خانه / اخبار خراسان / خراسان رضوی| گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله/معیشت ۳۴ هزار ‌کشاورز‌ در معرض تهدید قرار دارد

خراسان رضوی| گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله/معیشت ۳۴ هزار ‌کشاورز‌ در معرض تهدید قرار دارد

خراسان رضوی| گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله/معیشت ۳۴ هزار ‌کشاورز‌ در معرض تهدید قرار دارد

|خراسان رضوی| گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله/معیشت ۳۴ هزار ‌کشاورز‌ در معرض تهدید قرار دارد از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، خشکسالی واژه‌ای می باشد که آن روزها از زبان مسئولان و همچنین شهروندان و مردم شهر زیاد شنیده می‌می شود و همچنین در تابستان نیز بهره بری و استفاده از آن کلیدواژه اکثرا و بیشتر می‌می شود و همچنین حتی از زبان مسئولان استان خراسان رضوی عنوان می‌می شود که جهت مثال آن استان وارد هجدهمین سال شمسی خشکسالی خود شده ‌و همچنین در فصل تابستان امسال با شرایط خیلی زیاد بغرنجی روبه‌رو خواهد بود.

خشک شدن تعداد بسیاری از چاه‌ها و همچنین قنوات استان خراسان رضوی در جای جای آن استان خود بیانگر آن می باشد که شرایط وخیم می باشد و همچنین حال دشت‌ها و همچنین چشمه‌ها و همچنین منابع آب زیرزمینی و همچنین سطحی استان اصلا خوب نیست و همچنین خشکسالی به گوشت و همچنین پوست و همچنین استخوان استان رسوخ کرده می باشد.

در آن میان شهرستان‌های خراسان رضوی نیز حال و همچنین روز خوشی ندارند و همچنین حتی شهری مانند گناباد نیز که به شهرستان قنات‌ها معروف می باشد با خشکسالی عجیب و همچنین غریبی دست به گریبان می باشد و همچنین حال و همچنین روز خوشی ندارند. شهری که حتی قنات‌هایش هم دیگر نای تطبیق با شرایط آب و همچنین هوایی را ندارند و همچنین به گواه کشاورزان منطقه دیگر صدای خوش آب قنات‌ها که نوازنده گوش هر کشاورزی بود به سختی شنیده می‌می شود و همچنین درختان منطقه کاخک گناباد جای خود را به گیاهان کم‌آبی مثل سماق داده می باشد.

گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله

خشکسالی شهرستان گناباد در حال ۲۰ ساله شدن می باشد و همچنین مردمانی که قبل گناباد را به یاد دارند تا به امروز می‌‍توانند گواهی دهند که خشکسالی‌های متوالی چه بر سر آن شهرستان آورده می است و خواهد بود.به هر آماری که در گناباد در حوزه خشکسالی نگاه می‌کنیم آن موضوع را اثبات و یا تایید می‌کند. مقدار و اندازه و میزان بارندگی کم شده، سطح آب سفره‌های زیر زمینی پایین رفته، قنات‌ها خشک شده‌اند و همچنین آن آمار همچنان ادامه دارد.

حسن اسکندری کشاورز گنابادی در آن باره می‌گوید: زمانی شاهد چند روز بارندگی در گناباد بودیم و همچنین کشت دیم ما اوضاع خوبی داشت ولی امروز نمی‌توانیم زمین‌های زارعی خود را سیرآب کنیم. آب چاه‌های کشاورزی شور شده و همچنین محصولات متنوعی که می‌توانسته‌ایم بکاریم دیگر به چند محصول محدود شده می باشد؛ در واقع فضای چند محصولی در آن شهرستان از بین رفته می باشد و همچنین کشاورزان روی به الگوی کشت تک محصولی آورده‌اند.

اسکندری گفتن می‌کند: آب خوردن دیگر نداریم و همچنین در حال حاضر آب شرب گناباد از فاصله‌ای ۱۲۰ کیلومتری تامین می‌می شود که جهت قطره قطره آن هم بایستی و حتما ارزش قائل باشیم و همچنین صرفه جویی تنها راهکار آن موضوع می باشد.

چاه غیرمجاز نداریم

ولی باید توجه داشت احمد تمامگر مدیر منابع آب منطقی گناباد در باره اوضاع چاه‌های آب در گناباد می‌گوید: در شهرستان گناباد هیچ‌گونه چاه غیرمُجاز کشاورزی نداریم و همچنین تعداد چاه‌های غیرمجاز دیگر نیز دو مورد بوده که به مصارف آب شرب می‌رسد.

او همچنین با اشاره به اوضاع منابع آبی در آن شهرستان جنوبی خراسان رضوی گفتن می‌کند: در شهرستان گناباد ۴۳۲ حلقه چاه با تخلیه سالانه ۱۱۰ میلیون لیتر مکعب آب داریم که در کل چاه‌های کشاورزی سطح شهرستان کنتورهای حجمی هوشمند نصب شده و همچنین در حال برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی نصب آن کنتورها بر چاه‌های صنعتی هستیم.

تمامگر با اشاره به افزایش مقدار و اندازه و میزان EC آب‌های گناباد اظهار داشت: یکی از معظلات و مسائل و مشکلات جدی شهرستان، حرکت آب‌های شور به سمت چاه‌های می باشد که سبب خراب شدن کیفیت آب شده که جهت آن هم بایستی و حتما برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جدی صورت گیرد.

آمار کم بارندگی‌ها

مدیر منابع آب منطقه‌ای گناباد به ما در باره بارندگی و همچنین تامین آب می‌گوید: تا قبل از فروردین ماه در گناباد، ۴۳ میلی متر بارندگی داشته‌ایم و همچنین در بعضی روستاها به تا حال به ۶۰ میلی‌متر هم نرسیده‌ایم.

تمامگر کنترل پروانه‌های برداشت آب و همچنین بهره بری و استفاده از کنتورهای حجمی را یکی دیگر از راهکارهای کاهش برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی دانست و همچنین گفتن کرد: چاه‌های کشاورزی بایستی و حتما برداشت آب آنها براساس مقدار و اندازه و میزان پروانه صادر شده باشد که براساس بازدیدهای گرفته شده ۲۸ مورد اضافه برداشت داشته‌ایم که تمامی اینها اصلاح شده که از آن طریق دو میلیون و همچنین ۴۰۰ هزار متر مکعب در برداشت آب صرفه جویی گرفته شده می باشد.

مدیرمنابع آب منطقه ای گناباد خاطرنشان کرد: پروژه آبخیزداری سیاه کوه گناباد در صورت تامین اعتبار و همچنین اجرایی شدند خواهد توانسته بود سفره‌های زیرزمینی آب گناباد را به خوبی تقویت کند.

لایروبی قنوات در دستور کار می باشد

علیرضا حسین زاده مدیر جهادکشاورزی گناباد که بیشترین آب مصرفی در حوزه کاری او می باشد به ما می‌گوید: خوشبختانه با توجه به بارندگی‌هایی که در ابتدای سال شمسی داشتیم مقدار و اندازه و میزان آب‌دهی ۸۰ رشته قنات گناباد بهبود یافته ولی باید توجه داشت در صورتی که بارندگی‌ها ادامه پیدا نکند آن موضوع موقتی بوده و همچنین دوباره به حالت قبل خود برخواهد گشت.

او همچنین لایروبی قنوات را یکی از راهکارهای افزایش دبی آب دانست ادامه می دهد در سال شمسی جاری ۷۰ میلیارد ریال جهت ۵۳ رشته قنات تخصیص یافته که قنات روشناوند گناباد بعد از ۳۷ سال شمسی احیا می‌می شود.

او همچنین با اشاره به تبعات منفی خشکسالی در کاهش محصولات راهبردی گناباد گفت: آن معضل سبب کاهش ۳۰ درصدی تولید زعفران به عنوان یکی از تولیدات مهم آن شهرستان در سال شمسی زراعی بعدی می‌می شود.شهرستان گناباد شامل حدود ۶۰۰ رشته قنات می باشد که ۴۸۰ رشته قنات آن هم دایر و همچنین بقیه خشک شده و همچنین آبدهی ندارند.

کاهش ۶ میلیون مترمکعبی آب دهی چاه‍‌ها

حسین زاده با اشاره به قدمت قنات قصبه و همچنین زنده بودن آن هم می گوید: ۲۹۴ حلقه چاه عمیق با ظرفیت آبدهی ۱۶۶ میلیون مترمکعب در گناباد وجود دارد که خشکسالی سال شمسی‌های اخیر سبب کاهش ۶ میلیون مترمکعبی آبدهی آنها و همچنین نیز ۹٫۵ میلیون متر مکعبی آب ۱۰۶ دهنه چشمه آن شهرستان شده می باشد.

او همچنین در باره آن که بیشترین آب مصرفی در حوزه کشاورزی می باشد می‌گوید: جهت اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار و همچنین بهره بری و استفاده مناسب از آب در قسمت و بخش کشاورزی ۱۶ طرح لوله گذاری به طول هشت هزار و همچنین ۴۰۰ متر در کشتزارهای گناباد طی سال شمسی جاری اجرا می‌می شود.

مدیر جهادکشاورزی گناباد ادامه می دهد: در صورتی که خشکسالی‌ها ادامه یابد جهت ۳۴ هزار بهره‌بردار قسمت و بخش کشاورزی گناباد با ۲۰ هزار هکتار کشتزار آبی، ۱۷۰۰ هکتار دیم‌زار و همچنین ۵۰۰ هزار راس دام معظلات و مسائل و مشکلات جدی بوجود خواهد آمد.

انتهای پیام/ش

خراسان رضوی| گناباد در مرز خشکسالی ۲۰ ساله/معیشت ۳۴ هزار ‌کشاورز‌ در معرض تهدید قرار دارد در تاریخ ۱۸ July 2018 | 1:57 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …