خانه / اخبار خراسان / تراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال شمسی افت می‌کند‌

تراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال شمسی افت می‌کند‌

تراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال شمسی افت می‌کند‌

|تراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال شمسی افت می‌کند‌ از خراسان مسکن|

علیرضا طاهری در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار خراسان مسکن در مشهد‌مقدس اظهار داشت: اوضاع آب‌های زیرزمینی در دشت مشهد خیلی زیاد بحرانی بوده و همچنین هر سال شمسی تراز منابع آبی زیرزمینی در آن دشت حدود یک متر افت می‌کند.

او همچنین گفتن کرد: آن کاهش سطح آب‌های زیرزمینی سبب شده که بعضی از چاه‌هایی که منابع تأمین آب شرب در غرب شهرستان مشهد مقدس به ۱۵۰ متر رسیده و همچنین آب شرب بهره بری و استفاده شده در آن شهرستان از طریق چاه جذبی یا سیستم فاضلاب به تصفیه منزل و خانه‌های شهری بازگشته و همچنین دوباره مورد بهره بری و استفاده قرار می‌گیرد.

قائم‌مقام مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی با گفتن آنکه به روش متوسط در کشور حدود ۹۰ درصدمنابع آبی در کشاورزی بهره بری و استفاده می‌می شود، تصریح کرد: آن مقدار و اندازه و میزان در خراسان رضوی به ۸۶ قسمت و بخش می‌رسد ولی باید توجه داشت همچنان بایستی و حتما جهت بهبود اوضاع تلاش کرده و همچنین از روش‌های نوین آبیاری جهت صرفه‌جویی بهره بری و استفاده کرد.

طاهری خاطرنشان کرد: در کشور ما نیز مانند تمام کشورهای گرم و همچنین خشک دنیا تأمین آب شهروندان و مردم شهر وابسته به منابع آب زیرزمینی بوده و همچنین در استان خراسان رضوی نیز پیش از احداث سد دوستی بین ۸۰ تا ۸۵ قسمت و بخش آب مورد مستلزم و نیاز در قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف از طریق چاه‌ها تأمین می‌شده می باشد.

او همچنین با اشاره به بهره بری و استفاده درست از پساب‌ها جهت آبیاری فضای سبز و همچنین یا کشاورزی،  تأکید کرد: البته بایستی و حتما آن را در نظر داشت که آن پساب در واقع از آب‌های زیرزمینی استحصال شده و همچنین در صورتیکه آن منابع وجود نداشته باشند دیگر پسابی هم موجود نیست.

قائم مقام مدیرعامل آب منطقه‌ای خراسان رضوی با گفتن آنکه تبخیر و همچنین تعرق در دشت مشهد خیلی زیاد بالا می باشد، اظهار داشت: در دشتی مانند دشت مشهد بایستی و حتما به شدت روی صرفه جویی در مصرف آب کار کرد چراکه آبی که در قسمت و بخش کشاورزی بهره بری و استفاده می‌می شود تبخیر شده و همچنین وارد اتمسفر می‌می شود و همچنین در پس نتیجه آن می شود که دیگر نمی‌قدرت آن هم را به سفره‌های زیرزمینی آب بازگردانده و همچنین مورد بهره بری و استفاده قرار داد.

انتهای پیام/ ز

تراز منابع آب زیرزمینی مشهد هر سال شمسی افت می‌کند‌ در تاریخ ۱۹ August 2018 | 7:07 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …