می تواند بر موج جدید محاسبات پردازش تاثیر گذار باشدًـ؟

دیدگاه های مختلف ی دراین زمینه وجود دارد ولی با اهمیت زیاد ترین آنها این است که جاوا چنانچه می خواهد نقش خود, به مفهوم بیشتر شدن فرد د رایانه را حفظ نماید می بایست از پیچیدگی بکاهد. یکی از کلیدهای خوب یت جاوا ورژن تجاری جاوا ۲ است که با نام J2EE شناخته شده است.
J2EE بسیار زیاد قدرتمند است و توانایی های بسیاری دارد ولی همان گونه که می دانیم با افزایش قدرت پیچیدگی ها نیز افزایش می یابد. اما جاوا برای این که با سازگاری زیادتری در وقت اجرا کار نماید قدرت را نیز حفظ نماید بایستی آسان تر باشد.
“جاوا“ ۲ یا به این مساله توجه خواهد داشت و نقش را درمحاسبات حفظ خواهد کرد یا به دلیل کاربر دی نبودن به دست فراموشی سپرده می شود. ولی امیدواری بسیاری وجود دارد که جاوا ۲ خوب عمل نماید , چون سرمایه ها و افکار بسیار زیاد ی آن را پشتیبانی می کنند. اما جهت نیل به این هدف بایستی قادر به حل دو مساله باشد.
جاوا ۲ هنوز هم به طوری باور نکردنی پیچیده مانده است طوری که فقط جهت افراد ماهر نیروهای کارشناس قابل استفاده است.
با تذکر به یک نیاز جهان ی جهت کم شدن قیمت ها و شرح حال به روز و جدید سازندگان فناوری اطلاعات پیچیدگی می تواند علت ی نابود کننده باشد. جاوا ۲ می بایست با حفظ استانداردهای خود و توجه به نیازهای مشتریان در صدر قرار گرفتن درعرصه های رقابتی روند تجاری شدن خود را تزود نماید .
همان گونه که آسان تر کردن Visual Basic کاربر د ویندوز را بیشتر شدن داد, جاوا ۲ هم باید میانه رو باشد با کم شدن پیچیدگی از حالت اختصاص پیدا کردن به نخبگان خارج شود.
کاهش پیچیدگی جاوا۲, آن را در سطح وسیع ی قابل فهم کاربر دی می نماید ضمن آن که در فرد ان صرفه جویی می شود وباعث استفاده بهینه از توانایی های آن می شود. همچنین آن در زمینه تجاری به میزان قابل توجه ی در هزینه صرفه جویی می شود.
دومین مساله میزان سرعتی است که نوآوری جاوا ۲ در اختیار مشتریان می گذارد. میزان آسانی جاوا۲ شاید چندان ارزش نداشته باشد اما در مقابل جهت اینکه جاوا۲ در عرصه بازار حضـور یابد بایستی سرعت را به میزان ایده آل مناسب برساند.
افرادی هستند که ممکن است به کیفیت ارزش چندانی ندهند ولی سریع آنها نیاز باشد پس در اینجا سرعت مهمترین مساله خواهد بود.
جاوا۲ هنوز می تواند پیشتاز باشد ولی می بایست در دستورالعمل های خود تغییراتی را ایجاد نماید . متخصصان پیشرفته جاوا (JCP) در میدان رقبا در صدر قرار دارند و جهت جذب مشتری بیشتر فناوری های را قبل از ورود به بازار استاندارد می کنند.
این تغییرات یکی دوسال به طول خواهد انجامید در حال حاضر با افزایش نیازهای مشتریان, فروشندگان ناچاربه عرضه فناوری هایی هستند که صورت تجاری داشته باشد ولی در واقع این فناوری ها باید قبل از عرضه, موارد مربوط به استاندارد در آنها اعمال شود. درحال حاضرweb فناوری هایی را عرضه می نماید که در سطح وسیع ی مورد استفاده قرار می گیرد و بوسیله world wide web consortium استاندارد می شود یعنی این فناوری ها اول در بازار عرضه می شود بعد عمل استاندارد سازی بر آنها اعمال می شود.
JAVA2 با استانداردی که مورد نیاز مشتری است با سرعتی بالاتر از انواع قبلی عرضه می شود به طوری که اگر این فناوری نبود باید مرتب مراحل نوآوری, اجرا, استاندارد مورد توجه قرار می گرفت.
جاوا ۲ از انواع موفق فناوری های عرضه شده در طول این هشت سال است و ما همچنان به سرمایه گذاری در کم شدن پیچیدگی سرعت نوآوری استانداردسازی آن ادامه خواهیم داد تا در هشت سال آینده هم به شکلی موفق عمل کنیم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …