خانه / اخبار خراسان / وزیر ارشاد در مشهد: میانگین مطالعه در کشور ۱۲٫۵ دقیقه می باشد

وزیر ارشاد در مشهد: میانگین مطالعه در کشور ۱۲٫۵ دقیقه می باشد

وزیر ارشاد در مشهد: میانگین مطالعه در کشور ۱۲٫۵ دقیقه می باشد

|وزیر ارشاد در مشهد: میانگین مطالعه در کشور ۱۲٫۵ دقیقه می باشد از خراسان مسکن|

به نقل از خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، سیدعباس صالحی عصر امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب مشهد با تبریک ایام فرخنده ولادت امام و پیشوا صادق(ع) و همچنین میلاد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله(ص) اظهار داشت: خراسان جایگاه ویژه‌ای در تاریخ و همچنین تمدن دارد؛ در صحبت‌های قبل بارها به ویژگی‌های خاص آن استان اشاره کردم.

وزیر فرهنگ و همچنین ارشاد اسلامی گفتن کرد: آن منطقه‌ با نام امام و پیشوا رضا(ع) یعنی امام و پیشوا مهربانی و همچنین گفت‌وگو و همچنین رواداری متبرک گره خورده می باشد؛ یکی از بزرگان اهل سنت حدود یک قرن بعد از شهادت امام و پیشوا رضا(ع)، عنوان می‌کند هنگام و زمانی که در توس بودم مکررا به آن مضجع شریف مشرف می‌شدم و همچنین خواسته‌هایم مکررا اجابت می‌شد. یعنی حدود یک قرن بعد مزار امام و پیشوا رضا(ع) در آن شهرستان میقات افرادی بود تا طلب حاجت کنند.

صالحی با اشاره به آنکه به مرور آن مسیر گستره پیدا می‌کند تاکید کرد: خراسان به آن نعمت متنعم می باشد که مزار امامی را در دل خود دارد که بسیاری از جهانیان را در دام مهر و همچنین محبت خود قرار داده و همچنین آن فخر خراسان می باشد؛ خراسان تنها جایی می باشد که دو قطب علمی حوزه و همچنین دانشگاه در آن مکان پا به پای یکدیگر حرکت می‌کنند؛ دو نهاد آموزشی هر دو موثر و همچنین اثرگذار در آن دیار خواهند بود.

او همچنین گفت: شهرهایی خواهند بود که دانشگاه دارند ولی باید توجه داشت حوزه پرتکاپو ندارند ولی باید توجه داشت در مشهد آن دو قطب علمی پا به پای یکدیگر حرکت می‌کنند و همچنین در صورتی که تمدن سازی اسلامی بخواهد رخ دهد، ارتباطات میان آن دو بایستی و حتما اکثرا و بیشتر می شود و همچنین مشهد و همچنین خراسان شامل آن ظرفیت می باشد. خراسان جاده ترانزیت و همچنین استان ارتباطی می باشد و همچنین از قدیم آن مسیر، مسیر نقل و همچنین انتقال فرهنگ بوده می باشد و همچنین همچنان می‌قدرت به آن مسیر به عنوان مسیر فرهنگی و همچنین تبادل فرهنگی اندیشید.

صالحی با اشاره به آنکه خراسان قطب فرهنگ مکتوب کشور در قبل و همچنین حال بوده و همچنین هست تصریح کرد: خراسان قطب فرهنگ مکتوب ایران زمین می باشد و همچنین در حوزه تولید کتاب و همچنین هم در کتابخانه‌هایی که از قبل در آن شهرستان و همچنین دیار بوده و همچنین خواهند بود و همچنین هم از نظر کتابفروشی‌ها از آن نظر خراسان شاخص می باشد.

او همچنین گفت: اتفاقات فرهنگی از آن قبیل مانند نمایشگاه کتاب پیوندی میان شامل قبل و همچنین اتفاقات حاضر خراسان می باشد و همچنین در آن حوزه‌های فرهنگی کتاب جایگاه ویژه ای دارد و همچنین بی بدیل می باشد. کتاب زایاترین محصول فرهنگ بشری می باشد. کتاب مشابه نفت شامل فرآورده‌های فراوان می باشد و همچنین با کتاب صدها محصول دیگر متولد می‌می شود. کتاب ماناترین پدیده بشری می باشد.

صالحی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران توانسته می باشد به عنوان یکی از توفیقات خود در حوزه فرهنگ مکتوب اتفاقات بسیاری را رقم بزند؛ نمی‌قدرت از آن نقطه عبور کرد که یکی از دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ مکتوب بوده می باشد. اتفاقات بسیاری در قسمت و بخش پر آن لیوان شاهد هستیم.

او همچنین گفتن کرد: در حوزه فرهنگ مکتوب رشد بسیاری گرفته شده و همچنین در صورتی که به روند آماری حوزه فرهنگ مکتوب نگاهی بیندازیم؛ در دهه اول انقلاب ۳۵ هزار کتاب داشتیم و همچنین در دهه چهارم شاهد رشد ۲۰ برابری چاپ کتاب هستیم. مولفان دهه نخست انقلاب اسلامی، ۲۷ هزار فرد یا شخص بوده ولی باید توجه داشت در دهه چهارم انقلاب اسلامی ۶۰۴ هزار مولف داریم که بیانگر رشد ۲۵ درصدی می باشد.

وزیر فرهنگ و همچنین ارشاد اسلامی گفتن کرد: ناشران خصوصی نیز در آن ۴۰ ساله رشد نموده اند؛ ۱۰ ناشر عمومی که ۳۰۰ کتاب به بالا تولید نموده اند همه ناشر خصوصی بوده‌اند و همچنین جریان نشر خصوصی نیز با تکاپوی انقلاب اسلامی همگام بوده می باشد. حوزه کتابخانه‌های عمومی نیز رشد کرده و همچنین تقریبا رشد ۹ برابر را در ۴۰ ساله بعد از انقلاب شاهد هستیم.

صالحی با اشاره به تهدیدات فرهنگ مکتوب گفت: به اعتبار آنچه که امروز در آغاز یک جشنواره فرهنگی بر محور کتاب هستیم، بایستی و حتما عنوان کرد که در حوزه فرهنگ مکتوب دشواری‌هایی بسیاری داریم یکی از آنها فاصله میان تولید و همچنین خواندن می باشد؛ روند تولید را سرعت و همچنین شتاب دادیم ولی باید توجه داشت روند خواندن را با آن نگاه جلو نبردیم. آنچه که آمارهای متنوع و گوناگون و مختلف از خواندن در کشور ما می‌گوید آمار راضی کننده‌ای نیست. متوسط شبانه روز مطالعه ما ۱۲٫۵ می باشد و همچنین متوسط مطالعه خراسان رضوی ۱۶٫۵ دقیقه می باشد. در کل کشور ۵۹ قسمت و بخش اعلام نموده اند کتاب غیردرسی مطالعه نمی‌کنند.براساس بررسی ها زنان اکثرا و بیشتر از مردها کتاب غیردرسی می‌خوانند.

او همچنین افزود: با فعالیت عرصه رسانه شهروندان و مردم شهر به بحران محیط زیست و همچنین آب توجه خاطر نشان داده‌اند و همچنین بایستی و حتما به بحران کمتر خواندن و همچنین کمتر خریدن کتاب بیش از قبل توجه کنیم و همچنین البته موانع متعددی در آن باره وجود دارد. متاسفانه شاهدیم نظام آموزش و همچنین پرورش ما کمتر متوجه مطالعه و همچنین پژوهش آزاد می باشد و همچنین نظام خانواده ما نیز بر خواندن کتاب کمتر تاکید دارد و همچنین رسانه نیز کمتر به آن عرصه توجه دارد. نمایشگاه کتاب یک مرهم موقت ولی باید توجه داشت مفید می باشد و همچنین بایستی و حتما دائمی می شود.

انتهای پیام/ ت

وزیر ارشاد در مشهد: میانگین مطالعه در کشور ۱۲٫۵ دقیقه می باشد در تاریخ ۲۳ November 2018 | 3:44 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …