خانه / اخبار خراسان / ‌نگاهی به آداب و همچنین رسوم رمضانی گناباد| از شب‌خوانی تا پخت «چنگالی و همچنین گرماست»

‌نگاهی به آداب و همچنین رسوم رمضانی گناباد| از شب‌خوانی تا پخت «چنگالی و همچنین گرماست»

‌نگاهی به آداب و همچنین رسوم رمضانی گناباد| از شب‌خوانی تا پخت «چنگالی و همچنین گرماست»

|‌نگاهی به آداب و همچنین رسوم رمضانی گناباد| از شب‌خوانی تا پخت «چنگالی و همچنین گرماست» از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری خراسان مسکن از گناباد، در ایام ماه تبریک و مبارک رمضان هر شهرستان و همچنین روستایی شامل آدب و همچنین رسوم ویژه ای می باشد و همچنین شهرستان گناباد نیز به دلیل وجود عالم بزرگی همچون محمدتقی بهلول و همچنین داشتن مساجد قدیمی که به ثبت میراث فرهنگی نیز درآمده نشان از سابقه معنوی آن هم دارد.

«شب‌خوانی»؛ رسم شهروندان و مردم شهر دیار گناباد

در قبل به دلیل فقدان سیستم‌های صوتی و همچنین امکانات امروزی جهت مشخص شدن زمان سحر افرادی اقدام به  «شب‌خوانی» و همچنین یا در اصلاح محلی گناباد «شوخونی» می‌کردند.

آقای حسن زارع حسینی از قدیمی‌های محله سعدی گناباد در آن باره به روزنامه نویس و خبرنگار خراسان مسکن در گناباد می‌گوید: در زمان قدیم بلندگو نبود و همچنین معمولا هر محله یک فرد یا شخص شب‌خوان داشت که از حدود یک ساعت مانده به اذان صبح در محله اقدام به راه رفتن می‌کرد و همچنین اشعار را با صدای بلند می‌خواند تا شهروندان و مردم شهر بیدار شده و همچنین از زمان سحر باخبر شوند.

او همچنین ادامه داد: شهروندان و مردم شهر گناباد آن رسم خود را ترک نکرده‌اند و همچنین امروز نیز با وجود سیستم‌های صوتی شب‌خوانی در گناباد رواج دارد و همچنین تنها و فقط به جای راه رفتن در محله، شب خوان در مسجد و همچنین توسط بلندگو شب خوانی می‌کند.

خانم رنجبر یکی از خانم‌های قدیمی گناباد نیز در باره رسم‌های گناباد در ایام ماه رمضان به روزنامه نویس و خبرنگار خراسان مسکن می‌گوید: بهره بری و استفاده از غذاهای محلی در سحر مانند «چنگالی» و همچنین «گرماست» از رسوم بانوان گنابادی بود و همچنین در وعده افطار نیز به همین صورت غذاهای محلی پخته می‌می شود.

او همچنین ادامه داد: شهروندان و مردم شهر گناباد شامل پیشینه بسیاری خواهند بود و همچنین سعی نموده اند رسم‌های قدیمی خود را حفظ کنند مانند نمایش دوره‌های قرآن خانوادگی که در ایام ماه تبریک و مبارک رمضان معمولا در منزل و خانه بزرگترها و همچنین یا هر شب در منزل یکی از اقوام برگزار می‌می شود.

نمایش دوره های قرآن در شهرستان گناباد براساس آمار غیر رسمی بیش از ۱۰۰ دوره می باشد که اداره تبلغات اسلامی نیز در حال شناسنامه‌دار کردن آن دوره‌های قرآن می باشد.

افطاری ساده

افطاری ساده از رسم‌های قدیمی شهروندان و مردم شهر گناباد بوده که برگرفته از شیوه زندگی شیخ محمدتقی بهلول می باشد و همچنین امروز بعد از گذشت چندین سال شمسی از وفات آن عالم فرزانه مرقد او نماد نمایش آن افطاری‌های ساده شده می باشد.

حجت‌الاسلام حسن تقوی‌مند ریاست اداره اوقاف و همچنین مسائل خیریه شهرستان گناباد در باره نمایش مراسم افطاری ساده به مدت ۳۰ شب در مرقد بهلول در گفت‌وگو با روزنامه نویس و خبرنگار خراسان مسکن اظهار داشت: آن رسم از سال شمسی ۱۳۸۵ در مرقد بهلول یعنی یکسال بعد از وفات ایشان آغاز شده می باشد و همچنین هر ساله خیرین در شب‌های ماه تبریک و مبارک رمضان اقدام به پهن کردن سفره افطار ساده در آن مکان می‌کنند.

 او همچنین افزود: با توجه به آنکه شیخ محمدتقی بهلول گنابادی زندگی عارفانه و همچنین زاهدانه‌ای داشته، خیران شهرستان هم سعی نموده اند با برپایی افطاری‌های ساده در جهت ترویج سلوک و همچنین منش آن مجاهد خستگی‌ناپذیر تلاش کنند.

تقوی با ابراز خرسندی از آنکه ترویج سنت افطاری ساده در مدت دوازده سال شمسی قبل به خوبی در آن مرقد نهادینه و همچنین فرهنگ‌سازی شده می باشد، ابراز کرد: در حالی‌که متأسفانه در اکثر منطقه ها و مناطق کشور، زرق و همچنین برق و همچنین تجملات جای سادگی سفره‌های افطار را گرفته، در سفره‌های افطار مرقد بهلول، با هزینه کمتر از ۱۰۰۰ تومان جهت هر فرد یا شخص، افطارگشایی می‌می شود.

او همچنین ادامه داد: مرقد شیخ محمدتقی بهلول به دلیل همجواری با جاده سنتو محلی جهت استراحت مسافران بوده که در ایام ماه تبریک و مبارک رمضان مسافرانی که بر سر آن سفره حاضر می شوند از لذت و همچنین حال و همچنین هوای آن هم تعریف می کنند و همچنین موردی داشته ایم که فردی بعد از افطاری در اینجا به دلیل حالت معنوی که داشته چند شب افطار را تقبل کرده در صورتی که آن فرد از استان‌های دیگر بوده می باشد.

تقوی از سفره‌های افطار مرقد شیخ محمدتقی بهلول گنابادی به عنوان آموزشگاه عملی اخلاق، صرفه‌جویی و همچنین خودسازی یاد کرد و همچنین افزود: تلاش می‌کنیم تا به رسم خود آن عارف، سادگی را ترویج کنیم.

او همچنین گفت: خیلی از اشخاص بعد از آنکه اولین‌بار بر سر آن سفره حاضر می‌شوند، آنقدر لذت آن حضور جهت آنها دوست داشتنی و جذاب و همچنین دلچسب می باشد که سعی می‌کنند تا روزهای غیره ای نیز آن مسیر را طی کنند و همچنین در مراسم افطارگشایی شرکت کنند.

به گفته از یاسر سالاری

انتهای پیام/ش

‌نگاهی به آداب و همچنین رسوم رمضانی گناباد| از شب‌خوانی تا پخت «چنگالی و همچنین گرماست» در تاریخ ۱۶ May 2019 | 1:47 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …