خانه / اخبار خراسان / مشهد| بلاتکلیفی در «بازار مکاره» اجاره‌نشینی؛ هرج و همچنین مرج در بازار مسکن دادِ مستاجران را درآورد

مشهد| بلاتکلیفی در «بازار مکاره» اجاره‌نشینی؛ هرج و همچنین مرج در بازار مسکن دادِ مستاجران را درآورد

مشهد| بلاتکلیفی در «بازار مکاره» اجاره‌نشینی؛ هرج و همچنین مرج در بازار مسکن دادِ مستاجران را درآورد

|مشهد| بلاتکلیفی در «بازار مکاره» اجاره‌نشینی؛ هرج و همچنین مرج در بازار مسکن دادِ مستاجران را درآورد از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، هر ساله با نزدیک شدن به خردادماه و همچنین پایان سال شمسی تحصیلی، بازار مسکن نیز جنب و همچنین جوش جدید و تو و تازه‌ای می‌یابد. بسیاری از مستاجران با سررسید قرارداد به دنبال تغییر منزل و خانه یا تمدید قرارداد خود خواهند بود؛ امسال ولی باید توجه داشت با نوسانات بازار و همچنین افزایش چندین برابری نرخ مسکن، افق متفاوتی پیش روی مستاجران قرار گرفته می باشد.

مالکان که نرخ منزل و خانه خود را چندین برابر می‌بینند و همچنین یا ملک را به نرخ بالایی خریداری نموده اند حاضر به اجاره آن هم به  نرخ‌های متعارف از سال شمسی قبل نیستند. در بعضی نقاط مشهد اجاره بیش از دو برابر شده و همچنین آن اتفاق در حالی رقم می‌خورد که قدرت اقتصادی و مالی مستاجران با توجه به تورم و همچنین غیره به آن مقدار و اندازه و میزان افزایش نیافته می باشد.

بلاتکیف مانده‌ایم؛ بایستی و حتما پول خرید منزل و خانه را صرف رهن کنیم

معین.ب که تیرماه امسال موعد سررسید قرارداد اجاره او می باشد می‌گوید: سال شمسی قبل جهت یک منزل و خانه ۸۰ متری در محمدیه، مبلغ ۴۰ میلیون تومان رهن کامل پرداخت کرده‌ام. امسال  مالک خبر داده که بایستی و حتما به همین مبلغ، ۷۰۰ هزار تومان اجاره را نیز اضافه کنم. آخر مگر من چه مقدار و اندازه و میزان درآمدم افزایش یافته می باشد؟ به دنبال منزل و خانه رفته‌ام که باقی جاها هم از همین عدد کمتر پیدا نشده می باشد. انگار مالکین می‌خواهند تفاوت تورم را از مستاجر بیچاره بگیرند. تنها راهی که به ذهنم رسیده رفتن به منزل و خانه کوچک‌تر مثلا ۶۰ متری می باشد که آن هم هم به آسانی پیدا نمی‌می شود؛ بلاتکلیف و همچنین مستاصل مانده‌ام تا آخر تیرماه چه بایستی و حتما بکنم.

یک زوج جوون که جهت شروع زندگی خود آن روزها به دنبال منزل و خانه خواهند بود می‌گویند: ما با حساب کتاب خودمان پول در بانک مسکن پس‌انداز کردیم تا  بتوانیم بعد از یک سال شمسی مستاجری منزلی جهت خودمان هر چقدر کوچک بخریم حالا ولی باید توجه داشت با آن افزایش نرخ مسکن و همچنین اجاره‌ها جهت رهن و همچنین اجاره منزلی جهت شروع زندگی نیز مجبور خواهیم بود پس‌اندازمان را از بانک بیرون بکشیم و همچنین قید خرید منزل و خانه را تا سال شمسی‌ها بزنیم.

آن زوج می‌گویند: نرخ اجاره نجومی می باشد، جدید و تو و تازه آن در شرایطی می باشد که ما زیرا و به درستی که زوج جوون و همچنین جدید و تو و تازه عروس و همچنین داماد هستیم هر جا رفته‌ایم با ما کنار می‌آیند و همچنین تخفیف می‌دهند ولی باید توجه داشت دخل ما با آن اجاره‌ها جور نیست. تنها راهی که به ذهنمان رسیده اجاره منزل و خانه‌ای در گلبهار می باشد بلکه اینگونه مجبور نباشیم پس‌انداز خرید منزل و خانه‌مان را پول رهن بدهیم هر چند رفت و همچنین آمد جهت ما زوج کارمند مصیبت می باشد ولی چاره غیره ای نداریم.

آن اوضاع جهت بنگاه‌دارها هم خوشایند نیست

محمودی بنگاه‌دار در منطقه مرکز شهرستان مشهد در واکنش به افزایش سرسام‌آور اجاره معتقد می باشد مالکان هم دلایل خود را دارند، او همچنین ادامه می‌دهد: مالکان مجبور خواهند بود زیرا هزینه خرج آن هم‌ها هم افزایش جدی داشته و همچنین از آن هم طرف عوارض مسکن و همچنین هزینه تعمیرات منزل و خانه افزایش چند برابری داشته می باشد. ولی باید توجه داشت واقعا افزایش‌ها در قدرت مستاجرها نیست. ما بنگاه‌دارها هم تا حد قدرت سعی می‌کنیم با تعدیل قیمت و نرخ ها هر دو قشر را راضی نگه داریم ولی باید توجه داشت تقریبا اکثر مالکان حاضر به خالی بودن ملک خواهند بود تا اجاره با قیمتی کمتر؛ دلیلش هم امید به افزایش اکثرا و بیشتر قیمت و نرخ ها در ماه‌های بعدی می باشد که بعید هم به نظر نمی‌رسد.

مصطفی‌زاده یکی از بنگاه‌دارهای منطقه غرب مشهد نیز با اشاره به اوضاع نامطلوب بازار رهن و همچنین اجاره می‌گوید: خیلی‌ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنند آن شرایط و همچنین افزایش قیمت و نرخ ها حالا چه در حوزه خرید و همچنین فروش ملک و همچنین چه رهن و همچنین اجاره به نفع من بنگاه‌دار می باشد در حالی که واقعیت کاملا برعکس می باشد. آن شرایط چیزی جز رکود ندارد؛ یعنی معامله‌ها سر نمی‌گیرد؛ فروشنده‌ها هر روز نرخ را افزایش می‌دهند و همچنین خریدارها هم قدرت خرید یا رهن و همچنین اجاره ندارد؛ در پس نتیجه آن می شود که معامله صورت نمی‌گیرد و همچنین تا معامله‌ای شکل نگیرد بنگاه‌دار از کمیسیون آن هم بهره‌مند نمی‌می شود، پس به نفع ماست که قیمت و نرخ ها آن هم‌قدر کم می شود که هر روز چندین معامله شکل بگیرد.

او همچنین می‌گوید: هر چند در بازار رهن و همچنین اجاره مستاجرین مجبور خواهند بود به هر نرخ و همچنین شرایطی در نهایت تن بدهند. ولی باید توجه داشت ما دائما به مالکین توصیه می‌کنیم در صورتی که درصدی اجاره کمتر بگیرند ولی باید توجه داشت مطمئن باشند سر وقت پرداخت می‌می شود بهتر از آن می باشد که رقمی بالا یکی دو ماه اول پرداخت می شود و همچنین از آن هم به بعد مستاجر قدرت پرداخت نداشته باشد و همچنین مالک  بخواهد دردسر شکایت و همچنین حکم تخلیه و همچنین غیره به جان بخرد.

شیوع پدیده  «پیش اجاره»

علی مرادزاده ریاست اتحادیه مشاورین املاک مشهد در واکنش به آن سوال که شرایط بازار نقل و همچنین انتقالات را چگونه ارزیابی می‌کند  اظهار می‌دارد: شخصا نسبت به شرایط موجود و همچنین ادامه روند افزایش قیمت و نرخ ها خیلی زیاد نگران هستم امسال بازار نقل و همچنین انتقالات با پایان امتحانات دانش‌آموزان در عمل از قسمتهای آخر ماه تبریک و مبارک رمضان آغاز می‌می شود. امسال ولی باید توجه داشت ما با شیوع پدیده‌ای به نام «پیش اجاره» روبه‌رو هستیم که رو به افزایش می باشد. آن موج از تهران شروع و همچنین به مشهد رسیده و همچنین متاسفانه رو به افزایش می باشد؛ پیش اجاره به آن معنی که مالک با توجه به افزایش قیمت و نرخ ها می‌داند که مستاجرش قدرت پرداخت ندارد یا به هر دلیل نمی‌خواهد به آن مستاجر منزل و خانه را مجدد بدهد، به بنگاه رفت و آمد و مراجعه و همچنین شرایط منزل و خانه را اعلام می‌کند که مثلا جهت دو ماه بعدی خالی می‌می شود.

او همچنین می‌گوید: بنگاه نیز به چند مستاجر که دنبال منزل و خانه خواهند بود معرفی و همچنین در صورت توافق پیش قراردادی بدون شرط الزام‌آور و همچنین با رد و همچنین بدل شدن مبلغی به عنوان بیعانه پیش اجاره منعقد می‌می شود؛ از آن هم طرف مستاجر هم که می‌داند امسال به هر دلیل مالک قرارداد او را تمدید نمی‌کند به همین صورت اقدام به عقد پیش قراردادی در جای دیگر می‌‌کند.

ریاست اتحادیه مشاورین املاک مشهد ادامه می‌دهد: ما روز به روز با افزایش آن پیش قراردادها مواجهیم که خود بر تورم بازار مسکن خواهد افزود. موضوع دیگر  آن می باشد که مالکان زیرا و به درستی که منزل و خانه را به نرخ بسیاری خریده‌اند توقع دارند دخل و درآمد حاصل از اجاره آن هم نیز به آن هم صورت افزایش یابد که حالت مقایسه با سود بانکی استهلاک سرمایه را محاسبه نمی‌کنند.

مرادزاده با اشاره به دلیل احتمالی دیگر افزایش اجاره‌بها می‌افزاید: منبع تامین اقتصادی و مالی خرید مسکن غالبا سه منبع عمده می باشد: پول نقد، بخشی وام و همچنین قسمت و بخش آخر رهن منزل و خانه که در زمان تحویل منزل تامین می‌می شود. در سال شمسی‌های اخیر با افزایش نرخ مسکن قسمت و بخش اعظم کسری تامین مبلغ خرید منزل و خانه را مالکان با چندبرابر کردن مبلغ رهن تامین می‌کنند که دلیل دیگر افزایش بها اجاره می باشد.

استاندارد کیفیت زندگی تغییر می‌کند

محمد علیزاده کارشناس حوزه مسکن مشهد هم معتقد می باشد هر ساله یکى از دغدغه‌هاى خانوارهاى اجاره‌نشین با شروع فصل تابستان پیدا کردن منزل و خانه مناسب با نرخ معقول جهت اجاره می باشد؛ آن اشخاص دو دسته خواهند بود: یک طرف مستاجرنشین‌هایی که بچه مدرسه‌اى دارند و همچنین مجبور به انتخاب محلى مناسب نزدیک مدرسه فرزندان خود خواهند بود و همچنین از طرف دیگر منزل و خانه اولى‌ها ( زوجین جوون) که به دنبال مکانى مناسب با محدودیت‌هاى بودجه‌اى شروع زندگی خواهند بود.

آن کارشناس حوزه مسکن می‌افزاید: امسال با توجه به افزایش بى‌رویه نرخ مسکن در نقاط متنوع و گوناگون و مختلف شهرستان، تفاوت‌های فاحشی با سال شمسی‌های قبل دارد. مستاجران جهت برطرف کردن معضل افزایش چندبرابری اجاره بها دو راهکار پیش رو دارد اول تغییر در منطقه زندگی یعنی رفتن به سمت حاشیه‌های شهرستان. هر چند آن  راهکار نمی‌تواند کاربرد چندانی داشته باشد زیرا تغییرات قیمتى در تمامى منطقه ها و مناطق شهرستان چه متوسط و همچنین ضعیف به نوعى چشمگیرتر از آن هم می باشد که بتوان انتظار فرمول افزایش معقولی میان نرخ مسکن با اجاره بها داشت.

علیزاده ادامه می‌دهد: دومین راهکار که عملی‌تر خواهد بود آن که  مستاجران به سمت منزل و خانه‌های کوچک‌تر می‌روند به روش مثال در صورتی که مستاجرى سال شمسی قبل در واحدى به متراژ ۱۰۰ تا ۱۲۰ متر سکونت داشته امسال به ناچار مجبور به تغییر مساحت و همچنین رفتن به  واحدى به متراژ ۷۰ تا ۹۰ متر می باشد تا از عهده اجاره آن هم برآید.

آن کارشناس مسکن در خاتمه با اشاره به پیامدهای فرهنگی و اجتماعی آن اتفاق خاطرنشان می‌کند: آن موضوع تغییر در کیفیت زندگی  و همچنین نیز کشش بازار به ساخت منزل و خانه‌های کوچک‌تر را در پی دارد که تبعات فردی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین غیره جدی را در درازمدت در جامعه منجر می‌می شود.

انتهای پیام/ح

مشهد| بلاتکلیفی در «بازار مکاره» اجاره‌نشینی؛ هرج و همچنین مرج در بازار مسکن دادِ مستاجران را درآورد در تاریخ ۱ June 2019 | 6:34 am نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …