خانه / اخبار مسکن / ۱۵۰۰ مسکن در زلزله خراسان تخریب شد

۱۵۰۰ مسکن در زلزله خراسان تخریب شد

۱۵۰۰ مسکن در زلزله خراسان تخریب شد

57463964

رییس بنیاد مسکن با بیان اینکه در زلزله اخیر خراسان رضوی حدود ۱۵۰۰ واحد مسکونی دچار خسارت شدند گفت: برای واحدهای تخریب شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان می دهیم و تسهیلات بلاعوض هم از محل منابع خود پرداخت می کنیم.

 علیرضا تابش در نشست خبری به مناسبت سی و هشتمین سالگرد افتتاح حساب ۱۰۰ امام (ره) و تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: همان روزی که زلزله خراسان رضوی اتفاق افتاد، مدیرکل بنیاد مسکن به همراه تیمهای کارشناسی همان روز به منطقه اعزام شدند. در چند روستا که نوعا هم فرسوده یا خالی از سکنه بوده تخریبهایی شده است و پیش بینی می کنیم واحدهای تخریب شده بیش از ۱۵۰۰ واحد نباشد.

وی افزود: همان روز اول جلساتی در استانداری تشکیل شده وامهایی با سقف ۲۰ میلیون تومان در اختیار می گذاریم و تسهیلات بلاعوض نیز ارایه می شود. آواربرداری هم شروع شده است و تقریبا همراه با چادر زدن، بازسازی شروع شده است.

تابش همچنین درخصوص مسکن اجتماعی که انجام آن به عهده بنیاد مسکن گذاشته شده گفت: در پایان سال گذشته دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی مصوبه مسکن اجتماعی یا مسکن کم درآمدها را صادر کرد و سال ۱۳۹۶ را شروع این فعالیت قرار دادند که باید طبق آن مصوبه سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه بخشی از این مصوبه مسکن حمایتی و  بخش دیگر مسکن اجتماعی است، تاکید کرد: در بخش مسکن حمایتی برای ۱۰ هزار واحد با سقف فردی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن ملکی پرداخت می کنیم. همچنین به ۲۰ هزار واحد تا سقف ۴۰ میلیون تومان پرداخت می کنیم. به متقاضیان مسکن مهر بدون متقاضی نیز در ۵ هزار واحد کمک بلاعوض پرداخت می کنیم.

وی درخصوص بخش استیجاری ـ ملکی نیز گفت: ساخت مسکن استیجاری ـ ملکی به نسبت ۶۰ به ۴۰ خواهد بود که این اهداف مدنظر است؛ پرداخت تسهیلات به سازندگان مسکن استیجاری که خودشان زمین دارند در ۱۵ هزار واحد، پرداخت کمک اجاره در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر در ۱۵ هزار واحد و در شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر در ۲۰ هزار واحد.

تابش اظهار کرد: منتظر تامین منابع هستیم. البته ابتدای سال است و انشاءالله بتوانیم این مصوبه را به نفع مردم به اجرا درآوریم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در بخش دیگری از صحبتهای خود به تامین ۲۰۰ هزار مسکن روستایی اشاره کرد و گفت: در مسکن روستایی اگر سالیانه ۲۰۰ هزار واحد تولید کنیم سالیانه ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد می کنیم. سالیانه ۱۰ تا ۱۵ درصد فولاد و ۱۰ تا ۱۲ درصد سیمان در این بخش مصرف می شود که اگر طرح بهسازی و نوسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کنار گذاشته شود ۱۵۰ هزار شغل را از دست می دهیم.

تابش خاطرنشان کرد: اولویت ما در گذشته بخش مسکن روستایی بود که به آمار خوبی دست پیدا کردیم. آمار کلی ما بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن در روستاها بهسازی، نوسازی و تولید شده است. با صرف تسهیلاتی معادل ۱۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان.

تولید یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن روستایی توسط بنیاد مسکن

وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد مسکن یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاباسلامی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مسکن روستایی را تولید کرده و مقاومت ساختمان‌های روستایی در برابر زلزله را که تا قبل از سال ۱۳۸۴ معادل ۷ درصد مسکن روستایی به ۴۰ درصد رساندیم.

رییس بنیاد مسکن اولین هدف طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را تاب آوری در حوادث عنوان کرد و گفت: در زلزله هایی همچون آذربایجان، گیلان و دیگر زلزله ها ۱۲۷ هزار واحد مسکن روستایی تخریب شد. در بم به تنهایی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه بازسازی این شهر شده است. در چند سال اخیر نیز در بازسازی ها حدود ۲۰ هزار واحد مسکن احداثی و ۵۰ هزار واحد تعمیری داشتیم.

تابش، سطح بهداشت خانه های روستایی را مطلوب عنوان و تصریح کرد: با توجه به اجرای طرحهای بهسازی و نوسازی، ضریب ماندگاری در روستاها بالا رفته است. در زمانی مردم به دلیل بافت فرسوده روستاها را ترک می کردند ولی الان حتی مهاجرت معکوس رخ داده است.

وی ادامه داد: همچنین طرحهای تکمیلی برای گردشگری داریم که آن را با بهسازی روستایی تلفیق کرده ایم. برای این واحدها تسهیلات جداگانه پرداخت می شود. همچنین توافقی با وزارت کشاورزی در جهت معیشت محور کردن واحدهای روستایی صورت داده ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه برای نوسازی واحدها تا ۲۰ میلیون تومان وام می دهیم اظهار کرد: در برخی نقاط که افراد توانایی آواربرداری ندارند تا سقف ۵ میلیون تومان هم بلاعوض پرداخت می کنیم که در سال گذشته ۵۰ میلیارد تومان برای این هدف اختصاص یافت.

تکمیل مسکن مهر شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر در نیمه اول امسال

تابش در توضیح عملکرد بنیاد مسکن در بخش مسکن شهری گفت: در مسکن شهری در چند بخش فعالیت می کنیم که اولین هدف، تکمیل و تحویل مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر است. ۳۴۷ هزار واحد مسکن مهر در تعهد ما بوده که ۳۱۳ هزار واحد آن را به اتمام رسانیدم. درخصوص ۳۴ هزار واحد باقی مانده هم ۱۲ هزار واحد را مردم انصراف دادند و ۸۴۰۰ واحد فاقد متقاضی است. اگر این دو رقم را کم کنیم ۱۳ هزار و ۵۲۰ واحد نیمه تمام داریم که پیشرفت آن بالای ۷۵ درصد است و نیمه اول امسال تکمیل می شود.

وی ادامه داد:  ۸۵ درصد خانه های مسکن مهر که بنیاد مسکن آن را ساخته فروش اقساطی شده است. از ۸۸۰ شهری که فعالیت مسکن مهر داریم در ۵۶۰ شهر کل واحدها را آماده کرده ایم.

رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۳۵۰۰ واحد مسکن مهر را به اتمام رساندیم و برای آن حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه کردیم. همچنین ۴۵۰۰ واحد جدید شروع کردیم که ادامه دارد.

هدف ساخت ۶۰۰۰ واحد مسکن مهر در سال ۱۳۹۶

تابش گفت: برای سال ۱۳۹۶ غیر از واحدهای نیمه تمام سال گذشته، برای ساخت حدود ۶ هزار واحد جدید برنامه ریزی کرده ایم. البته امکانات زمین، تهیه نقشه و جواز برای ۳۵ هزار واحد مسکن دریافت کرده ایم ولی با توجه به اینکه منابع بانکی در این بخش وجود ندارد سال ۱۳۹۶ را با ۶ هزار واحد شروع می کنیم.

وی درباره فعالیت خیرین مسکن ساز اظهار کرد: در بخش خیرین مسکن ساز حدود ۳۰ هزار واحد مسکن در حال انجام است. امسال زمین تامین کردیم که بتوانیم ۷ تا ۸ هزار واحد را شروع کنیم.

طبق برنامه ششم موظف به ایمن سازی ۳۰ درصد روستاها هستیم

تابش در تشریح مصوبات برنامه ششم توسعه درخصوص عمران روستایی گفت: در برنامه ششم توسعه احکام بسیار خوبی برای بخش عمران روستایی انجام شده است؛ یکی از این احکام، ایمن سازی بافت روستاها در ماده ۳۲ قانون است که موظفیم در طول برنامه ششم ۳۰ درصد روستاهای در معرض خطر را ایمن سازی کنیم که این ایمن سازی به بافت هم برمی گردد.

رییس بنیاد مسکن ادامه داد: حدود ۹ هزار روستای مرزی داریم و در ۲۰ درصد از این تعداد که حدود ۱۸۰۰ روستا می شود باید طرح هادی را اجرا کنیم. البته تهیه طرح هادی را برای حداقل ۱۰ هزار روستا در نظر داریم و در این خصوص دولت موظف شده ۵ تا ۸ درصد منابع عمرانی روستایی را به طرح های بهسازی روستایی اختصاص دهد.

وی، اجرای طرحهای هادی در روستاها حریم شهرها را بسیار مشکل دانست و گفت: حدود ۴ هزار روستا در حریم شهرها قرار دارد که در برنامه ششم عنوان شده با منابعی که دولت در اختیار می گذارد طرحهای هادی را در این روستاها اجرا کنیم.

طرح هادی در ۴۲ درصد روستاها اجرا شده است

تابش با بیان اینکه برای ۹۹ درصد روستاها طرح هادی تصویب شده است گفت: هم اکنون در ۴۲ درصد روستاها طرح هادی اجرا شده است. تا کنون در بافت باارزش روستاهادر ۸۴ روستا تهیه طرح شده و در ۶۱ روستا اجرا شده است. همچنین ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار واحد در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر سند دار شده است.
رییس بنیاد مسکن درباره راههای روستایی گفت: حدود ۲۵ میلیون متر مربع آسفالت در روستاها انجام شده که ۳ هزار و ۳۲۰ کیلومتر آن در معابر داخل روستایی انجام شده است.

اعتبارات بنیاد در سال ۹۶ معادل ۱۵۰۰ میلیارد تومان است

وی مجموع بودجه بنیاد مسکن در سال ۱۳۹۶ را ۱۵۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بستگی دارد چقدر از این رقم تخصیص یابد. با این حال برای سال ۱۳۹۶ می خواهیم برای ۲ هزار روستای جدید طرح هادی انجام دهیم و برای ۲۹۰۰ روستا طرحهای هادی گذشته را ادامه می دهیم. همچنین ۲۰۰ هزار سند جدید صادر می کنیم، در ۸۰ روستا طرح گردشگری تهیه خواهیم کرد و برای ۲۵۰۰ روستا طرح آسفالت انجام می دهیم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

2433178

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان

محرومیت مردم از لحاظ مسکن در خراسان زن روستایی با لبخندی می‌گوید «خوب شد زلزله …