خانه / اخبار خراسان / انتقاد عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی ‌از اوضاع چاپ کتاب

انتقاد عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی ‌از اوضاع چاپ کتاب

انتقاد عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی ‌از اوضاع چاپ کتاب

|انتقاد عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی ‌از اوضاع چاپ کتاب از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، هفتاد و همچنین نهمین جلسه نقد و همچنین پژوهش شعر حوزه هنری خراسان رضوی به بررسی کردن کتاب «ازدحام تنهایی» اثر «محمد مهدی پناهنده» اختصاص داشت. آن مجموعه شعر حدود ۵۰ غزل را در برمی‌گیرد که عمدتا مضمونی عاشقانه دارند و همچنین توسط نشر «ایجاز» نشر یافته شده شده می باشد.  ‌‌

استحکام و همچنین عدم پراکنده‌گویی در ابیات  

هادی اسماعیلی، نخستین منتقد آن جلسه بود که  بهره بری و استفاده از زبان معیار امروز به شکل صحیح و همچنین اصولی و کاربردی را اولین و همچنین طبیعی‌ترین ویژگی آن اثر دانست و همچنین بر امروزی بودن ارکان جمله و همچنین زبان شاعر مجموعه «ازدحام تنهایی» تاکید کرد.  

او همچنین افزود: مسلط بودن و تسلط داشتن بر قالب غزل، بهره بری و استفاده مطلوب از ردیف و همچنین قافیه و همچنین… و همچنین استحکام و همچنین عدم پراکنده‌گویی در ابیات به طوری که حس و همچنین حال واحدی در هر غزل ایشان موج می‌زند، از دیگر ویژگی‌های آن اثر می باشد.  

اسماعیلی ادامه داد: برخورداری از صنایع بدیع، گمشده غزل امروزی می باشد که به شکلی دلنشین در آثار آن مجموعه شعر دیده می‌می شود همچنین و علاوه بر آن  کشف‌های شیرین شعری از دیگر موارد و نکات مثبت آن اشعار می باشد به نحوی که محسوس‌ترین معانی را به شکلی ملموس گفتن شده می باشد. 

آن شاعر و همچنین منتقد ادبی، یکدست بودن غزل‌ها را نقطه مثبت غیره ای دانست و همچنین تصریح کرد: تمامی غزل‌های آن اثر مفهوم و همچنین محتوای عاشقانه دارد ولی باید توجه داشت هیچکدام زننده نیست و همچنین نشان از آداب‌دانی شاعر و همچنین رعایت عرف و همچنین معیارهای اخلاقی جامعه می باشد. 

او همچنین در مورد موارد و نکات منفی و همچنین ضعف‌های مجموعه شعر «ازدحام تنهایی» گفت: باوجود مسلط بودن و تسلط داشتن شاعر بر قالب غزل بعضی اشکالات وزنی در تعدادی از اشعار دیده می‌می شود و همچنین بعضی نیز طراوت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را ندارند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: باوجود تلاش شاعر در نواندیشی و همچنین نونویسی و همچنین موفقیت در بعضی نمونه‌ها، ولی باید توجه داشت درمجموع آن اثر از نوآوری و همچنین گشودن دریچه‌های نو در ادبیات باز مانده و همچنین با بهره بری و استفاده خیلی زیاد از کلماتی  مثل عشق، دل، قلب و همچنین… دچار کلیشه و همچنین تکرار شده می باشد که البته آن کلیشه‌ای شدن  قسمت و بخش مهمی از معظلات و مسائل و مشکلات شعر امروز می باشد. 

انتقاد از سهل‌انگاری در زبان شعر 

دومین منتقد آن جلسه علیرضا سپاهی لائین بود. او همچنین با گفتن آنکه کتاب کیفیت چاپ و همچنین صفحه‌آرایی نسبتا خوبی دارد، گفت: آنچه مرا غمگین کرد تعداد پایین شمارگان آن اثر بود که البته مشکل آن کتاب نیست و همچنین به اوضاع اقتصاد چاپ و همچنین نشر و همچنین فرهنگ کتابخوانی ما برمی‌گردد. 

او همچنین ادامه داد: شعر ایشان روان و همچنین راحت می باشد و همچنین شاعر نگاه و همچنین فلسفه ذوقی خودش را دارد ضمن آنکه او همچنین در به کاربردن کلمات و همچنین قوافی نامتعارف جسارت به خرج داده که نقطه مثبتی می باشد.

سپاهی ضمن انتقاد از ساده‌انگاری و همچنین سهل‌انگاری در سرودن شعر، تصریح کرد: شاعر بایستی و حتما زرنگ و همچنین تیزهوش باشد و همچنین در سرودن اشعارش تن به هر خطایی ندهد چرا که آن تیزهوشی‌ها ملاک تفاوت‌ها می باشد. درواقع سادگی زبان ضرورت می باشد ولی باید توجه داشت باب میل عوام شعر گفتن، شایسته شاعر توانا نیست و همچنین دوره آن هم نیز قبل می باشد. 

ابوطالب مظفری سومین شاعر و همچنین منتقد حاضر در آن جلسه نیز سهل‌انگاری در زبان شعر را مهمترین نقطه منفی کتاب دانست و همچنین از تکرار بعضی کلمات در بعضی غزل‌های آن مجموعه شعر انتقاد کرد. 

او همچنین خاطرنشان کرد: البته من، رسالتی جهت شعر قائلم و همچنین آن هم آن می باشد که شاعر در هر دوره‌ای بعضی از اصطلاحات عامیانه زمانه‌‌اش را در آثارش ماندگار کند بنابراین موافق به کار بردن آن اصطلاحات در اشعار آن مجموعه هستم. 

مظفری طرح جلد ‌‌‌‌‌‌‌و همچنین نام انتخاب شده جهت آن کتاب را ضعیف دانست و همچنین ادامه داد: امروزه عموم شاعران ما از دغدغه‌های زندگی دور شدند و همچنین اکثرا و بیشتر در آثارش به موضوعات فردی یا شخصی می‌پردازند که سبب شده به نوعی شاهد تنزل مقام شاعر باشیم.

دشورای‌های اوضاع بد چاپ و همچنین نشر 

در پایان محمد کاظم کاظمی عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی و همچنین آخرین منتقد آن نشست، یا گفتن آنکه معمولا بطورکلی کتاب زیر ۸۰ صفحه خیلی جدی گرفته نمی‌می شود و همچنین نشر آن هم چندان لطفی ندارد، گفت: البته مسلما اوضاع خیلی زیاد بد اقتصاد چاپ و همچنین نشر بر آن بحث و داستان خیلی زیاد تاثیرگذار می باشد و همچنین شاهد هستیم که کتاب‌هایی بدون ویرایش،طرح جلد و همچنین توزیع مناسب و همچنین با شمارگان پایین نشر یافته شده می‌شوند لذا باوجود آن دشواری‌ها همت آقای پناهنده در نشر اثر «ازدحام تنهایی» را بایستی و حتما ستود. 

او همچنین افزود: آن کتاب در مقایسه با سایر آثاری که به تا حال در آن جلسات نقد کردیم، خوشبختانه اشکالات ویرایشی و همچنین نگارشی خیلی زیاد کمی دارد ولی باید توجه داشت می‌توانسته بود صفحه‌آرایی بهتری داشته باشد. 

کاظمی خاطرنشان کرد: شاعر آن اثر علی‌رغم آنکه زبان روانی دارد ولی باید توجه داشت جهان بزرگی را در آثارش به تصویر نمی‌کشد و همچنین به نوع ویژه ای از عشق بسنده کرده و همچنین درواقع دغدغه‌های شاعر عمیق و همچنین متنوع نیست. 

عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی با گفتن آنکه به جغرافیای شاعر در اشعار آن اثر اشاره‌ چندانی نشده می باشد، گفت: درواقع شعرها وابسته به تاریخ و همچنین جغرافیای شاعر نیست در حالی که در صورتی که چنین باشد سبب می‌می شود ما موقعیت شاعر را بهتر بفهمیم و همچنین به ماندگاری آثار کمک می‌کند ضمن آنکه بهره بری و استفاده از اشارات تاریخی و همچنین تلمیحات به متون کهن و همچنین پشتوانه‌های فرهنگی ما می‌توانسته بود دستمایه‌ای جهت گفتن موضوعاتی جدید و تو و تازه‌تر در آن اثر می شود.  

او همچنین تصریح کرد: دائما پیشنهاد من به تمامی شاعران آن می باشد که نامی جهت هر سروده خود انتخاب کنند که در آن اثر، رعایت شده می باشد همچنین درج تاریخ سرودن هر شعر، موضوع مهم غیره ای می باشد که جهت بررسی کردن و همچنین شناخت سابقه شعری و همچنین روند پیشرفت شاعر خیلی زیاد اهمیت دارد و همچنین خوب می باشد که مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/ش

انتقاد عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی ‌از اوضاع چاپ کتاب در تاریخ ۱ September 2019 | 1:32 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

1398061214320665418283234.jpg

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه خاک شده می باشد

آیت‌الله علم‌الهدی: امروز ایران، محدود به مرزهای جغرافیایی نیست/ بخواهید تجاوز کنید، اسرائیل نصف روزه …