خانه / دسته‌بندی نشده / فیس بوک چیست؟ و چگونه یک اکونت در آن درست کنیم؟

فیس بوک چیست؟ و چگونه یک اکونت در آن درست کنیم؟

فیس بوک چیست؟

خرید وی پی ان
فیس بوک بزرگترین محبوب ترین شبکه اجتماعی حال حاضر است. در این شبکه اجتماعی ارتباط و اشتراک گذاری اطلاعات مختلف، از عبارت تصاویر، فیلم جذاب ها، متن، رخدادها و … میسر است. فیس بوک فضای اینترنت را اجتماعی تر و بازتر کرده است. در ادامه دراین باره بیشتر توضیح خواهم داد.

چنانچه بارها در باره فیس بوک شنیده اید و قصد دارید وارد این شبکه محبوب اجتماعی شوید دروسی که در ادامه خواهد آمد به شما در باره درک مفهوم و مصرف فیس بوک، کمی از تاریخچه شروع آن، روش عضویت ظهور رسانی پروفایل، نحوه تهیه گروه ها صفحات مختلف و دروسی در مورد حفظ حریم شخصی یاری خواهد کرد.

تمام چیز در مورد فیس بوک

این وبسایت ابتدا در سال ۲۰۰۴ برای دانشجویان دانشگاه هاروارد بوسیله مارک زوکربرگ دانشجوی همان دانشگاه ساخته شد. از سال ۲۰۰۶ ثبت نام عمومی شروع شد همه افراد بالای ۱۳ سال با ایمیلی معتبر می توانستند در این وب سایت ثبت نام کنند. در حال حاضر فیس بوک بزرگترین شبکه اجتماعی است که جمعیتی بیش از یک میلیارد کاربر فعال را در خود جای داده است!

فیس بوک ارتباطات آنلاین بسیاری از افراد مصرف کننده از اینترنت را تغییر داده است. همچنان که عضویت در این شبکه بزرگ اجتماعی رو به افزایش است، اشتراک گذاری اطلاعات شما آسان تر شده است. در حال حاضر سایت ها وسائل آنلاین مختلف ی با مصرف از خدمات فیس بوک امکانات بیشتری را برای کاربران به ارمغان آورده اند.

مصرف از فیس بوک

اگر وارد فیس بوک شده در آن عضو شوید باید هدف را از پیوستن به این شبکه بزرگ تعیین بکنید و بدانید از امکانات و وسائل مختلف فیس بوک در راستای چه کارهایی استفاده خواهید کرد. گاهی افراد تصمیم به برقراری رابطه با رنج کمی از کاربران فیس بوک می گیرند و اطلاعات بسیار کمی در مورد خود به اشتراک می گذارند. گاهی دیگر رفیق دارند با کاربران بسیاری رابطه برقرار کنند اطلاعات بسیاری را از را بصورت عمومی به اشتراک بگذارند. به جمله بهتر، فیس بوک چیزی است که شما برای خودتان هدف قرار داده اید.

شروع کار با فیس بوک

قبل از اینکه بتوانید از فیس بوک استفاده بکنید ، باید در آن عضو شوید. این کار کاملا رایگان بوده هیچ نرخ ای برای شما نخواهد داشت. تنها چیزی که نیاز خواهید داشت داشتن ایمیل معتبر و چند دقیقه است. در ادامه خواهید آموخت که چطور به ساختن پروفایل شخصی در فیس بوک بپردازید. همین طور کمی با محیط فیسبوک، از عبارت صفحه اصلی و صفحه پروفایلتان آشنا خواهید شد. اینکه چگونه می توان گاهی اطلاعات اولیه پروفایل را ویرایش کرد.

تهیه اکانت در فیس بوک

۱- وارد مرورگر شده و در نوار آدرس facebook.com را تایپ و اینتر بزنید.

۲- در زیر عبارت Sign Up اطلاعات خواسته شده را داخل کادرهای موجود وارد بکنید .

۳- بعد از تکمیل اطلاعات برروی Sign Up کلیک بکنید . بعد از این کار ممکن است کد کپچایی نمایش دهد که عین جمله موجود در تصویر را باید در کادر مربوطه تایپ کرده و اینتر بزنید.

۴- الان شانس آن را دارید که اولین دوست ها فیس بوکی تان را جستجو پیدا بکنید . برای جستجوی دوست ها تان ایمیل خود را در کادر وارد کرده و Find Friends را کلیک بکنید . همین طور چنانچه رفیق ندارید دسترسی به ایمیلتان را به فیس بوک بدهید می توانید از این وهله بگذرید. برای این کار برروی skip this step کلیک بکنید .

۵- در وهله بعد اگر رفیق داشته باشید می توانید اطلاعاتی را در مورد محل تحصیل و کارتان وارد بکنید . بعد از تکمیل برروی Save & Continue کلیک بکنید یا برای گذر از این وهله Skip را کلیک بکنید .

۶- اگر اطلاعات تحصیلی یا کار خود را وارد کرده باشید، فیس بوک برخی پروفایل ها را برای دوستی به شما معرفی خواهد کرد. هر دوستی را که علاقه به اضافه کردن داشتید با کلیک برروی Add Friend گزینش کرده در نهایت برروی Save & Continue کلیک بکنید . برای گذر از این وهله بدون ارسال هیچ درخواست دوستی برروی Skip کلیک بکنید .

۷- در وهله بعد می توانید تصویر ی را به عنوان عکس پروفایلتان گزینش آپلود بکنید . برروی Upload a Photo کلیک بکنید و از پنجره باز شده تصویر مورد نظرتان را یافته و گزینش بکنید . و یا با کلیک برروی Take a Photo در همان لحظه بوسیله وبکم خود عکسی گرفته آپلود بکنید . چنانچه علاقه ای به اضافه کردن عکس به پروفایل تان ندارید برروی Skip کلیک بکنید .

۸- بعد از اتمام آپلود عکس پروفایل برروی Save & Continue کلیک بکنید .

۹- صفحه Welcome to Facebook ظاهر خواهد شد که به شکل زیر خواهد بود.

تایید آدرس ایمیل در فیس بوک

در این وهله از طرف فیس بوک برای شما ایمیلی ارسال خواهد شد که حاوی لینک فعال سازی یا تایید ایمیل است . قبل از اینکه بتوانید از امکانات مختلف فیس بوک استفاده بکنید باید ایمیل را تایید بکنید .

۱- وارد ایمیل شوید.

۲- ایمیلی که از فیس بوک ارسال شده را پیدا کرده باز بکنید . (موضوع ایمیل ارسال شده Welcome to Facebook – get started now! است.)

۳- برروی دکمه سبز رنگ Get Started کلیک بکنید تا عملیات تایید ایمیل شما در فیس بوک انجام گردد.

۴- صفحه آغازین فیس بوک باز خواهد شد. الان شما دسترسی کامل به خدمات امکانات فیس بوک دارید.

تحلیل صفحه اصلی فیس بوک

Home page فیس بوک حاوی آخرین پست ها کار های دوست ها تان است. وقت ی یکی از دوست ها تان پست جدید ی ارسال نماید در News Feed قابل مشاهده خواهد بود. در ادامه به تحلیل دقیقتر این صفحه خواهیم پرداخت.

این قسمت حاوی ۳ بخش است.

۱- درخواست های دوستی: وقتی کاربری درخواست دوستی برای شما ارسال کرده باشد.

۲- پیام ها: ی دوستی یا کاربری برای شما پیغامی خصوصی فرستاده باشد.

۳- اطلاعیه ها: وقتی توسط رفیق یا کاربری ارتباطی با شما یا پست های شما برقرار شده باشد. برای مثال کسی پست های شما را مورد پسند قرار داده باشد و یا برای آنها نظری به ثبت رسانده باشد. و یا تگ شما را به تصویر ی اضافه کرده یا شما را به رخدادی دعوت کرده باشد. برای دیدن اطلاعات بیشتر برروی هر آیکن کلیک بکنید :

در نوار جستجو شما می توانید برای پیدا کردن دوست ها ، گروه های مختلف، فن پیج ها و غیره به جستجو بپردازید.

با کلیک برروی نام پروفایلتان وارو صفحه پروفایل خواهید شد. از سری Find Friends نیز می توانید برای جستجوی دوست ها در فیس بوک مصرف بکنید . Home شما را به صفحه اصلی فیس بوک برمی نماید . از علامت قفل می توانید به تنظیمات حریم خصوصی هدایت شوید. علامت چرخ دنده برای ورود به تنظیمات فیس بوک استفاده می شود.

در این بخش می توانید به بخش های مختلف فیس بوک رفته و به آنها دسترسی پیدا بکنید . برای مثال وارد بخش پیام ها، رخدادها، تصاویر، گروه ها غیره شوید.

نام این بخش Publisher است. از این کادر می توانید پست های مختلف خود را ارسال بکنید . چیزی که در عکس مشاهده می بکنید متن آسان است که با نام استاتوس شناخته می شود و حاوی متن آسان ای بدون تصویر و چیزهای اضافه است. همین طور از این بخش برای ارسال تصاویر، فیلـم ها، لینک ها، رخدادها و… می توانید مصرف بکنید . اطلاعاتی که از این طریق ارسال می دارید برروی پروفایل خودتان به ثبت خواهند رسید. در پست های بعد به نقد بیشتر پابلیشر خواهیم پرداخت.

در این ستون اطلاعات مختلف ی مانند رخدادهای جاری، توصیه دوستی با افراد مختلف، پیشنهاد عضویت در فن پیج ها تبلیغات گرافیکی مشاهده خواهد شد. همچنین اگر امروز تولد یکی از دوست ها تان باشد نیز در این بخش قابل رویت خواهد بود.

اطلاعات پیشنهاد ی که فیس بوک به شما ارائه می دهد بر طبق اطلاعات شخصی و علاقمندی های شماست، به خاطر همین الگوریتم جستجو است که دوست ها پیشنهاد ی یا به قول فیس بوک People You May Know حاوی افرادی است که ممکن است در جهان ی واقعی با آنها آشنا بوده باشید!

در بخش زیرین پابلیشر که به News Feed مشهور است می توانید آخرین پست ها و کار های دوست ها خود، صفحاتی که پسندیده اید و گروه هایی که در آنها عضویت دارید را مشاهده بکنید .

با کلیک برروی دکمه چت دو بخش بسیار رفیق داشتنی در دسترس شما قرار خواهد گرفت. تیک تیک و چت. در بخش بالایی که با نام تیک تیک شناخته می شود آخرین کار های دوست ها تان بصورت لحظه ای و آنلاین نمایش داده می شود که این بخش یکی از امکانات نو فیس بوک بوده در این مدت کوتاه توانسته طرفداران بسیار بسیاری برای خود دست و پا نماید !

در بخش زیرین تیک تیک امکان چت با دوست ها ی که بصورت آنلاین در فیس بوک می باشند هم وجود دارد که نیازی به توضیح بیشتر ندارد.

تحلیل صفحه پروفایل

همان گونه که توضیح داده شد News Feed مربوط به کار های اخیر دوست ها و صفحات مورد علاقه شما در فیس بوک است، صفحه پروفایل شما (که آن را با نام تایم لاین می شناسند.) جایی است که کار های شما در آن ثبت می گردند. همین طور اطلاعت معین ات شما در این صفحه قابل نمایش هستند . اطلاعاتی که به هرصورت (متن، فیلم دیدنی ، تصویر ، لینک و…) ارسال بکنید در تایم لاین شما به نمایش در خواهد آمد. همین طور دوست ها شما نیز می توانند در تایم لاین شما پست ارسال کنند.

شما در هر و هر صفحه ای از فیس بوک می توانید با کلیک برروی نام خودتان وارد صفحه پروفایلتان شوید.

عکس پروفایل شما، معرف شما در فیس بوک است بسیاری از کاربرانی که به جستجوی نام شما می پردازند با مشاهده تصویر پروفایلتان شما را خواهند شناخت. برای تغییر عکس پروفایل برروی عکس جالب کلیک کرده و عکس دلخواهتان را با کلیک برروی Upload Photo گزینش بکنید .

تصویر کاور عکـس بزرگی است که تنها در پروفایلتان قابل مشاهده است. برخلاف تصویر پروفایلتان، کاور عکسی مربوط به خود شما نیست (هرچند بسیاری از کاربران این تصویر را از عکس جالب های شخصی خودشان انتخاب می کنند.) این عکس اکثرا ٌ نشانگر علاقمندی یا زمینه کاری شماست و با انتخاب صحیح می تواند قشنگ یی خاصی به تایم لاین شما دهد.

برای تغییر تصویر کاور مانند عکس جالب بالا برروی Change Cover کلیک کرده و یکی از مورد های Choose from photos یا Upload photo را انتخاب نمایید. مورد اول برای انتخاب کاور از عکس جالب هایی است که قبلا در فیس بوک قرار داده اید و مورد دوم برای آپلود عکس ی نو است. از Reposition می توانید برای تعییز موضع و دید عکس زیبا کاور مصرف بکنید . و اگر رفیق ندارید عکس کاور داشته باشید می توانید برروی Remove کلیک بکنید .

اطلاعات عمومی مربوط به شما که در فیس بوک اضافه کرده اید را می توانید در این بخش مشاهده بکنید . این اطلاعات می تواند محل کار، تحصیل، شهر محل سکونت و زادگاهتان باشد. با کلیک برروی About در زیر این بخش صفحه ای باز خواهد شد که می توانید این اطلاعات را اضافه یا ویرایش بکنید .

از این بخش بسیاری از اطلاعات شخصی خودتان را می توانید مدیریت بکنید .

در سمت راست بخش اطلاعات عمومی Favorites bar یا نوار علاقمندی ها قرار دارد که میانبری است به عکس های شما، لیست دوست ها تان، صفحات دلخواه، نقشه ها، رخدادها و هرآنچه شما علاقه دارید در باره کار های شما در این محل نمایش داده شود. مانند تصویر می توانید بخش های مختلف را به این نوار اضافه یا کم بکنید .

پابلیشر را در صفحه نیوز فید به یاد دارید؟ پابلیشر در تایم لاین شما موجود است به یاری آن می توانید هرآنچه در فکرتان است را در پروفایلتان اضافه بکنید . پست های ارسالی از طریق پابلیشر در تایم لاین شما نیوز فید دوست ها تان قابل مشاهده است.

تنظیمات اکانت

زمان ی شما شروع به استفاده از فیس بوک بکنید ، نیاز به تنظیماتی در اکانت خواهید داشت. این تنظیمات مربوط به تغییر رمز عبور، نوع چگونگی دریافت اطلاعیه ها غیره. تغییر این تنظیمات همواره میسر است و در هر زمانی می توانید آنها را تغییر دهید.

برای ورود به بخش تنظیمات اکانت برروی چرخ دنده کلیک بکنید و از منوی باز شده Account Settings را گزینش بکنید .

صفحه تنظیمات مانند عکس زیر باز خواهد شد که هر بخش را بطور مجزا توضیح خواهیم داد.

بخش اول تنظیمات یعنی General مربوط به تنظیماتی مانند نام شما، نام اکانت شما، ایمیل، رمز عبور و غیره است. چنانچه رفیق دارید زبان فیس بوک را به فارسی تغییر دهید از همین بخش، مورد Language را ویرایش بکنید .

در بخش Security امکاناتی از قبیل انتخاب سوال امنیتی، امکان فعال کردن SSL برای امنیت بیشتر در فیس بوک گردی، ارسال اطلاعیه در وقت ورود به اکانت و… وجود دارد که می توانید با توجه به نوع کارکرد از آنها استفاده نمایید.

Privacy

در این بخش می توانید تنظیمات حریم خصوصی را انجام دهید. این بخش یکی از با اهمیت ترین پارت ها در تنظیمات دسترسی افراد دیگر به داده های شماست و در بخش های دیگر بطور مفصل دراین باره حرف خواهیم کرد.

Notifications

بطور پیش فرض فیس بوک اطلاعیه های با اهمیت را برای شما بصورت ایمیل ارسال می نماید ، بطور مثال زمانی که کاربری برای شما درخواست دوستی ارسال می دارد. اگر رفیق داشته باشید اطلاعیه هایی را بصورت ایمیل دریافت نکنید می توانید از این بخش آنها را تغییر دهید.

وقتی در بخش General هستیم لینکی در زیر صفحه وجود دارد با نام download a copy. توسط این بخش می توانید همه اطلاعات و پست های ارسالی خود را دانلود کرده و برروی رایانه خود داشته باشید. این اطلاعات حاوی، متن های ارسال، عکس زیبا ها، فیلم دیدنی ها و … است .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

روش‌هایی برای رسانه‌ای کردن کسب‌وکار…. ثبت آگهی اینترنتی , ثبت آگهی رایگان, تبلیغات

ثبت آگهی رایگانثبت آگهی اینترنتی داشتن یک کسب‌وکار چه فاید‌ه‌ای دارد اگر هیچ‌کس چیزی در …