خانه / اخبار خراسان / مشهد| تصویر روشنی از قبل افغانستان ترسیم نشده می باشد

مشهد| تصویر روشنی از قبل افغانستان ترسیم نشده می باشد

مشهد| تصویر روشنی از قبل افغانستان ترسیم نشده می باشد

|مشهد| تصویر روشنی از قبل افغانستان ترسیم نشده می باشد از خراسان مسکن|

به نقل از خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، محمد کاظم کاظمی عصر امروز در آئین افتتاحیه کارگاه تاریخ شفاهی جبهه مقاومت افغانستان با گفتن آنکه به تا حال به کتاب‌های متعددی در مورد تاریخ افغانستان رفت و آمد و مراجعه کردم، اظهار داشت: در اکثر آن کتاب‌ها با روایت‌هایی گاه ضد و همچنین نقیض و همچنین نقاط ابهام بسیاری روبه‌رو می‌شوید که به مدد روایت‌های تاریخی دقیق‌تر می‌توانسته بود با شفافیت و همچنین بیانی درست نوشته می شود.

او همچنین افزود: در بعضی از نمونه‌های موجود، تاریخ تحریف شده یا جهت‌گیرانه مطرح شده و همچنین به همین دلیل تصویر دقیق و همچنین روشنی از قبل افغانستان نداریم و همچنین حتی بعضی مورخان و همچنین پژوهشگران معتقدند که تاریخ افغانستان را بایستی و حتما از نو نوشت.

عضو تیم علمی برون مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی با اشاره به عدم وجود منبع موثق و همچنین جامعی در مورد تاریخ معاصر افغانستان گفت: بنابراین نگارش مبارزات مردمی ما در سال شمسی‌های اخیر از جهات تاریخی اهمیت بسیاری دارد، همچنین و علاوه بر آن هم ثبت خاطرات و همچنین تاریخ شفاهی می‌تواند بهره بری و استفاده‌های غیره ای به ویژه در عرصه هنر و همچنین ادبیات داشته باشد و همچنین باره‌ساز تولید آثار هنری و همچنین ادبی نظیر فیلم دیدنی و جذاب، نقاشی، رمان و همچنین غیره می شود.

کاظمی خاطرنشان کرد: ۴۰ سال شمسی اخیر را می‌قدرت یک دوره تاریخ حساس جهت افغانستان محسوب کرد که ثبت خاطرات آن هم سبب می‌می شود که ما و همچنین نسل‌های بعدی از ارزش‌هایی که در آن دوره، خلق شد و همچنین فداکاری‌هایی که انجام شد مطلع شویم. 

او همچنین با گفتن آنکه ضربه زدن به سال شمسی‌های جهاد و همچنین مقاومت افغانستان در مقابل کمونیست وسیله‌ای جهت جلب توجه و همچنین بعضی مقاصد سیاسی شده می باشد، گفت: هنگام و زمانی که تاریخ شفاهی و همچنین روایت‌ها وجود نداشته باشد دست ما خالی می‌ماند و همچنین ممکن می باشد افرادی با اهداف خاص، تاریخ را به صورت مخدوش ترسیم کنند. بنابراین توجه به آن امر یکی از ضروریات مهم فرهنگی ما می باشد و همچنین امیدوارم با نمایش آن کارگاه‌های آموزشی و همچنین حمایت حوزه هنری بتوانیم یک مجموعه جامع، ماندگار و همچنین کارآمد از خاطرات چهل سال شمسی اخیر افغانستان ارائه دهیم.

انتهای پیام/ ت

مشهد| تصویر روشنی از قبل افغانستان ترسیم نشده می باشد در تاریخ ۲۷ January 2019 | 2:44 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …