خانه / اخبار خراسان / رشد ۲۴ درصدی صادرات خراسان‌رضوی؛ گمرک مجبور به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی می باشد

رشد ۲۴ درصدی صادرات خراسان‌رضوی؛ گمرک مجبور به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی می باشد

رشد ۲۴ درصدی صادرات خراسان‌رضوی؛ گمرک مجبور به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی می باشد

|رشد ۲۴ درصدی صادرات خراسان‌رضوی؛ گمرک مجبور به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی می باشد از خراسان مسکن|

به نقل از خبرگزاری خراسان مسکن از مشهد مقدس، امید جهانخواه پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در دفتر ناظر گمرکات خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: صادرات استان در ۵ ماهه امسال بیش از ۹۳۳ میلیون دلار و همچنین به وزن بیش از یک میلیون تن بوده که نسبت به مدت زمان مشابه در سال شمسی قبل از نظر وزنی ۲۴ قسمت و بخش و همچنین از نظر ارزش دلارزی ۲۱ قسمت و بخش رشد داشته می باشد.

او همچنین ادامه داد: واردت ما در ۵ ماه امسال بیش از ۱۵۶ مییون دلار و همچنین با وزن بیش از ۱۲۸ هزار تن بوده که آن مقدار و اندازه و میزان نسبت به مدت زمان مشابه در سال شمسی قبل ۵ قسمت و بخش در وزن و همچنین ۹  قسمت و بخش در ارزش رشد داشته و همچنین تراز تجاری استان با آن اعداد وارقام مثبت و همچنین معادل ۷۷۷ میلیون دلار بوده می باشد.

ناظرگمرکات خراسان رضوی تصریح کرد: عمده کشورهای مقصد صادراتی استان خراسان رضوی افغانستان، ترکمنستان، عراق، امارات و همچنین تاجیکستان بوده و همچنین عمده کشورهای مبدأ واردات ما هم ترکیه، اماراتن، روسیه، ازبکستان  و همچنین پاکستان بوده می باشد.

جهانخواه ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی ما از استان زعفران، فرآورده‌های نفتی، میوه و همچنین تره‌بار، منسوجات، مواد غذایی و همچنین محصولات پلاستیکی بوده و همچنین عمده کالاهای وارداتی پنبه، برنج، واگن، کنجاله، لوبیا و همچنین دانه‌های روغنی بوده و همچنین ترانزیت استان نیز در طول ۵ ماهه امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال شمسی قبل ۱۲ قسمت و بخش نسبت به مدت مشابه سال شمسی قبل رشد داشته می باشد.

او همچنین با گفتن آنکه قانون کشور ما سابق بر آن خیلی زیاد قدیمی بود، خاطرنشان کرد: قانون مسائل گمرکی ما هم اکنون تغییر داده شده و همچنین آیین نامه‌های آنها تصویب شده و همچنین همچنین و علاوه بر آن سامانه جامع مسائل گمرکی در تمام کشور مستقر شده که روند صادرات و همچنین واردات را خیلی زیاد تهسیل کرده و همچنین زمان آن هم را از ۲۶ روز به یک الی ۲ روز رسانده می باشد.

جهانخواه با اشاره به توقع اشخاص مرتبط با حوزه کاری گمرک مبنی بر افزایش سرعت و همچنین نظارت فرآیندها، تصریح کرد: گمرک در همین راستا سعی بر الکترونیکی کردن فرآیندهای اداری داشته و همچنین هم اکنون فرد صاحب کالا می‌تواند با یک پیامک و اس ام اس و پیامک مسیر کالای خود را تعقیب کند و همچنین همچنین و علاوه بر آن سعی کرده‌ایم که گمرک‌ها را به تجهیزات روز مجهز کنیم که کارها بهتر پیش  رود و همچنین هم اکنون از ۴ گمرک مرزی استان ما ۳ عدد به دستگاه ایکس ری مجهز خواهند بود و همچنین در گمرک باجگیران نیز به علت کمبود تردد به آن دستگاه نیازی نیست.

ناظر گمرکات خراسان رضوی خاطرنشان کرد: همچنین جهت خریداری، تربیت و همچنین نگهداری سگ‌های مواد یاب نیز بودجه‌ای در نظر گرفته شده چراکه کشور ترکمنستان ممکن می باشد با پیدا کردن مقداری کمی مواد اعتیاد آور و مخدر در یکی از کامیون‌های ایرانی مرز را تعطیل کند و همچنین آن اقدام از برخوردهای اینچنینی پیشگیری می‌کند.

جهانخواه با گفتن آنکه بیش از ۸۰ قسمت و بخش واردات کالا از ۱۰ گمرک فعال در کشور انجام می‌می شود، اظهار داشت: جهت بهره‌برداری از ظرفیت کارشناسان در تمام کشور ۴۰۰ کارشناس گمرک مجازی در تمام کشور فعالیت دارند ممکن می باشد کارشناس یک پرونده در بندر عباس از مازندران و همچنین یا استان‌های دیگر باشد و همچنین در خراسان رضوی نیز ۱۱ کارشناس مجازی مشغول به فعالیت خواهند بود.

او همچنین ادامه داد: امکان ترخیص کالا قبل از وارد شدن، گرفتن ضمانتامه، ترخیص کالای نسیه و همچنین سایر مواردی از آن دست از دیگر موضوعاتی می باشد که گمرک جهت بهبود اوضاع صادرات و همچنین واردات در نظر گرفته می باشد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی در ارتباط با مشکلاتی که در مرز سرخس جهت کامیون‌ها به وجود آمده می باشد، تصریح کرد: ما از طریق دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک جمهوری اسلامی ایران، نمایندگی وزارت خارجه و همچنین سایر مبادی قوانین و قانونی در حال پیگیری آن مشکل هستیم و همچنین امیدواریم که به زودی آن مشکل رفع می شود.

جهانخواه افزود: هم اکنون حدود ۲۵۰ کامیون در مرز سرخس توقف نموده اند و همچنین سایر کامیون‌ها هم به مرز لطف آباد انتقال داده شده‌اند که طبیعی می باشد بعضی از رویه‌ها در آن هم مرز هم به علت تعداد بالای کامیون‌ها با اختلال مواجه می شود ولی باید توجه داشت اوضاع به حالت اضطراری نرسیده می باشد.

او همچنین با اشاره به گلایه‌های فعالان حوزه تجارت خارجی به تغییر بخشنامه‌ها، خاطرنشان کرد: بایستی و حتما آن را گفت که گمرک در آن حوزه تنها مجری می باشد و همچنین مجبور می باشد که قوانینی که مشخص کردن شده را اجرا کند چراکه در غیر آن صورت سامانه اجازه وارد شدن به مراحل بعدی را نمی‌دهد مشکل بسیاری که از ابتدای التهابات در موضوع ارز به وجود آمد مجوزات بانکی می باشد که بایستی و حتما در سامانه جامع قرار بگیرد و همچنین قوانین آنها تغییرات بسیاری می‌کند.

انتهای پیام/ ز

رشد ۲۴ درصدی صادرات خراسان‌رضوی؛ گمرک مجبور به اجرای بخشنامه‌های ابلاغی می باشد در تاریخ ۲۶ August 2018 | 7:14 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …