خانه / مقالات / مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

راقبت|نگهداری} از ایمپلنت‌‌های دندانیمراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانیمهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی:۱-سه هفته اول با ایمپلنت دندانی نجوید ۲-مراقب عفو نت باشید ۳-ایمپلنت را مسواک بزنید …

تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

حامی سلامت,کارت پزشکی,مراکز دندان پزشکی و تفریحی کارت حامی سلامت, تعرفه دندانپزشکی و زیبایی

شما با رعایت نکات دندانپزشکان می‌توانید عمر ایمپلنت‌های دندانی را تا ۲۵ سال بیشتر شدن دهید. در این مطلب مهم‌ترین نکات نگهداری از ایمپلنت‌های دندانی را برای شما آورده‌ایم.
مراقبت از ایمپلنت‌‌های دندانی

۱ سه هفته اول با ایمپلنت دندانی نجوید
امروزه جراحی کارگذاشتن ایمپلنت در فک خیلی سریع و آسان انجام می‌شود. چنانچه این جراحی‌ها به صورت وهله ‌ای انجام شده باشند جهت شما اباتمنت‌ (وسائل شکل‌دهنده لثه) بسته‌شده باشد، حداقل در ۳ هفته اول بعد از عمل بایستی از جویدن غذا روی محل ایمپلنت شده خودداری بکنید .

۲ مراقب عفو نت باشید
بزرگ‌ترین علت شکست‌های اولیه در وهله یکپارچه شدن ایمپلنت با استخوان به دلیل عفو نت یا عدم ثبات کافی ایمپلنت در اهمیت خود است. در حالی که مورد دوم به تکنیک عمل و جراح مربوط می‌شود اما عفو نی شدن ایمپلنت خیلی به مراقبت ‌های بعد از آن بستگی خواهد داشت. شستشوی دائمی با دهان‌شویه‌های دارویی مصرف از سواب‌های پنبه‌ای آغشته به کلرهگزیدین یا مسواک‌های بسیار زیاد نرم جهت برداشتن ذرات بقایای غذا از محل جراحی همچنین استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده به‌وسیله جراح تا آخرین دوز در فواصل زمانی تعیین شده کارساز است.

۳ ایمپلنت را مسواک بزنید
بعد از برداشته‌شدن بخیه‌ها باید ناحیه ایمپلنت‌شده در درون دهان کاملا مسواک‌زده شود. زدن مسواک به صورت ۳ بار در روز همچنین مصرف از دهان‌شویه‌ها یا حتی آب معمولی یا سرم فیزیولوژی بعد از هر وعده غذا به حذف ذرات غذایی و بافت‌های نکروزه که باعث تجمع لانه‌گزینی میکروب‌ها می‌شوند زیاد کمک خواهد کرد.

۴ بهداشت دهان را رعایت بکنید
در سری ‌هایی از دهان که به دلیل وجود پروتز‌های ثابت یا متحرک یا بیرون‌زدگی پرکردگی‌های دندانی، احتمـا ل گیر غذایی یا تحریک لثه ایجاد آماس وجود دارد، لازم است بعد از هر وعده‌غذایی به یاری نخ‌دندان و مسواک‌های ویژه سطوح بین‌دندانی و زیر پونتیک‌ها را پاک کرد. در نواحی غیرقابل دسترسی مانند سطوح پشتی دندان‌های عقل آسیا‌های بزرگ که امکان مانور از مسواک‌های معمولی سلب می‌شود، می‌توان از مسواک‌های بچگانه که در اندازه‌های کوچک‌تری هستند ، استفاده کرد.

۵ هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه بکنید
مراجعه‌ دائمی ۶ ماهه به دندان‌پزشک جهت اندازه‌گیری عمیق شیار لثه‌ای همچنین ارزیابی ابه احتمال زیاد ل وجود آماس، گیر غذایی تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت، خیلی ضروری است. چنانچه جراحی قرار دادن پروتز به‌وسیله نفر انجام شده باشد، می بایست به وی مراجعه کرد اما اگر جراح بعد از قرار دادن ایمپلنت در فک جهت انجام وهله بارگذاری شما را به کارشناس پروتز یا دندان‌پزشک دیگری ارجاع کرده است، مراجعه‌های سالیانه شما جهت چکاپ ایمپلنت می بایست به دندان‌پزشکی باشد که وهله پروتز شما را انجام داده است. بالطبع چنانچه وی در جریان معاینه‌های سالیانه تشخیص دهد که نیاز است شما به‌وسیله جراح مورد معاینه قرار گیرید در آن صورت وی شما را نزد جراح اولیه هدایت خواهد کرد.

۶ برای پاک کردن ایمپلنت از اشیای نوک تیز مصرف نکنید
هرگز جهت پاک کردن غذا از اطراف ایمپلنت‌های از خلال دندان یا وسایل فلزی نوک‌تیز استفاده نکنید زیرا این قبیل اشیاء می‌توانند به سد شکننده بافت نرم اطراف ایمپلنت آسیب وارد کنند باعث شروع آماس در محل شوند.

۷ عمر مفید ۲۵ سال را برای ایمپلنت‌ها انتظار داشته باشید
امروزه با به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در طراحی کلی تهیه و تولید سطوح خارجی ایمپلنت‌ها، عمر عملکرد آن‌ها در فک زیاد ارتقا یافته و اکثرا ایمپلنت‌ها جهت زمانی بیشتر از ۲۵ سال کارکردن در استخوان فک آماده شده‌اند. بهره‌وری بهینه از این ایمپلنت‌ها عموما به مراقبت از آن‌ها، حفظ بهداشت دهان، مراجعه سالیانه به دندان‌پزشک پروتزیست رعایت توصیه ‌های بهداشتی وی بستگی خواهد داشت.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو

معرفی گوشی شیائومی ردمی نوت ۵ پرو در این مقاله می خواهیم به معرفی گوشی شیائومی …