خانه / اخبار خراسان / خاطرات دفاع‌مقدس پشت خاکریزِ اعتبارات؛ سرنوشت باغ‌موزه دفاع‌مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌‌ای از ابهام

خاطرات دفاع‌مقدس پشت خاکریزِ اعتبارات؛ سرنوشت باغ‌موزه دفاع‌مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌‌ای از ابهام

خاطرات دفاع‌مقدس پشت خاکریزِ اعتبارات؛ سرنوشت باغ‌موزه دفاع‌مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌‌ای از ابهام

|خاطرات دفاع‌مقدس پشت خاکریزِ اعتبارات؛ سرنوشت باغ‌موزه دفاع‌مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌‌ای از ابهام از خراسان مسکن|

به نقل از خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، همزمانی هفته دفاع مقدس با روز جهانی گردشگری در پنجم مهرماه و همچنین مجانی و رایگان بودن بازدید از موزه‌ها و همچنین اماکن تاریخی در آن روز، فرصتی می باشد جهت تجدید خاطرات دوران جنگ تحمیلی و همچنین مرور رشادت‌ها و همچنین دلاوری‌های مردمان غیور آن سرزمین که با تمام جود از وطن خود دفاع کرده و همچنین نام خود را تا ابد در تاریخ ایران ماندگار کردند.

موزه دفاع مقدس ابزاری جهت به دیدن کردن و نمایش گذاشتن آن سرمایه عظیم تاریخی و همچنین فرهنگی کشور می باشد که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان‌های متنوع و گوناگون و مختلف ایران محسوب می‌می شود ولی باید توجه داشت در استان خراسان‌رضوی با وجود آنکه پیشینه درخشانی در جریان دفاع مقدس دارد به تا حال آن مهم تحقق نیافته و همچنین سرنوشت تاسیس باغ موزه دفاع مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌ای از ابهام فرو رفته می باشد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده شهروندان و مردم شهر مشهد و همچنین کلات در مجلس، در مورد اهمیت تاسیس باغ موزه دفاع مقدس در استان خراسان رضوی می‌گوید: در تمام دنیا، نگهداری و همچنین مراقبت از آثار تاریخی به ویژه آثار مرتبط با ایثار و همچنین رشادت‌های یک ملت در دفاع از آب و همچنین خاک خود یکی از اموری می باشد که همواره مورد توجه و همچنین پیگیری قرار می‌گیرد و همچنین حتی در صورتی که آن اتفاقات مرتبط به صدها سال شمسی قبل باشد باز هم آن هم را بخشی از تاریخ خود می‌دانند و همچنین در مراقبت از آنها می‌کوشند.

او همچنین می‌افزاید: در کشور ما در ۸ سال شمسی دفاع مقدس، شهروندان و مردم شهر شدیدترین معظلات و مسائل و مشکلات را متحمل شدند و همچنین رشادت‌های بی‌نظیر را به ارمغان آوردند که به عنوان یک میراث فرهنگی ارزشمند جهت کشور به شمار می‌آید و همچنین بخشی از آن هم در قالب موزه‌های دفاع مقدس قابل دیدن کردن و نمایش می باشد.  در حال حاضر در بیش از دو سوم استان‌های کشور باغ موزه‌های دفاع مقدس راه‌اندازی شده ولی باید توجه داشت در استان خراسان رضوی با وجود آنکه یکی از پرچمداران عرصه دفاع از میهن بوده و همچنین هزاران شهید را تقدیم کرده، به تا حال تاسیس آن موزه به سرانجام نرسیده و همچنین در بدترین اوضاع از نظر تخصیص اعتبار و همچنین بلاتکلیفی قرار دارد.

نماینده شهروندان و مردم شهر مشهد و همچنین کلات در مجلس ادامه می‌دهد: شورای اسلامی شهرستان مشهد در دوره قبلی در مورد مکان باغ موزه و همچنین اعتبارات، مصوباتی داشتند ولی باید توجه داشت شورای پنجم گره‌گشایی مشخصی در آن باره انجام ندادند و همچنین مصوبات شورای قبلی نیز عملیاتی نشده می باشد.

ریالی از اعتبارات به موزه اختصاص نیافت

پژمانفر با اشاره به آنکه از ۲۴۰۰ میلیارد اعتبار تصویب شده و مصوب قانون شده در جریان سفر ریاست جمهور به مشهد ریالی به آن موضوع اختصاص پیدا نکرده می باشد، تصریح می‌کند: متاسفانه همتی از جانب مسئولین دولتی به‌ویژه استاندار نسبت به فعال کردن موزه دفاع مقدس در خراسان رضوی انجام نشده  و همچنین آن امری نگران‌کننده می باشد که اعتراض عمومی ایثارگران و همچنین خانواده‌های معظم شهدای استان را به همراه داشته می باشد.

او همچنین خاطرنشان کرد: چرا استان خراسان رضوی بایستی و حتما در باره راه‌اندازی موزه دفاع مقدس اینقدر ضعیف عمل کند و همچنین درحالی که بالاترین رتبه‌ها را در عرصه دفاع مقدس داشته ولی باید توجه داشت باره‌ای جهت به دیدن کردن و نمایش گذاشتن آن ظرفیت‌ها در استان فراهم نشده می باشد؟ چنین موزه‌ای می‌تواند مرکزی باشد جهت میلیون‌ها زائری که به مشهد سفر می‌کنند تا در کنار بهره‌مندی از ظرفیت معنوی حرم رضوی با رشادت‌های شهروندان و مردم شهر خراسان رضوی نیز آشنا شوند و همچنین وقت خود را در بازدید از آن موزه بگذرانند.

مانع اصلی تاسیس موزه دفاع مقدس چیست؟

نماینده شهروندان و مردم شهر مشهد و همچنین کلات در مجلس در مورد پیگیری‌هایی که به تا حال در راستای تاسیس باغ موزه دفاع مقدس استان خراسن رضوی انجام شده می باشد، تصریح کرد: پیگیری‌های فراوانی در تهران و همچنین استان در آن باره انجام شده می باشد و همچنین در جلسه‌ای که با مدیرکل مسکن و همچنین شهرسازی داشتیم قرار بود طبق دستور وزیر، مساعدت‌هایی انجام می شود. همچنین باتوجه به آنکه آن امر مرتبط به کمیسیون فرهنگی مجلس می‌می شود بنده در نشست‌ها و همچنین جلسات متعدد حضور داشته و همچنین مرتبا در آن باره پیگیری کرده و همچنین مکاتبات مختلفی داشتم ولی باید توجه داشت ضعف شدید اراده و همچنین آنکه انجام آن مهم در اولویت کاری مسئولین استان نیست سبب شده می باشد که کار به تا حال به پس نتیجه آن می شود که نرسد که در تلاش هستیم بتوانیم روند متوقف شده را برطرف کنیم.

به نقل از خراسان مسکن، مسلما یکی از راه‌های زنده نگه داشتن نام و همچنین یاد شهدا و همچنین ایثارگران بزرگواری که روزگاری اجازه ندادند وجبی از خاک کشور  در دست دشمن بیفتد، دیدن کردن و نمایش آثار باقیمانده از آن هم دوران جهت عموم شهروندان و مردم شهر به ویژه نسل جوون می باشد ولی باید توجه داشت آن مهم نباید محدود به نمایش نمایشگاه‌های موقتی و همچنین مناسبتی باشد.

تاسیس موزه دفاع مقدس در استان خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های افتخارآفرین و همچنین شهیدپرور ایران امری ضروری می باشد ولی باید توجه داشت متاسفانه تا به امروز پس نتیجه آن می شود که‌ای حاصل نشده می باشد و همچنین نیازمند توجه و همچنین دغدغه‌مندی مسئولان مربوطه می باشد.

نقل از از فرزانه زنگی

انتهای پیام/ ز

خاطرات دفاع‌مقدس پشت خاکریزِ اعتبارات؛ سرنوشت باغ‌موزه دفاع‌مقدس خراسان‌رضوی در هاله‌‌ای از ابهام در تاریخ ۲۲ September 2018 | 11:01 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …