خانه / اخبار خراسان / مشهد|شاعران جوون گرایش بیشتری به غزل دارند

مشهد|شاعران جوون گرایش بیشتری به غزل دارند

مشهد|شاعران جوون گرایش بیشتری به غزل دارند

|مشهد|شاعران جوون گرایش بیشتری به غزل دارند از خراسان مسکن|

به به گفته خبرگزاری خراسان مسکن از مشهدمقدس، محمدکاظم کاظمی همین امشب در پنجمین نشست «شاعر ماه» انجمن ادبی بانوان رضوی «گوهرشاد» مشهد که با حضور جمعی از بانوان شاعر با محوریت بررسی کردن آثار حکیم سنایی غزنوی در جوار حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: سنایی شاعری می باشد که ساحات، چهره‌ها و همچنین جلوه‌های گوناگون شعری دارد.

او همچنین با اشاره به آنکه حکیم سنایی شاعر پهناور و بزرگ قرن پنجم هجری می باشد، افزود: او شاعری پیش‌رو بوده به طوری که می‌قدرت ۲۰۰ سال شمسی بعد، قسمت و بخش‌هایی از شعرهایش را در آثار مولانا شاعر قرن هفتم هجری دیدن کرد. آن امر زنده بودن شعر سنایی را نیز نشان می‌دهد.

سخنران آن نشست با گفتن آنکه سنایی از شاعران قسمتهای آخر دوره شعر مکتب خراسانی بوده می باشد، ادامه داد: سنایی با آنکه زاده غزنین بود، ولی باید توجه داشت سال شمسی‌ها در بلخ و همچنین سرخس زیسته و همچنین در محضر عرفای سرخس تعلیم دیده می باشد. چرا که خراسان در آن هم زمان مرکز عرفان اسلامی بوده می باشد.

کاظمی به زندگی سنایی در خانقاه و همچنین دربار اشاره و همچنین گفتن کرد: آثار آن شاعر گرایش‌های مدحی و همچنین همچنین عرفانی و همچنین معنوی دارد.

او همچنین گفت: اگرچه بعضی قصاید آن شاعر به روش کامل به مدح «سلطان بهرام‌ شاه غزنوی» و همچنین سایر رجال آن هم دوره اختصاص دارد، ولی باید توجه داشت اکثرا و بیشتر آنها در حوزه پند، معرفت و همچنین حکمت سروده شده می باشد. سنایی در مثنوی نیز به عرفان گرایش دارد. همچنین غزل‌های قَلندرانه او را نخستین غزل‌‌های عرفانی شعر فارسی می‌دانند.

عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی در مورد نقش سنایی غزنوی در تحول شعر فارسی تصریح کرد: هیچ کدام از معارف و همچنین مفاهیمی که در شعرهای سنایی به چشم می‌خورد در آثار شاعران پیش از او دیده نشده می باشد. همچنین بسیاری از شاعران از آثار او تأثیر گرفته‌اند.

او همچنین از عرفان به عنوان یکی از سرمایه‌های پهناور و بزرگ شعر فارسی نام برد و همچنین ادامه داد: سنایی اولین شاعری بود که عرفان را وارد شعر کرد. سپس عرفان به عشق نیز وصل شد و همچنین شعرهای عارفانه و همچنین عاشقانه شکل گرفت. پهناور و بزرگ‌ترین شاعران فارسی مانند مولانا، سعدی و همچنین حافظ شعر عارفانه و همچنین عاشقانه را به کمال رساندند.

کاظمی گفت: مثنوی‌سرایی در حوزه پند و همچنین حکمت از دیگر تاثیرات و همچنین اثرات سنایی بر شعر فارسی می باشد که پیش از او وجود نداشته می باشد. سنایی از عوالم معنوی، عرفان و همچنین معرفت در مثنوی سخن گفته و همچنین جریان جدیدی در مثنوی ساخته یا ایجاد کرده می باشد.

او همچنین با گفتن آنکه قصیده‌های سنایی سرشار از مفاهیم اخلاقی و همچنین فرهنگی و اجتماعی می باشد، افزود: قصیده‌های هیچ کدام از شاعران حس و همچنین حال، شور، هیجان، جرأت، جسارت و همچنین کوبندگی شعرهای سنایی را ندارد. همچنین شعر سنایی را وجود انتقادات فرهنگی و اجتماعی، امروزی ساخته می باشد.

آن شاعر اهل افغانستان با تأکید بر آنکه امروزه قصیده رواج کمتری به ویژه در بین شاعران جوون کشور نسبت به غزل دارد، تصریح کرد: قصیده طبع صیقل نخورده‌ای دارد و همچنین شکوه و همچنین ابهت شعر فارسی در آن هم حس می‌می شود.

او همچنین به قرینه‌سازی و همچنین متناقض‌نمایی در بعضی شعرهای سنایی اشاره کرد و همچنین افزود: آن قرینه‌سازی نه تنها از نظر وزن بلکه از نظر مضمون نیز مشابه می باشد.

عضو تیم علمی برون‌مرزی فرهنگستان زبان و همچنین ادب فارسی گفت: با خوانش قصیده‌ای از سنایی با محوریت واقعه کربلا گفت: شاعران می‌توانند از شعرهای شاعران برجسته کهن بعضی مضامین را برداشت کرده و همچنین آنها را در شعرهای خود امروزی کنند.

او همچنین به نمایش چهار نشست شاعر ماه انجمن ادبی گوهرشاد مشهد با محوریت موضوعی مولانا، سلمان هراتی، فردوسی و همچنین حسین منزوی نیز اشاره و همچنین اضافه کرد: در تلاش هستیم در آن نشست‌های ماهانه، به صورت یک ماه در میان به معرفی و همچنین خوانش آثار یکی از شاعران کهن و همچنین معاصر کشور بپردازیم.

در آن نشست ابیاتی از شعرهای سنایی با بهره‌گیری از کتاب‌هایی مانند «در اقلیم روشنایی» و همچنین «تازیانه‌های سلوک» محمدرضا شفیعی کدکنی خوانده شد. سعیده کرمانی شاعر جوون مشهدی نیز اجرای آن برنامه جذاب و جالب و خوب را به دست داشت.

انتهای پیام/  ع

مشهد|شاعران جوون گرایش بیشتری به غزل دارند در تاریخ ۲۲ September 2019 | 4:44 pm نشر یافته شده شده می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دوچرخه‌سواران مازندرانی به حرم منور رضوی مشرف شدند + تصاویر

دوچرخه‌سواران مازندرانی به حرم منور رضوی مشرف شدند + تصاویر |دوچرخه‌سواران مازندرانی به حرم منور …