خانه / اخبار خراسان / تجارت مکمل‌های اسپورت و ورزشی غیرقانونی در باشگاه‌های خراسان رضوی

تجارت مکمل‌های اسپورت و ورزشی غیرقانونی در باشگاه‌های خراسان رضوی

تجارت مکمل‌های اسپورت و ورزشی غیرقانونی در باشگاه‌های خراسان رضوی

|تجارت مکمل‌های اسپورت و ورزشی غیرقانونی در باشگاه‌های خراسان رضوی از خراسان مسکن|

به نقل از خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، بهره بری و استفاده بی رویه از مکمل‌های اسپورت و ورزشی در باشگاه‌های اسپورت و ورزشی امروزه تغییر پیدا کردن به یک امر عادی شده می باشد؛ همچنین رژیم‌های غذایی نیز بعضا توسط افرادی غیرمتخصص به ورزشکاران ارائه می‌می شود که معظلات و مسائل و مشکلات متعددی را به ویژه از نظر جسمانی جهت ورزشکاران به ارمغان می‌آورد.

در سال شمسی‌های اخیر اقدامات بسیاری جهت اطلاع رسانی در حوزه مضرات آن داروها و همچنین مکمل‌های اسپورت و ورزشی ارائه شده و همچنین می‌قدرت عنوان کرد امروزه بهره بری و استفاده از مهندسین و متخصصین تغذیه در امر ورزش روند بهتری داشته و همچنین در واقع تغییر پیدا کردن به یک ضرورت انکارناپذیر شده می باشد.

نظارت مداوم بر باشگاه‌های مجوزدار

رضا گلدوزیان؛ ریاست هیئت علم پزشکی جدید و همچنین اسپورت و ورزشی خراسان رضوی در آن باره می‌گوید: مکمل‌هایی که غیرقانونی فروخته می‌می شود قاچاق می باشد، بازرسان ستاد نظارت بر سلامت تمام باشگاه‌های شامل مجوز  خراسان رضوی را نظارت دارند  و همچنین گاهی به صورت سرزده هم بازرسی می‌کنند  و همچنین در صورتی که تخلفی رخ بدهد سریعا در سامانه ستاد اعلام می‌می شود، خوشبختانه در باشگاه‌های مجاز استان، تخلفی در باره فروش مکمل‌های قاچاق دیده نشده می باشد.

او همچنین  می‌افزاید: یکسری اماکن خواهند بود که اسمش اماکن اسپورت و ورزشی می باشد ولی باید توجه داشت  بدون مجوز اداره ورزش و همچنین جوانان و همچنین حتی بدون تابلو فعالیت می‌کنند و همچنین به نوعی افرادی که مشغول در آن باشگاه‌ها خواهند بود اکثرا و بیشتر به اسم مربی که کارت مربیگری هم ندارند؛ در حال تجارت خواهند بود و همچنین بعضی از ورزشکاران را وسوسه می‌کنند و همچنین مکمل‌های غیرقانونی می فروشند. دانشگاه علوم علم پزشکی جدید و همچنین اداره ورزش و همچنین جوانان استان، دست به دست هم دادند تا جلوی آن تخلفات اشخاص سودجو و همچنین بدون مجوز گرفته می شود.

گلدوزیان ضمن تاکید بر اصل مشاوره با متخصصین تغذیه گفتن می کند: مربیان ما شامل اطلاعات خیلی زیاد بالایی خواهند بود، با پزشک و همچنین  متخصصین تغذیه مشورت می‌کنند، گاهی مواقع مربیان با توجه به شرایط تغذیه ورزشکار از مکمل‌های مجازی که داروخانه‌ها در اختیار می‌گذارند به ورزشکار توصیه می‌کنند.

ریاست هیئت علم پزشکی جدید اسپورت و ورزشی خراسان رضوی می‌افزاید: در صورتی که ورزشکاران استان از کارشناسان و همچنین متخصصین تغذیه کمک بگیرند، هر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای که دارند چه تناسب اندام، چه حضور در میادین ورزش و همچنین مسابقات می باشد ، راه طولانی را کوتاه می‌کنند و همچنین در صورتی که از مشورت کارشناسان تغذیه بهره بری و استفاده نکنند ممکن می باشد به هدف نهایی نرسند و همچنین حتی آسیب هم ببینند، آن را به تمامی ورزشکاران و همچنین مربیان استان اطلاع‌رسانی کرده‌ایم. هر مکمل که بدون مستلزم و نیاز واقعی بدن مصرف بشود به سلامت ورزشکار آسیب می‌رساند.

او همچنین در باره رژیم‌های چاپ شده که از سوی بعضی اشخاص در باشگاه‌های اسپورت و ورزشی بانوان جهت کاهش وزن ارائه داده می‌می شود گفت: هیچ مربی مجاز نیست به ورزشکار رژیم بدهد و همچنین یا از رژیم‌های چاپ شده بهره بری و استفاده کند، رژیم غذایی بایستی و حتما توسط کارشناسان، متخصص تغذیه و همچنین رژیم درمانگران ارائه داده می شود، در صورتی که مربی ورزشکاری یک رژیمی جهت کاهش یا افزایش وزن جهت یک فرد یا شخص تجویز کند و همچنین آسیبی به ورزشکار وارد می شود آن مربی می باشد که بایستی و حتما پاسخ دهد.

تمایل اندک جهت بهره‌گیری از مشاوران تغذیه

 آیلر خداشناس؛ رژیم درمانگر و همچنین کارشناس ارشد تغذیه نیز می‌گوید: جهت طراحی برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی یک فرد ورزشکار بایستی و حتما عوامل بسیاری را در نظر گرفت. مهم‌ترین مورد بحث تعادل انرژی و همچنین مقدار و اندازه و میزان انرژی مورد مستلزم و نیاز می باشد که در محاسبه آن هم فاکتورهای بسیاری زیرا و به درستی که جنس، سن، ژنتیک، تعداد جلسات تمرین، زمان تمرین و همچنین … نقش دارند. طبق تعریف کتب تغذیه، مکمل ها فرآورده هایی خواهند بود که می توانند کمبود ماده ی مغذی را جبران کنند و همچنین باعث ارتقا عملکرد ورزشکار شوند. بنابراین همانطور که از اسم مکمل پیداست، بایستی و حتما تکمیل کننده برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی فرد باشد و همچنین تمام ورزشکاران مستلزم و نیاز به بهره بری و استفاده از مکمل‌ها را ندارند.

او همچنین ادامه می‌دهد: مکمل‌ها در هر یک از ورزشکاران حتی ورزشکارانی که در قالب یک تیم فعالیت می‌کنند بایستی و حتما با توجه به سطح آمادگی بدنی، سن، جنسیت، مقدار و اندازه و میزان چربی و همچنین عضله وسابقه اسپورت و ورزشی به صورت تخصصی تجویز می شود.از آنجا که تغذیه ورزشکار نقش بسزایی در عملکرد بازیکن دارد و همچنین امروزه شاهد جابجایی رکوردها در سطح بین المللی با اندکی تفاوت در اوضاع تغذیه ورزشکار می شویم و همچنین البته آن موضوع که موفقیت تیمی نیازمند همکاری بین رشته‌ای دارد حضور مشاور متخصص تغذیه نیز یکی از مواردی می باشد که می‌تواند در پس نتیجه آن می شود که بهتر تیم کمک کننده باشد.

علم تغذیه اسپورت و ورزشی در ایران نوپا می باشد

آن کارشناس ارشد تغذیه ادامه می‌دهد:‌ علم تغذیه اسپورت و ورزشی در ایران، علم نوپایی می باشد، با وجود آن در طی سال شمسی‌های اخیر کارگاه‌‌های بسیاری جهت تربیت مهندسین و متخصصین تغذیه اسپورت و ورزشی برگزار شده می باشد که به صورت تخصصی کارشناسان تغذیه را در آن باره آموزش می‌دهند،ولی باید توجه داشت با وجود آن نمایش آن دوره‌ها، هنوز بستر مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت فعالیت مهندسین و متخصصین تغذیه در استان وجود ندارد در صورتی که چه در باره لزوم حضور یک مشاور تغذیه در کنار یک تیم اسپورت و ورزشی تمهیداتی گرفته شده و همچنین آن موضوع از رشته اسپورت و ورزشی فوتبال شروع شده می باشد.

خداشناس می‌گوید: ولی باید توجه داشت به صورت کلی جامعه اسپورت و ورزشی به آن باور نرسیده که آن کار را به متخصصین تغذیه بسپارند و همچنین علت آن هم نیز در درجه اول مرتبط به عدم توانایی کار تیمی بین اشخاص هست. با تمام احترامی که جهت جامعه تربیت بدنی قائل هستم، مداخله ایشان را در باره تغذیه حتی در سطح آماتور غیر اصولی می‌دانم.

متاسفانه در استان شاهدیم با وجود تاکید و همچنین اطلاع رسانی مهندسین و متخصصین در آن باره و همچنین با وجود  دستورالعمل وزارت بهداشت و همچنین نهاد غذا و همچنین دارو که فروش و همچنین عرضه مکمل‌ها در هر مکانی به جز داروخانه‌ها غیرمجاز می باشد، عرضه مکمل ها را در باشگاه ها شاهد هستیم.

عوارض مصرف مکمل‌ها

او همچنین خاطرنشان می‌کند: در مورد عوارض مصرف مکمل‌های غیرمجاز مهم‌ترین نقطه‌ای که وجود دارد، آلودگی مکمل‌ها به ترکیباتی می باشد که دوپینگ محسوب می‌شوند، جهت مثال قسمت و بخش بسیاری از مکمل‌های غیر مجاز حاوی ترکیب اعتیادآور آمفتامین خواهند بود که به دلیل تاثیر فوری، متاسفانه امروزه طرفداران بسیاری دارد. عوارض کبدی و همچنین کلیوی و همچنین البته دیابت از دیگر عوارض مصرف خودسرانه مکمل‌های پروتئینی می باشد. جهت مثال مصرف مکمل‌ کراتین جهت اشخاص زیر ۱۸ سال شمسی ممنوع می باشد ولی باید توجه داشت در بعضی از باشگاه‌ها آن مکمل‌ها جهت جوانان و نوجوانان تجویز می‌می شود.

انتهای پیام/ش

تجارت مکمل‌های اسپورت و ورزشی غیرقانونی در باشگاه‌های خراسان رضوی در تاریخ ۱۲ August 2018 | 9:53 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …